Адміністрація Трампа відкинула довгоочікуваний план відновлення Гази, схвалений арабськими лідерами, заявивши, що президент підтримує власне бачення, яке включає вигнання палестинських жителів з території та перетворення її на "Рив'єру", що належить Сполученим Штатам.
GAZA CITY, GAZA - OCTOBER 9: Smoke rises over the buildings as the Israeli airstrikes continue in Gaza City, Gaza on October 9, 2023. (Photo by Ashraf Amra/Anadolu Agency via Getty Images)
Про це пише CNN.
“Поточна пропозиція не враховує реальність того, що Газа наразі є незаселеною, і мешканці не можуть гуманно жити на території, яка покрита уламками та не вибуховими боєприпасами”, — сказав прессекретар Ради національної безпеки Браян Г’юз.
“Президент Трамп наполягає на своєму баченні відновлення Сектора Гази без ХАМАСу. Ми чекаємо на подальші переговори, щоб принести мир і процвітання в регіон.”
Післявоєнний план для Сектора Гази, запропонований Єгиптом і який передбачає, щоб ХАМАС передав владу тимчасовій адміністрації до того, як реформована Палестинська влада зможе взяти контроль, дозволить приблизно 2 мільйонам палестинців залишитися, на відміну від пропозиції Трампа.
Під час виступу в Каїрі президент Палестини Махмуд Аббас пообіцяв, що загальні вибори відбудуться на Західному березі, в Газі та окупованому Східному Єрусалимі вперше за майже два десятиліття, “якщо умови будуть сприятливими”.
Ізраїльський прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу досі відмовляється сказати, що він уявляє щодо майбутнього Гази після війни, крім того, що підтримує план Трампа для “іншої Гази”. І він вважає, що ані Палестина, ані ХАМАС не повинні управляти Газою.
Пропозиція арабських країн на суму 53 мільярди доларів передбачає відновлення Гази до 2030 року. Перший етап передбачає початок очищення від не вибухових боєприпасів і розбирання понад 50 мільйонів тонн завалів, залишених бомбардуваннями Ізраїлю та військовими наступами.
Йорданські офіційні особи раніше повідомили CNN, що цей план буде представлений президенту Дональду Трампу в найближчі тижні.
Попри те, що арабські держави підтримали план Єгипту, обсяг його регіональної підтримки залишається невизначеним. Зокрема, лідери Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів – багаті країни Перської затоки, чия фінансова підтримка була б важливою для будь-якої стратегії після війни – були відсутні на саміті. Тоді як президент Алжиру Абдельмаджид Теббун бойкотував зустріч, посилаючись на “дисбаланси та недоліки”, критикуючи її за “монополізацію обмеженою та вузькою групою арабських країн”.
CNN отримала копію документа, в якому викладено амбіційний план розвитку торгових центрів, міжнародного виставкового центру і навіть аеропорту протягом п’яти років. Також планується привернути туристів, будуючи курорти та покращуючи середземноморське узбережжя анклаву.
Він також визнає труднощі, з якими можна зіткнутися при роззброєнні бойовиків у Газі.
“Це те, з чим можна впоратися, і навіть назавжди покласти край, лише якщо усунути його причини через чіткий горизонт і надійний політичний процес”, — йдеться в документі.
Старший офіційний представник ХАМАСу Самі Абу Зухрі заявив у вівторок агентству Reuters, що зброя групи обговоренню не підлягає.
“Зброя опору – це червона лінія, і вона не підлягає обговоренню”, – сказав він. “Ми не приймемо (жодної угоди) про обмін її на відновлення або введення допомоги.”
ХАМАС надіслав змішані сигнали щодо свого майбутнього в Газі в останні тижні. Аналітики зазначили, що хоча група показала готовність обговорювати демілітаризацію як кінцеву мету мирного процесу, вона прагне не дозволити, щоб це стало передумовою процесу.
Осама Хамдан, старший офіційний представник ХАМАСу, минулого місяця заявив, що група не роззброїться і навіть може зрости після війни в Газі.
Минулого тижня офіційний представник ХАМАСу Хусам Бадран заявив, що група готова відступити від управління Газою. “Наша єдина умова — це, щоб це було внутрішнє палестинське питання – ми не дозволимо жодній регіональній або міжнародній стороні втручатися”, – сказав він Al Arabiya. “Поки є національний консенсус, ХАМАС не братиме участі в управлінні.”
Поточне перемир’я в Газі, що діє з січня, залишається під сумнівом після того, як його перша фаза закінчилася в суботу. Ізраїль прийняв те, що він називає альтернативною пропозицією США щодо продовження припинення вогню та звільнення заручників, захоплених в результаті нападу ХАМАС на південний Ізраїль 7 жовтня 2023 року, що стало причиною війни.
Ізраїль заблокував ввезення харчових продуктів, пального, ліків та інших постачань до Гази, щоб змусити ХАМАС прийняти угоду і попередив про додаткові наслідки, що викликало побоювання щодо повернення до бойових дій.
Призупинення допомоги викликало широку критику, оскільки правозахисні організації заявили, що це порушує зобов’язання Ізраїлю як окупаційної сили відповідно до міжнародного права.
Під час виступу на саміті, який оголосив план майбутнього Газу, президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі заявив, що не буде “справжнього миру” без створення Палестинської держави.
Уряд Ізраїлю пообіцяв зберігати безстроковий контроль за безпекою як над Газою, так і над Західним берегом, який він захопив під час Шестиденної війни 1967 року, і який палестинці хочуть для своєї майбутньої держави.
Уряд Ізраїлю та більшість його політичного класу виступають проти державності Палестини.
Українська делегація поїде у Лондон на переговори щодо перемир'я.
Станом на зараз серед українських католицьких церков є лише один кардинал, що може голосувати за наступного Папу — єпископ…
З понад 60 тисяч зниклих близько 10 тисяч осіб мають підтверджений статус полонених. Частину з…
До позапланового моніторингу потрапила зокрема Київська міська лікарня №18.
Пєсков також стверджує, що російський диктатор «неодноразово говорив про готовність до переговорів з українською стороною».
Диктатор РФ повторив наратив роспропаганди, виправдовуючи удар російської армії.