Categories: Без рубрики

У Києві відкрилася виставка «Справа СВУ: страсна весна 30-го»

Музей видатних діячів української культури презентував виставку, присвячену одному із наймасштабніших політичних процесів і найбільшій RR-компанії совєтської доби – суду над Спілкою визволення України. Ця сфальсифікована владою справа стала прологом Великого терору, у вогні якого згорять мільйони.

Про це інформує Мінкульт.

Спілка визволення України – вигадана владою організація, що стала приводом для репресій проти української інтелігенції, діячів церкви та селянства. За версією совєтських органів, СВУ існувала в УСРР з 1926 по 1929 рік і об’єднувала «колишніх петлюрівців», представників Української автокефальної православної церкви та «куркульських елементів».

19 квітня 1930 року в залі Харківської опери, під прицілом фотокамер, відбувався показовий суд. На лаві підсудних опинилося 45 осіб – відомих українських культурно-громадських діячів, письменників, титулованих учених, кооператорів, педагогів, студентів, представників видатних родин, пам’ять про яких оберігає наш Музей. Формально – «мʼякі вироки», реально – подальші розстріли, заслання, репресії. Саме процес СВУ, разом із колективізацією та Голодомором, остаточно зламали хребет українському національному відродженню. Не даремно слідчий Брук на допитах повторював: «Нам треба українську інтелігенцію поставити на коліна, це наше завдання – і воно буде виконане; кого не поставимо – перестріляємо».

На виставці відвідувачі зможуть дізнатися про перебіг судового процесу, познайомитися із долями підсудних, побачити історичні документи, зокрема оригінал перепустки, яку видавали громадянам для відвідування суду. Також будуть представлені архівні фото та відеоматеріали із провідних архівів. Спеціально до цієї виставки ми відновили експозицію «Доля родини Старицьких у 1930-х роках» у меморіальному будинку Михайла Старицького. Оскільки нащадки корифея проходили по цьому процесу, там експонуються унікальні матеріали, пов’язані з цим періодом.

Виставка стала можливою завдяки співпраці з провідними інституціями: Державною архівною службою України, Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центральним державним архівом громадських об’єднань та україніки, Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центральним державним аудіовізуальним та електронним архівом, Інститутом української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського, Відділом джерелознавства новітньої історії України, а також Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили». Особливу подяку ми висловлюємо нашому партнеру та меценату – ГО «Музей відкрито на ремонт», чия підтримка перетворила ідеї на реальність.

Місце проведення: Меморіальний будинок Лесі Українки (вул. Саксаганського, 97).

Recent Posts

В Україну з ТОТ повернули ще 6 дітей

В окупації дитина однієї з родин мала проблеми зі здоров’ям, але доступу до необхідної медичної…

11 хв. ago

Стівен Міллер стає головним претендентом на посаду наступного радника Трампа з національної безпеки —

Міллер є радником адміністрації з питань внутрішньої безпеки і палким прихильником імміграційної політики Білого дому.

19 хв. ago

Масштабному блекауту в Іспанії передували кілька збоїв в енергосистемі — Reuters

За тиждень до відключення електроенергії в Іспанії спостерігалося кілька стрибків напруги та відключень електроенергії

27 хв. ago

У Татарбунарах на Одещині співробітниця поліції збила на авто 7-річну дівчинку

Керівництво поліції Одещини ініціювало службове розслідування за фактом ДТП за участю співробітниці Білгород-Дністровського районного відділу…

36 хв. ago

Власника Альтіс-Констракшн судитимуть у справі Насірова про рекордний хабар

Справу про легалізацію 21 млн євро хабаря, отриманого ексголовою ДФС Насіровим, скерували до суду.

54 хв. ago

У Києві стартував прийом рукописів, які місто надрукує у 2025 році

У столиці до 1 червня триває прийом рукописів, які місто надрукує у 2025 році. Відповідне…

1 годину ago