У Сполучених Штатах Америки набирає обертів міграційна криза. Між Вашингтоном та владою Техасу виник конфлікт, внаслідок якого штат взяв під свій контроль кордон з Мексикою.
EAGLE PASS, TEXAS - JANUARY 26: Texas National Guard soldiers wait nearby the boat ramp where law enforcement enter the Rio Grande at Shelby Park on January 26, 2024 in Eagle Pass, Texas. Gov. Greg Abbott has ordered the Texas National Guard to defy a Supreme Court ruling allowing federal Border Patrol agents complete access into the area which has seen high numbers of illegal crossings. (Photo by Michael Gonzalez/Getty Images)
Так, у США загострився конфлікт між губернатором штату Техас республіканцем Грегом Ебботом та федеральною владою навколо захисту південного кордону від напливу мігрантів.
Зокрема, він наказав місцевим підрозділам Національної гвардії взяти кордон під свій контроль і почати зводити укріплення з колючим дротом. При цьому техаські силовики відмовляються пускати назад на кордон федеральних прикордонників.
Редактори КИЇВ24 зібрали для вас головні події цієї історії, щоб разом розібратись, чому виникла міграційна криза у США.
Так, на низці ділянок кордон США з Мексикою практично ніяк не укріплений. До того ж він погано охороняється, що дозволяє нелегальним мігрантам відносно легко проникати на американську територію.
За даними CNN, тільки в грудні 2023 року кордон нелегально перетнули 225 тисяч осіб – це безпрецедентна кількість, рекорд з далекого 2000 року. Загалом за весь 2023 рік через діряву «стіну» на кордоні до Штатів перебралися близько 3 млн осіб.
Більшість осідає тут таки в прикордонних штатах, в основному – в Техасі.
Слід зауважити, що південні прикордонні штати, які першими беруть на себе удар нелегальної міграції, традиційно підтримують республіканців. Саме тому Дональд Трамп і Республіканська партія так активно грають на міграційній тематиці в передвиборчих перегонах.
Своєю чергою, північно-східні штати до недавнього часу майже не стикалися з проблемою нелегальних мігрантів. Тому демократи, що мають більший вплив у цій частині США, противляться зміцненню кордону і в цілому уникають посилення антиміграційних заходів.
Через це влада Техасу почала організовано переправляє вже прибулих до них нелегальних мігрантів на північ країни. Спочатку їх возили автобусами, а пізніше почали використовувати й літаки. Через таку тактику південних штатів у Нью-Йорку, Чикаго та інших великих містах півночі США теж виникли проблеми з мігрантами.
Щоб стримати потік нелегальних мігрантів, губернатор Техасу Грег Еббот наказав місцевим підрозділам Національної гвардії взяти кордон під свій контроль і почати зводити укріплення з колючим дротом.
Однак, це рішення сподобалося не всім. Пізніше Федеральний уряд через суд добився рішення про зняття дроту. Так, федеральні чиновники звинуватили владу Техасу в «демонізації мігрантів» і «політизації питання».
Але Техас відмовився передавати контроль над кордоном федералам. Губернатор Еббот заявив, що Техас має законні повноваження контролювати будь-яку географічну точку штату, тому дії місцевої влади не можна вважати незаконними.
Тоді адміністрація Байдена висунула ультиматум Ебботу і дала Техасу 24 години для виконання постанови Верховного Суду США і передачі прикордонних патрульних постів федеральному уряду.
Після цього губернатор Техасу звинуватив Байдена у відмові дотримуватися імміграційного законодавства і порушенні конституційних прав на самооборону. Він також активував статтю 1 розділу 10 пункту 3 Конституції США, яка дозволяє оголосити воєнний стан у штаті та діяти без огляду на федеральний уряд.
Як повідомляє Politico, Коаліція з 24 губернаторів-республіканців оприлюднила спільну заяву на підтримку зусиль Еббота реалізувати, як він стверджує, «конституційне право Техасу на самозахист».
Ми солідарні з нашим колегою-губернатором Грегом Ебботтом і штатом Техас у використанні всіх інструментів і стратегій, включаючи огорожі з колючого дроту, для захисту кордону, — йдеться в заяві, підписаній майже кожним губернатором-республіканцем.
Додамо, що історія тягнеться ще з вересня 2022-го. Відтоді губернатор штату Грег Еббот, методично збільшував роль Департаменту громадської безпеки Техасу та Національної гвардії з охорони кордону, посилаючись на конституційні повноваження штату захищатися від вторгнення.
Дії Техасу спровокували кілька судових баталій навколо операції «Самотня зірка», за ініціативи губернатора. Понад два роки Еббот розширював конституційні межі між державною та федеральною юрисдикцією прикордонного та імміграційного контролю; його команда юристів, включаючи генерального прокурора штату, публічно висунула ідею офіційного оголошення «вторгнення» на кордон.
Техас — другий за чисельністю населення та другий за площею штат США і найбільший серед континентальних штатів. Географічно він розташований у південно-центральній частині країни.
Техас межує з мексиканськими штатами Чіуауа, Коауїла, Нуево-Леон, і Тамауліпас на півдні та з американськими штатами Нью-Мексико на заході, Оклахомою на півночі, Арканзасом на північному сході, і Луїзіаною на сході.
Площа Техасу – 696 200 км², це на 10% більше, ніж площа Франції, та майже вдвічі більша, ніж площа Німеччини або Японії.
За даними на 2020 рік, у Техасі було зареєстровано 29,1 млн жителів, однак ця кількість швидко зростає через стрімкий наплив мігрантів.
Конституційний суд Литви визнав положення Цивільного кодексу, які передбачають партнерство лише між чоловіком і жінкою,…
У Туреччині завершили першу фазу освоєння газового родовища Сакар’я в Чорному морі. Щоденний видобуток газу…
Віцепрезидент США Джей Ді Венс наступного тижня відвідає Індію з чотириденним візитом та зустрінеться з…
Російські війська вперше були зафіксовані з оновленою реактивною системою залпового вогню M-1991 калібру 240 мм…
Росіяни вперше за останні кілька років хочуть провести у столиці США Вашингтоні ходу «Безсмертного полку»,…
Другий вікенд Coachella 2025 пройшов з 18 по 20 квітня в Індіо, Каліфорнія, і подарував…