Categories: Без рубрики

Транзит російської нафти через Україну скоротився на 15% у 2024 році – медіа

Транзит російської нафти через південну гілку нафтопроводу "Дружба" територією України скоротився на 15% в 2024 році до 11,5 млн тонн.

Про це повідомляє  Reuters з посиланням на дані російського видання газета “Ведомости”.

Транзит скоротився до 11,5 млн тонн нафти або (230 300 барелів на добу).

На Угорщину припадає 42% поставок, які у 2024 році були стабільними і становили 4,8 млн тонн. Експорт до Словаччини впав на 13% до 4 млн тонн, а поставки до Чехії скоротилися до 2,7 млн тонн.

Німеччина та Польща припинили закупівлю російської нафти у 2023 році через конфлікт в Україні. Зараз Німеччина отримує нафту з Казахстану через північну гулку “Дрежби”, що проходить через Білорусь.

Минулого року центральноазійська країна експортувала 1,5 мільйона тонн нафти до Німеччини через “Дружбу”.

У Верховній Раді  7 січня, зареєстрували законопроєкт № 12380 про заборону транзиту російських нафти та газу через територію України під час воєнного стану. Його авторами стала опозиційна фракція “Європейська солідарність” на чолі з Петром Порошенком. Текст законопроєкту поки що не опублікований.

Депутати також зареєстрували проєкт постанови № 12381 зі зверненням до Кабінету Міністрів стосовно вжиття невідкладних заходів щодо припинення транзиту російської нафти в інтересах захисту національної безпеки України.

Законопроєкт передбачає пряму заборону транзиту російської нафти через територію України всіма видами транспортної інфраструктури, зокрема нафтопроводом “Дружба”, повідомила співавторка законопроєкту Ірина Геращенко.

Як відомо, контракт на транзит російської нафти чинний ще п’ять років: у 2019-му “Укртранснафта” та “Транснєфть” домовилися продовжити його на десять років – з 1 січня 2020 року до 1 січня 2030 року.

Уряд України повинен розробити механізм і графік повного припинення транзиту протягом трьох місяців із моменту ухвалення закону. Винятки можливі лише для виконання міжнародних зобов’язань чи рішень Євросоюзу.

Постанова зобов’язує уряд розробити і представити план припинення транзиту протягом 30 днів із моменту ухвалення постанови; провести оцінку економічних, соціальних та екологічних наслідків для України та представити звіт; узгодити кроки з міжнародними партнерами, щоб уникнути негативних дипломатичних чи економічних наслідків.

Додамо, з 5 грудня 2022 року Європейський Союз запровадив часткове ембарго на імпорт російської нафти, яке поки що не стосується постачань південною гілкою нафтопроводу “Дружба” – до Угорщини, Словаччини й Чехії. Остання у 2025 році збирається відмовитися від російської нафти, але Угорщина й Словаччина таких планів не заявляли.

Нагадаємо, з 1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу після закінчення п’ятирічного контракту між “Газпромом” і “Нафтогазом”.

Recent Posts

Рубіо заявив, що почав краще «розуміти» Росію

Державний секретар США заявив, що "НАТО — це добре, поки НАТО є справжнім оборонним альянсом,…

2 хв. ago

Домовились про подальші регулярні консультації для досягнення справедливого миру для України — Єрмак про зустріч в Лондоні з «коаліцією охочих»

23 квітня на зустріч у Лондоні, формальним організатором якої є британська сторона, прибула українська делегація у складі глави Офісу президента…

10 хв. ago

Мінрозвитку презентувало закупівельну організацію Агентства відновлення

Централізована закупівельна організація – це фактично маркетплейс державних закупівель з відбудови.

10 хв. ago

Китай і Росія можуть побудувати АЕС на Місяці — Reuters

Китай розглядає можливість будівництва атомної електростанції на Місяці для живлення Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS),…

17 хв. ago

У центрі Києва обірвався ліфт з людиною всередині. Фахівці проводять ретельне обстеження

У суботу, 19 квітня, в одному з житлових будинків Шевченківського району столиці на вул. Січових…

32 хв. ago

Всесвітній економічний форум почав розслідування проти свого засновника Клауса Шваба

Рада директорів Всесвітнього економічного форуму одностайно підтримала рішення Комітету з аудиту та ризиків розпочати незалежне…

42 хв. ago