Categories: Без рубрики

Український коментатор кіберспорту розповів, скільки заробляє на різних турнірах і на скільки вищі зарплати у професійних гравців

Олександр Поліщук коментує турніри з Counter-Strike: Global Offensive.

Один із найвідоміших кіберспортивних коментаторів в Україні Олександр Enkanis Поліщук заробляє до $4 000 на місяць за коментування турнірів, а також отримує додаткові кошти від брендів як амбасадор. Про це Поліщук розповів в інтерв’ю dev.ua, але зазначив, що професійні гравці заробляють в рази більше — до 50 тисяч доларів на місяць лише за участь в турнірах.

Зі слів Поліщука, його кар’єра починался «як і у всіх»: з ігор в комп’ютерних клубах, прогулювання школи і заяв батьків про залежність. З 2005 по 2007 рік Поліщук грав у складі київської команди, яка займала 3-4 місце на регіональному рівні, але тоді кіберспорт він не розглядав як щось серйозне.

У 2012 році Олександр закінчив курс психології у Військовому інституті при університеті ім. Т. Шевченка. На рубежі 2009-2010 року, в період активного навчання, нинішній кіберспортивний коментатор про участь у турнірах та іграх на якийсь час забув.

У 2015 році, залишаючи в чині капітана військову службу в радіовійськах, Олександр почав розглядати перспективу стати кіберспортивним коментатором, зазначає видання. Він поставив собі за мету потрапити в цю сферу, маючи за плечима досвід та інтерес до ігор.

Повідомляється, що Enkanis завдяки знайомству з одним з хлопців, з яким в 2008 році вони разом грали в CS:GO, потрапив в кіберкоманду NAVI журналістом.

«Звичайно, я розумів, що коментувати ігри відразу мені ніхто не дасть», — згадує Олександр. Спочатку Олександр писав на сайті Navi статті про команду, про турніри, брав інтерв’ю.

Pujljv NAVI вирішили відкрити свою власну студію висвітлення турнірів, і Поліщук запропонував на один з них свою кандидатуру. Згодом йому довірили коментувати китайські турніри в Пекіні і Тайбеї.

Олександр Поліщук (зліва)

«Сну в той період не було, турніри починалися о третій ночі» — каже він.

Олександр каже, що це дало можливість набратися досвіду, і потім його допустили вже до більших турнірів, а згодом запросили працювати за контрактом.

Поліщук каже, що його взяли на великі турніри за працьовитість. Хоча також зіграв роль ігровий бекграунд, який дозволяв йому дати експертизу грі, і виступити не тільки коментатором, але і аналітиком й ведучим.

«Я виділявся цим на загальному тлі, але не припиняв працювати над собою» — каже Поліщук.

Перші гроші як коментатор кіберспортивних турнірів Олександр Поліщук отримував за усною домовленістю — $2 за карту, тобто приблизно за годину роботи. За місяць можна було відкоментувати максимум до 30 карт, і це було близько $60. Наступний контракт Поліщук вже отримав на $150 на місяць.

Паралельно із зайнятістю коментатора, Олександр не кидав журналістику, писав тексти для сайту NAVI. Якийсь час він міг поєднувати, але потім, коли його стали впізнавати як коментатора і запрошувати на великі турніри, постало питання вибору.

«Звичайно, я хотів заробляти. І розумів, що кіберспорт зростає з кожним роком, але на момент звільнення з армії я предметно не замислювався про гроші, бо ще не розумів, що я можу з цього отримати», — згадує Enkanis.

Зараз гонорари топових коментаторів залежать від студії, в рамках яких проходить висвітлення гри. Є кілька організацій, які висвітлюють ігри в регіонах, і гонорари відрізняються сильно, починаючи від $1 000 і до $4 000 на місяць. Ці цифри Поліщук називає тільки як винагороду, яку коментатор отримує від роботодавців, не враховуючи суми, які він може отримати від брендів як амбасадор.

Система оплати вітчизняних коментаторів відрізняється від англомовних колег, які в більшості працюють як фрілансери. Є невеликі об’єднання фахівців, але вони неформальні, хоча й працюють разом за запрошеннями різних студій.

«У нашому регіоні це досить нестабільна тема. Спочатку ти шанована людина, і отримуєш масу запрошень і спочиваєш на лаврах, а потім хтось прийде — й утриматися на ногах може бути досить складно», — зазначає Олександр.

Поліщук пригадує, що зовсім нещодавно, в кінці нульових, кіберспорт в Україні був ще «підвальним». Олександр запевняє, що нині ставлення до гри змінюється, коли починають приходити перші гроші, з’являється зарплата і постійний заробіток.

«Кіберспорт — це великий бізнес, який тільки  зростатиме, і це потрібно розуміти», — переконаний він.

Відповідаючи на запитання про те, скільки заробляють кіберспортсмени, Поліщук наводить приклад Олександра S1mple Костильова — це професійний український кіберспортсмен, який зараз вважається одним із найкращих гравців у світі.

Поліщук каже, що оцінити вартість Костильова, як гравця, складно, тому що він є ще й обличчям брендів. Коментатор припускає, що S1mple може отримати від $40 000 до $50 000 тільки місячного заробітку, не рахуючи виплат від спонсорів та інших винагород, але припускає, що він може бути й дуже далеким від реальних цифр.

