США представили союзникам пропозиції, які мають на меті укласти мирну угоду між Росією та Україною, включаючи загальні умови припинення бойових дій та пом’якшення санкцій проти Москви у разі досягнення стійкого перемир’я.
Про це пише Bloomberg.
Ця ініціатива просувається, попри те, що держсекретар США Марко Рубіо у п’ятницю заявив, що адміністрація Трампа готова «рухатися далі» від мирних зусиль, якщо найближчим часом не буде досягнуто прогресу. Водночас віцепрезидент США Джей Ді Венс у п’ятницю в Римі заявив, що він «оптимістично налаштований» щодо шансів завершити війну.
Контури плану США були озвучені під час зустрічей у Парижі в четвер, повідомили європейські чиновники, обізнані з цим питанням.
За словами джерел, ця пропозиція фактично заморозить війну: території України, які зараз окуповані Росією, залишаться під контролем Москви. Намагання Києва вступити до НАТО також будуть зняті з порядку денного. Співрозмовники відмовилися надати додаткові деталі, посилаючись на конфіденційний характер переговорів.
Паризькі переговори включали зустріч президента Франції Еммануеля Макрона з американським спецпредставником Стівом Віткоффом, а також обговорення з Рубіо, радниками з національної безпеки та перемовниками з Франції, Німеччини, Великої Британії та України.
За даними Bloomberg, американські чиновники прагнуть досягти повного перемир’я протягом кількох тижнів. Наступна зустріч союзників відбудеться в Лондоні наступного тижня для продовження обговорення.
Один із чиновників зазначив, що ці плани ще мають бути обговорені з Києвом, і не є остаточним врегулюванням. Європейські союзники не визнають окуповані території російськими. За словами чиновників, переговори будуть безглуздими, якщо Кремль не погодиться припинити бойові дії, і що надання Україні гарантій безпеки є необхідною умовою для дотримання будь-якої угоди.
У п’ятницю Рубіо сказав, що гарантії безпеки — це не «нелегітимне бажання» України, однак переговори ще не дійшли до такої конкретики.
«Кожна суверенна держава у світі має право на самозахист. Україна має право захищатися та укладати будь-які двосторонні угоди з іншими країнами», — заявив він.
Після розмови Рубіо з міністром закордонних справ Росії Сєргєєм Лавровим, представниця Держдепу США Теммі Брюс у заяві повідомила, що Трамп і США «хочуть завершення цієї війни і вже представили сторонам загальні засади довготривалого миру».
За словами обізнаного джерела, Київ вже погодився на перемир’я, і його позиція полягає в тому, що Москва також повинна погодитися на нього перед обговоренням інших питань. У Парижі українська делегація займалась обговоренням питань моніторингу перемир’я та можливої миротворчої місії.
Європейські чиновники назвали зустрічі в Парижі конструктивними та позитивними. Обговорення стали черговою спробою Європи вплинути на ситуацію, демонструючи, що разом із Києвом вони повністю підтримують зусилля США щодо завершення війни, і що тягар доведення серйозності намірів лежить на Росії.
Залишаючи Париж, Рубіо сказав журналістам, що сподівається на допомогу Великої Британії, Франції та Німеччини в просуванні до розв’язання конфлікту — але також натякнув, що терпіння США щодо власного посередництва вичерпується.
«Ми не будемо продовжувати ці зусилля тижнями й місяцями», — сказав Рубіо. «Ми маємо дуже швидко — я маю на увазі дні — визначити, чи це можливо реалізувати протягом наступних тижнів. Якщо так — ми в справі. Якщо ні — у нас є інші пріоритети».
Росія продовжує бомбити українські міста після відмови від запропонованого часткового перемир’я, що охоплювало Чорне море. У Кремлі заявили, що окреме 30-денне перемир’я, яке стосувалося енергетичної інфраструктури, закінчилося в п’ятницю. Тиждень тому російські війська випустили балістичні ракети, включаючи ті, що містили касетні боєприпаси, по північно-східному місту України Суми, вбивши 35 людей.
Переговори в Парижі також торкалися спільних зусиль Франції та Великої Британії зі створення післявоєнних «сил гарантування безпеки» в Україні, а також планів забезпечити, щоб Київ мав добре забезпечену та укомплектовану армію як частину пакета гарантій.
Чиновники в Парижі та Лондоні сподіваються, що ця пропозиція покаже серйозність Європи щодо підтримки майбутнього України і переконає Трампа забезпечити резервні гарантії.
Зняття санкцій, поки Росія продовжує окуповувати великі території України, може стати проблемою для кількох союзників Києва. Скасування обмежень ЄС, включно з розмороженням заморожених активів, вимагає одностайної підтримки всіх держав-членів.
Віткофф заявив Fox News цього тижня, що ключем до угоди є питання «п’яти територій», не надаючи подробиць. Росія наполягає, що її військова анексія частин України з 2014 року, включно з Кримом та великими частинами чотирьох областей — Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької — має бути визнана в будь-якій угоді.
Росія також пов’язує припинення бойових дій із зняттям економічних санкцій та вимагає припинення постачання зброї Україні як умови перемир’я.
Під час брифінгу в Києві в четвер президент України Володимир Зеленський розкритикував Віткоффа за «прийняття російської стратегії» та заявив, що у спецпредставника Трампа немає «мандата на обговорення українських територій, адже ці території належать нашому народу».
«Ми не обговорюємо території до досягнення перемир’я», — сказав Зеленський. «Ми ніколи не визнаємо українські землі російськими».
Український застосунок для підготовки військових Drill залучив 100 тисяч доларів інвестицій. Кошти спрямують на розширення…
У Канаді горів музей просто неба — Село української культурної спадщини, що розташоване неподалік Едмонтона
Президент Володимир Зеленський присвоїв військове звання бригадного генерала начальнику Військової служби правопорядку у Збройних силах…
У Білій Церкві троє чоловіків вчинили фізичне та психологічне насильство над 16-річним підлітком, знімаючи все…
Прем’єр-міністр Баварії та лідер ХСС, сестринської партії-переможниці федеральних виборів ХДС, Маркус Зьодер заявив, що рішення…
Наглядова рада НЕК "Укренерго" сформувала короткий список із трьох кандидатів на посаду голови правління.