Група шпигунів РФ роками проживала в Бразилії, вибудовуючи при цьому собі фальшиву біографію, щоб вести шпигунство на користь Кремля в інших країнах
Про це йдеться в опублікованій 21 травня статті-розслідуванні The New YorkTimes.
За даними видання, країна-агресорка Росія роками використовувала Бразилію як «стартову точку» для групи шпигунів — там вони легалізовувалися через отримання документів, обростали зв’язками, відточували деталі біографії, а потім їхали в США, Європу або в країни Близького Сходу, щоб проводити там операції на користь Кремля.
Як пише NYT, за кілька місяців після початку повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну ЦРУ передало бразильській поліції термінове повідомлення — до Нідерландів на стажування до Міжнародного кримінального суду в Гаазі прибув російський шпигун із документами на ім’я Віктор Мюллер Феррейра. Однак місцеві прикордонники відмовили у в’їзді і йому довелося повернутися назад до Сан-Паулу.
Бразильські поліцейські негайно заарештували чоловіка за звинуваченням у фальсифікації документів. Однак під час перевірки виявилося, що всі документи, які використовував шпигун, — справжні. Як з’ясували поліцейські, справжнє прізвище затриманого — Черкасов.
Йому вдалося отримати бразильське свідоцтво про народження, використовуючи лазівку, передбачену для жителів сільської місцевості, — влада може видати документ будь-кому, хто в присутності двох свідків заявить про те, що народжений принаймні від одного громадянина Бразилії. А свідоцтво про народження, своєю чергою, дало змогу Черкасову отримати паспорт Бразилії та інші необхідні документи.
Поліцейські почали активно шукати громадян Бразилії, у яких на руках справжнє свідоцтво про народження, але вони при цьому «люди з нізвідки» — з’явилися в дорослому віці і почали різко збирати документи. У результаті правоохоронцям вдалося розкрити дев’ять шпигунів, які працювали під бразильським прикриттям, пише видання.
NYT пояснює схему російського шпигунства на прикладі такого собі Артьома Шмирева. У Бразилії він жив під ім’ям Герхарда Даніеля Кампоса-Віттіха разом зі своєю коханою. Його прикриття — управління бізнесом із 3D-друку в Ріо-де-Жанейро. Причому колеги заявляли, що чоловік «щиро переживав за компанію» і взагалі показав себе трудоголіком.
Насправді, пише видання, Шмирьов був російським шпигуном, причому був дуже незадоволений своєю роботою і життям — про що скаржився своїй реальній дружині Іріні. Та була ще однією російською шпигункою і проживала під прикриттям у Греції.
NYT окремо опублікувала їхнє листування — його знайшли на одному з гаджетів, які Шмиреву довелося покинути в Бразилії. Поліцейським не вдалося його затримати і він поїхав прямо перед тим, як вони отримали від суду ордер на арешт.
«Шмиреви були відправлені в різні країни і перебували в розлуці довгі роки. Обмін повідомленнями, подібний до наведеного вище, свідчить про труднощі роботи поодинці. Вони вказують на те, що пара розчарувалася в повсякденній рутині, а іноді й одне в одному», — повідомило видання.
Вдалося втекти від правосуддя й іншим шпигунам РФ, проти яких Бразилія порушила кримінальні справи, — Катєріні Даніловій, Владіміру Данілову, Ользі Тютєрєвій, Алєксандру Утєхіну, Іріні Антоновій і Роману Ковалю. Лише Черкасова засудили в Бразилії до реального терміну за підробку документів) і був заарештований Міхаіл Мікушин. Той працював науковим співробітником в університеті в Норвегії, видаючи себе за бразильця. Однак у 2024 році він повернувся в Росію в рамках обміну ув’язненими, пише видання.
Водночас Бразилія розіслала через Інтерпол усім країнам-учасницям організації сповіщення, в яких запитувала інформацію про викритих шпигунів, і повідомляла, що ці люди перебувають під слідством за фальсифікацію документів. Завдяки цьому вони більше не зможуть працювати під прикриттям, підсумували в NYT.
Американська компанія OpenAI оголосила про придбання стартапу io, заснованого легендарним дизайнером Apple Джоні Айвом. Угода…
На базі Науково-дослідного та дослідно-конструкторського центру Maritime Technology у польському місті Гдиня стартувало будівництво заводу,…
"Відпустка наосліп" — це українська романтична комедія 2025 року, режисерський дебют Валерії Фадєєвої. У головних…
Франція відновила постачання авіаційного гасу для винищувачів Сил оборони. Партія, що оцінюється у 85 млн…
Журналіст і головний редактор онлайн-видання «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов заявив, що у травні мобілізувався до лав…
Напередодні Дня захисту дітей «Українські вертольоти» влаштували особливе свято для дітей-сиріт, які вже є її…