Україна має менш ніж два місяці, щоб ухвалити рішення про купівлю у Болгарії реакторів для третього і четвертого енергоблоків ВВЕР-1000 на Хмельницькій АЕС.
ХАЕС
Про це розказав на засіданні енергокомітету Верховної Ради його голова Андрій Герус.
Для цього комітет пропонує анулювати текст ухваленого в першому читанні законопроєкту №11392, який передбачав внесення змін до законів щодо ринку електроенергії, та перед другим читанням замінити його абсолютно іншим текстом.
“Є правка 267, яка видаляє редакцію [законопроєкта №11392] після першого читання, законопроєкт стає без тексту і без правок. І є правка 268, яка була розіслана. Суть цієї правки у тому, що є питання переговорів з болгарською стороною, де вони сказали, що до 12 березня треба прийняти рішення, бо дозвіл діє до цього часу. Ця правка 268 говорить, що вести переговори і купувати цей атомний реактор можна, але щодо будівництва має бути прийняти окремий закон, який має бути разом з ТЕО, яке має буде оновлене й актуальне для 2025 року”, – сказав Герус.
У 2006 році Росатом виграв міжнародний тендер на будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 на АЕС Белене у Болгарії, але через три роки проєкт було зупинено. У 2012 році Болгарія взагалі відмовилась від будівництва станції й тепер готова продати реактори Україні.
Вартість реакторів – 600 млн євро.
Міністр енергетики Герман Галущенко, який брав участь у засіданні енергокомітету онлайн, сказав, що на це будуть залучені кредитні кошти.
Напередодні нардеп Ярослав Железняк (фракція ВРУ “Голос”) заявив, що Галущенко на зустрічі з депутатами повідомив, що фінансувати будівництво нових атомних блоків будуть коштом підняття тарифів, і 21 млрд грн, згенерованих підняттям тарифів минулого року — вже підуть на це. Відповідний законопроєкт винесуть на голосування до Верховної Ради.
Нагадаємо, 10 січня під час години запитань до уряду в парламенті виникла гостра суперечка між народною депутаткою, членкинею Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Інною Совсун (“Голос”) та міністром енергетики Германом Галущенком. Причиною конфлікту стала добудова третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
Совсун наголошувала, що публічні заяви про всебічну підтримку цього проєкту з боку американських партнерів не відповідають дійсності.
Очільник Міненерго відповів, що в законі щодо добудови блоків прямо зазначено, що вони працюватимуть на американському паливі. Міністр також розкритикував Совсун, звинувативши її у створенні негативного враження про енергетичну політику України за кордоном.
Згодом Галущенко попросив вибачення за емоційний тон і зазначив, що в ЄС немає єдиної позиції щодо розвитку атомної енергетики, посилаючись на різні підходи серед країн-членів. За його словами, представниця ЄС в Україні Катаріна Матернова підтвердила, що ЄС не коментує питання добудови українських блоків, оскільки це не входить до компетенції Європейського Союзу.
Цей конфлікт став приводом для запуску процедури відставки Галущенка з посади міністра енергетики.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс вважає, що Україна не зможе перемогти росію в затяжній війні,…
Демократична Республіка Конго та Руанда підписали угоду у Вашингтоні, за якою зобов’язалися підготувати проєкт мирної…
На парламентських виборах в Канаді перемагає Ліберальна партія на чолі з прем’єром Марком Карні, однак,…
Мексика погодилася постачати воду фермерам у Техасі та уклала угоду з США про боротьбу зі…
Уряд США чинить тиск на Грецію з метою передачі Україні батареї ППО Patriot, яка зараз перебуває…
У понеділок, 28 квітня у Новоросійську Краснодарського краю РФ пролунали вибухи та спалахнула масштабна пожежа.