Українські та американські переговорники намагаються подолати кризу в трансатлантичних відносинах цього тижня, щоб остаточно погодити угоду щодо критичних мінералів
Про це повідомив співрозмовник, обізнаний з ходом переговорів, пише Bloomberg.
Два дні після того, як президент Дональд Трамп назвав президента Володимира Зеленського «диктатором», якому потрібно швидко прийняти мирну угоду, українські посадовці обговорюють питання мінералів із спеціальним посланцем США Кітом Келлогом під час візиту до Києва, сказав співрозмовник, який побажав залишитися анонімним, оскільки переговори проходять за закритими дверима.
Зеленський, який відхилив початкову пропозицію США, що передбачала отримання половини доходів від українських мінералів, заявив, що його зустріч із Келлогом в четвер «відновила надію».
Пропозиція США передбачала отримання 50% від продажу ліцензій та інших доходів від мінералів, що порушувало б українські закони, повідомив співрозмовник, обізнаний з обговореннями. Київ запропонував зміни до угоди, які принесли б користь обом сторонам.
Угоди щодо доступу США до українських мінералів в обмін на гарантії безпеки стали б важливою частиною зусиль адміністрації Трампа щодо завершення трирічної війни. Трамп заявив, що може зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним найближчим часом.
«Нам потрібні сильні угоди з США — угоди, які справді працюватимуть», — сказав Зеленський у своєму щоденному зверненні до нації в четвер увечері. «Економіка та безпека повинні завжди йти пліч-о-пліч».
Угода щодо мінералів ідеально повинна бути підписана за участю президентів США та України, за словами співрозмовника. Зеленський, який зустрічався з Келлогом в четвер, наполягав на зустрічі з Трампом до того, як американський лідер зустрінеться з Путіним.
Зеленський відкинув попередню пропозицію, заявивши на Мюнхенській безпековій конференції, що вона не захищала інтереси України.
Бессент сказав, що Зеленський запевнив його перед Мюнхенською конференцією, що Україна підпише угоду на 500 мільярдів доларів, але потім відмовився.
«План дій був такий: наблизити українців до США через економічні зв’язки, переконати американський народ, отримати їх підтримку», — сказав Бессент в інтерв’ю Bloomberg Television в четвер. «А потім сказати росіянам, йти до столу переговорів з дуже чітким посланням, що, якщо потрібно, ми посилимо санкції».
Провал угоди співпав з ескалацією суперечок між Зеленським і Трампом. Реагуючи на скаргу Трампа щодо провалу підписання угоди, в якій він критикував Зеленського за відмову провести вибори, український лідер відповів, сказавши, що президент США поширює «дезінформацію» Росії.
Трамп у відповідь опублікував пост у соцмережах, назвавши Зеленського «диктатором», що фактично зруйнувало позицію США щодо України з початку війни і викликало обурення серед союзників НАТО.
Проте США продовжують прагнути до укладення угоди щодо мінералів. Угода стала б основою для зобов’язань Трампа завершити конфлікт і компенсувати мільярди доларів підтримки, яку Київ вже отримав.
Адміністрація США розглядає угоду щодо мінералів як спосіб зміцнити зв’язки між Америкою та Україною, за словами іншого співрозмовника, обізнаного з ситуацією. Проте більшість майбутніх гарантій безпеки для України буде залежати від Європи, зазначив він.
Vcentri HUB Києва заплановані психологічні тренінги для ВПО, заходи для людей старшого віку, заняття з…
Зокрема, цього тижня у столиці відбудуться культурні події музеїв, театрів і бібліотек.
У столичному просторі М82 на Подолі відкрилась масштабна інтерактивна виставка "Третє дихання". Вона присвячена людським…
Проєкт присвячений Європейському тижню імунізації — 2025, який Всесвітня організація охорони здоров’я разом з урядовими партнерами…
26 квітня в порту Шахід-Раджаї в іранському місті Бандар-Аббас стався потужний вибух, внаслідок якого загинули щонайменше 40…
Після кількох секунд контакту Дюбуа несподівано штовхнув Усика, що спричинило миттєву реакцію охорони та команди обох…