Протягом усієї передвиборчої кампанії Трамп засуджував дії Байдена щодо України, попереджаючи, що вони підвищують вірогідність Третьої світової війни, і що Київ "обдурив" США, безоплатно отримавши зброю на мільярди доларів. Трамп заявив, що може швидко вирішити конфлікт, посадивши обидві сторони за стіл переговорів, але не розкрив, як саме він це зробить.
Кандидат у президенти США Дональд Трамп. Фото: Getty Images
Про можливі варіанти розвитку подій пише The Wall Street Journal.
За словами оточення політика, насправді Трамп не затвердив конкретний мирний план, як він переконає путіна і Зеленського сісти за один стіл і вести переговори. Хоча радники запропонували свої ідеї, тільки обраний президент, проконсультувавшись із ключовими помічниками, вирішить, як вести чутливу дипломатію з високими ставками, сказали вони.
“Будь-яка людина — неважливо, наскільки високопоставлена в оточенні Трампа, — яка стверджує, що в неї є інша думка або більш докладне уявлення про її плани щодо України, просто не знає, про що говорить, або не розуміє, що вона сама ухвалює рішення з питань національної безпеки, причому часто в моменті, особливо з такого важливого питання, як це”, — сказав колишній помічник Трампа в Раді національної безпеки.
Як і в перший термін Трампа, різні фракції боротимуться за вплив на зовнішню політику республіканця.
Більш традиційно налаштовані союзники, як-от колишній держсекретар Майк Помпео, який зараз претендує на посаду глави Пентагону, найімовірніше, наполягатимуть на врегулюванні, яке не принесе Москві великого виграшу.
Інші радники, зокрема, головний кандидат на посаду глави Держдепартаменту або радника з національної безпеки Річард Гренелл, можуть надати перевагу прагненню Трампа якнайшвидше закінчити війну, навіть якщо це означає примус Києва до значних поступок.
Усі пропозиції відрізняються від підходу Байдена, який дозволяв Києву диктувати, коли почати мирні переговори.
Замість цього вони одностайно рекомендують заморозити конфлікт на місці — закріпити завоювання росією приблизно 20% території України — і змусити Україну тимчасово призупинити спроби вступу до НАТО.
Одна з ідей, запропонованих у перехідному офісі Трампа, про яку детально розповіли троє людей, близьких до обраного президента, і про яку раніше не повідомляли, полягає в тому, що Київ обіцяє не вступати до НАТО протягом щонайменше 20 років. В обмін на це США продовжать постачати Україні зброю для стримування майбутнього російського нападу.
Згідно з цим планом, лінія фронту, по суті, залишиться на місці, а обидві сторони погодяться на демілітаризовану зону протяжністю у майже 1300 км. Хто контролюватиме цю територію, поки що незрозуміло, але один із радників сказав, що миротворчі сили не включатимуть у себе американські війська і не будуть походити від міжнародної установи, яку фінансують США, як, наприклад, ООН.
“Ми можемо провести навчання і надати іншу підтримку, але зброя буде європейська… Ми не відправляємо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не платимо за це. Нехай це зроблять поляки, німці, британці та французи“, — сказав один із членів команди Трампа.
Ця пропозиція в чомусь перегукується з висловлюваннями обраного віцепрезидента Джей Ді Венса у вересневому інтерв’ю, коли він припустив, що остаточна угода між Україною і росією могла б містити демілітаризовану зону, “сильно укріплену, щоб росіяни не вторглися знову”. росія, продовжив Венс, отримає зайняті землі і “буде впевнена в нейтралітеті України”.
Якої з цих стратегій дотримуватиметься Трамп — повністю, частково або у загальному вигляді — поки що неясно. Але будь-яка спроба почати мирні переговори між Україною і рф, не кажучи вже про укладення угоди, стикається з багатьма підводними каменями:
У ході передвиборчої кампанії Трамп відкрито давав зрозуміти, що він припинить чи різко скоротить військову допомогу Україні, якщо переможе на виборах 5 листопада, а також відмовився заявити, що хоче, щоб Україна виграла війну.
Після оголошення про свою ймовірну перемогу Трамп пообіцяв, що під час його каденції «не буде жодних воєн».
До виборів республіканець неодноразово обіцяв швидко зупинити війну в Україні. За його словами, він дуже добре знає і російського диктатора Володимира Путіна, і президента України Володимира Зеленського, тому йому вдасться «вирішити цю проблему дуже швидко».
Україна була змушена збільшити відбір газу зі сховищ та наростити імпорт цієї зими й навесні…
Обмеження стосується ділянки до бульвару Тараса Шевченка.
Проти віцепрезидента США протестували у Римі.
Росіяни використовують наказ не стріляти з нашого боку для того, щоб витягнути своїх 200, провести…
Насправді ж самі росіяни не дотримуються свого так званого перемир'я, продовжуючи штурми та обстріли.
Олександр Гвоздик виграв перший бій 2025 року нокаутом у третьому раунді.