Categories: Без рубрики

The Economist: Ризик насильства на виборах у США реальний. Але розмови про громадянську війну — перебільшена нісенітниця

За даними опитування AP/NORC, три чверті американців стурбовані можливістю насильства після виборів. Деякі підприємства у Вашингтоні забили вікна, очевидно, побоюючись заворушень. Кілька великих компаній тихо готуються до можливих зривів, скасовуючи зустрічі та пропонуючи працівникам працювати з дому. Готуючись до ймовірних заворушень, деякі медіа навіть перевели кореспондентів із зон бойових дій.

Про це пише The Economist.

Науковець Чиказького університету Роберт Пейп, який вивчає політичне насильство, проводив опитування виборців як дистанційно, так і на мітингах. На основі цих даних Пейп відверто заявляє: «Ми входимо в період політичного насильства». Основою цього висновку є дані, що значна кількість — п’ята частина американців — підтримує застосування насильства для того, щоб або повернути Дональда Трампа на посаду президента, або завадити йому зайняти її.

Цей висновок, за словами Пейпа, не обов’язково означає, що виникне “масштабна пожежа”. Це також не вказує, яка іскра може її спровокувати. Але це означає, що США мають бути готові.

Як виглядатиме насильство, якщо воно трапиться

Багато залежить від результатів. Якщо буде зрозуміло, що Камала Гарріс перемагає з невеликим відривом, однією з можливостей є протести в місцях, де здійснюється підрахунок голосів (як це було в 2020 році), підживлені теоріями змови про шахрайство. Навіть якщо вона здобуде впевнену перемогу, спорадичні інциденти з насильством проти демократів з боку збуджених або параноїдальних осіб можуть посилитися.

У разі перемоги Трампа, навпаки, можна очікувати масштабних протестів у великих містах, частина з яких може перерости у жорстокі заворушення.

Роберт Пейп підкреслює, що, за його даними, з обох боків політичного спектра люди підтримують насильство. Проте ризик розподілений нерівномірно. За іншими даними, зібраними аналітичним центром Public Religion Research Institute, республіканці втричі частіше, ніж демократи, вірять у те, що «справжнім американським патріотам, можливо, доведеться вдатися до насильства, щоб врятувати країну». Підбурювання може перетворити підтримку насильства на дію.

Одне з побоювань полягає в тому, що вірусні повідомлення в інтернеті, які нібито доводять фальсифікацію виборів або порушення, надихнуть людей виходити на вулиці. Нещодавнім прикладом того, як швидко «приманка гніву» може вийти з-під контролю, стало (помилкове) твердження про те, що гаїтяни їдять собак у Спрингфілді, штат Огайо.

Вже існують сотні повідомлень із нібито доказами фальсифікації виборів, і багато інших, ймовірно, з’являться в день виборів та після нього. Хибні заяви також поширюються іноземними противниками: вірусне відео, нібито показуючи незаконне голосування гаїтянських іммігрантів у Джорджії, виявилося російським втручанням у вибори, як заявили минулого тижня американські спецслужби.

І все ж є причини для оптимізму, що вибори пройдуть більш гладко, ніж у 2020 році

А все тому, що місцева влада підготувалася краще. У Мічигані працівники виборчих дільниць отримали спеціальні номери телефонів, за якими вони можуть звернутися до правоохоронних органів у разі загрози. У Філадельфії підрахунок бюлетенів перенесли зі складу в центрі міста, де в 2020 році прихильники Трампа стукали у вікна, вимагаючи «зупинити підрахунок», до складу в передмісті, який тепер оточений колючим дротом. Загалом, за даними аналітичного центру Brennan Center for Justice, 92% місцевих виборчих органів по всій Америці вжили заходів для підвищення безпеки виборів і персоналу.

То ж видання стверджує, що прогнози про неминучу громадянську війну явно перебільшені. Навіть широкомасштабне насильство видається малоймовірним. Проте порушення та кілька неприємних інцидентів неминучі (і трапляються на кожних виборах). Загалом поліція виглядає підготовленою. А працівники виборчих комісій вжили заходів, включно з прямою трансляцією від скриньок для голосування, щоб зміцнити довіру до процесу. Могло б допомогти чітке послання, що політичне насильство буде суворо покаране. На жаль, Трамп передає своїм прихильникам протилежний сигнал, обіцяючи помилувати учасників заворушень 6 січня, якщо його переоберуть. Поки насильство не буде засуджене одноголосно, виключити його неможливо.

Recent Posts

Пекін може змінити позицію і вплинути на Москву — Сікорський

За словами Радослава Сікорського, Китай міг би створити нову цінність у світовому порядку і «покласти…

9 хв. ago

ЗС РФ обікрали базу відпочинку на Бєлгородщині

Російські телеграм-канали публікують фото бази відпочинку, з якої російські солдати винесли з бази побутову техніку,…

15 хв. ago

Рубіо боїться, що Україна повернеться до жорсткішої позиції на перемовинах — Reuters

Низка західних медіа опублікували напередодні матеріали, у яких йшлося про бажання представників США вимагати на…

29 хв. ago

На пішохідно-велосипедному мосту замінили пошкоджене скло

Фахівці КП «Київавтошляхміст» завершили роботи із заміни пошкодженого скла на пішохідно-велосипедному мосту, що з’єднує Володимирську…

30 хв. ago

РФ може відмовитися від претензій на частину українських територій, які не контролює, в обмін на визнання Криму російським — аналіз The Guardian

Водночас поки не ясно, наскільки серйозною є ця ініціатива Москви — особливо з огляду на посилення атак проти цивільних…

39 хв. ago

Київська дитяча залізниця розпочинає новий сезон. Коли стартують перевезення

Під наглядом викладачів-інструкторів вихованці дитячої залізниці керуватимуть локомотивами, працюватимуть провідниками, черговими по станції, оглядачами-ремонтниками колій…

56 хв. ago