Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору (НАТО) Єнс Столтенберг не проти, аби Україна завдала ударів по території Російської Федерації з винищувачів F-16, коли вони прибудуть до України.
BRUSSELS, BELGIUM - NOVEMBER 28: Secretary General Jens Stoltenberg holds a press conference during the first of two days of foreign ministers' meetings at NATO Headquarters on November 28, 2023 in Brussels, Belgium. Speaking ahead of the NATO meeting, the military alliance's secretary general, Jens Stoltenberg, has said Ukraine will become a NATO member after the war, and that a halt in fighting in Gaza should be extended. (Photo by Omar Havana/Getty Images)
Як передає кореспондент УНІАН, про це Столтенберг сказав на брифінгу в Брюсселі на початку зустрічі міністрів оборони країн-членів Альянсу.
Зокрема, у нього запитали, чи буде до кінця літа підготовлено достатню кількість українських пілотів для F-16 і чи треба надати дозвіл на завдання ударів по території Росії з цих літаків.
Як сказав Столтенберг, союзники Альянсу наполегливо працюють разом з Україною з підготовки пілотів та технічного персоналу, аби мати можливість підтримувати технічне обслуговування.
Вони наполегливо працюють, аби зробити це якомога скоріше. Я буду обережним у називанні будь-яких конкретних термінів. Але це велика справа. Докладається багато зусиль.
Генеральний секретар нагадав, що працюють навчальні центри, у тому числі у Румунії. Він запевняє, що усе робиться максимально швидко, але це не стане функціональним, поки не буде безпеки та захисту.
Водночас, за його словами, різні союзники запровадили різні обмеження на застосування їхнього озброєння, але він вітає той факт, що деякі союзники послабили обмеження стосовно ураження військових об’єктів на території РФ.
“Ми маємо розуміти, що відбувається. Це агресивна війна. Росія напала на Україну. І це кричуще порушення міжнародного права. Відповідно до міжнародного права, Україна має право на самооборону, і право на самооборону також включає завдавання ударів по законних військових цілях на території агресора, Росії. Якби вони не були здатними цього робити, тоді ми б просили їх намагатися обороняти себе, відстоювати право на самооборону з одною рукою, зв’язаною за спиною”, – наголосив Столтенберг.
Він додав, що самооборона — це не ескалація, а право, закріплене у Статуті ООН.
“Ми маємо право допомогти Україні відстояти право, і роблячи це, союзники не стають стороною конфлікту”, – уточнив Столтенберг.
Після активізації російського наступу на Харківську область Україна закликала партнерів дозволити здійснювати удари по території РФ зброєю, яку вони надали.
При цьому частина з них схвалили запит, але США підкреслили, що дозволяє використовувати зброю лише для захисту територій України, а тому потрібно обмежити удари лише по прикордонній частині Росії. Проте, дозвіл не поширювався на балістичні ракети ATACMS.
Крім цього, низка західних країн також дозволили Україні використовувати передану зброю для ударів по території Росії. Зокрема такі рішення ухвалила Канада, Данія, Польща, Литва, Латвія, Естонія, Швеція, Чехія, Фінляндія та Норвегія.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що будь-які зустрічні вимоги Росії до ініціативи щодо 30-денного припинення вогню будуть…
Україна ефективно захищає себе проти російської агресії завдяки волі народу та героїзму своїх солдатів, але…
Президент Володимир Зеленський та європейські лідери сказали американському колезі Дональда Трампу, що у разі припинення…
10 травня, у швейцарському місті Женева зустрілися віцепрем'єр Китаю Хе Ліфенґ та міністр фінансів США Скотт Бессент.…
Між Силами оборони України та російськими військами від початку доби відбулися 84 бойові зіткнення, на…
США візьмуть на себе керівну роль у моніторингу дотримання режиму припинення вогню в Україні.