Розповідаючи про професійних кіберспортсменів,  Поліщук каже, що зараз це дуже багаті люди, які виховують самі себе.

«Коли молоді люди отримують багато хайпу і популярності в 17-18 років, то деяких це може зламати, це великі гроші, які отримують люди в молодому віці, і їм потрібно якось пережити цю зірковість і рухатися далі» — пояснює він.

Про Костильова Поліщук каже, що дуже мало не тільки в Україні, а й у світі людей, які, отримавши визнання і гроші, йдуть вперед і знаходять мотивацію розвиватися з кожним роком. Коментатор розповідає, що Костильов їздить на Porsche, «живе в хорошій квартирі у Києві, в якій робить ремонт, купив нерухомість своїм батькам і забезпечує сім’ю». У S1mple бізнес Ninja Sushi, яким він володіє разом зі своїм старшим братом.

Порівняюючи суми призових за турніри з CS: GO і Dota, Поліщук каже, що в останньої грошей набагато більше.

У Dota 2 великі призові, тому що фонд формується за системою краудфандингу, тобто як відсоток від покупок внутрішньоігрових предметів уболівальниками. У Counter-Strike призовий фонд формується частково організатором і розробником гри.

«Так, іноді призовий фонд в Dota 2 навіть занадто великий, — коли турнір виходить раз на рік, і там розігрується $40 млн — це дуже багато для кіберспорту» — зазначає він.

Поліщук додає, що це сильно знижує мотивацію гравців, вони виграють, забезпечуючи себе на все життя, але втрачають сенс і необхідність розвиватися далі.

Окрім класичних кіберспортивних дисциплін CS:GO та Dota, турніри проходять і за іншими іграми: League of Legends — комп’ютерна гра в жанрі MOBA, розроблена та випущена американською компанією Riot Games; тактичний шутер Rainbow Six від компанії Ubisoft; онлайн-шутер модмейкера Брендана Гріна (Brendan Greene) — Battle Royale.

Поліщук розповідає, що кіберкоманди зараз стрімко розвиваються і гравці в них займаються не лише іграми. У команди є тренери з фізичної підготовки, йоги, є психологи та інші фахівці, які допомагають повноцінно готуватися до змагань і дотримуватися здорового способу життя. Навіть проводять курси фінансової грамотності для гравців.

«Тобто це вже повноцінний спорт, де, для виграшу команди, беруть участь багато фахівців, це окрема екосистема і стиль життя», — говорить Олександр Поліщук.

Він також розповіві, що серед кіберспортсменів зустрічаються професійні хвороби — тунельний синдром кистей рук, який виникає від одноманітних рухів. І деяким спортсменам він навіть не дозволив грати на турнірах. Виникають також проблеми з ногами через довге сидіння і, в зв’язку з цим, поганого кровообігу.

Вікової стелі у кіберспорті при цьому немає. Олександр каже, що є приблизна статистика, коли, в основному люди залишають кіберспорт — це відбувається після тридцяти років. З його слів, це наслідок появи більшої кількості зобов’язань, дітей, сім’ї ітд.  Часто після перетину такого вікового бар’єру у кіберспортсменів, які вигравали великі турніри протягом багатьох років, падає мотивація.

Поліщук підсумовує, що кіберспорт зараз — це ціла індустрія, де також необхідні маркетологи, журналісти, PR-агенти, режисери, оператори, продюсери та інші, де «практично кожна людина, які горить і живе цим, може себе знайти».

«Людей постійно не вистачає», — журиться Поліщук.

Коментуючи зауваження про те, що в українській кіберкоманді NAVI багато росіян, Поліщук заявляє, що, мовляв, «історично склалося так, що команди не діляться за національностями».

«Складно знайти зараз однонаціональну команду в кіберспорті», — коментує Олександр.

Клуби запрошують легіонерів з різних країн, а прив’язка до країни формується за місцем реєстрації компанії, від якої вони виступають, пояснює коментатор.

Нещодавно ми писали про українця, який став доларовим мільйонером після перемоги команди в кіберспортивних змаганнях.

Фото: Фейсбук

Recent Posts

Україні може знадобитися імпортувати 6,3 мільярда кубометрів газу наступної зими через рекордно низькі запаси — Reuters

Україна була змушена збільшити відбір газу зі сховищ та наростити імпорт цієї зими й навесні…

5 хв. ago

На Хрещатику тимчасово обмежать рух транспорту у напрямку від Європейської площі

Обмеження стосується ділянки до бульвару Тараса Шевченка.

21 хв. ago

Росіяни активно покращують і облаштовують свої позиції, використовуючи «режим тиші» — DeepState

Росіяни використовують наказ не стріляти з нашого боку для того, щоб витягнути своїх 200, провести…

53 хв. ago

Росіяни інсценували провокацію з обстрілом у Донецьку — ЦПД

Насправді ж самі росіяни не дотримуються свого так званого перемир'я, продовжуючи штурми та обстріли. 

1 годину ago

Український боксер Олександр Гвоздик нокаутував американця Голловея

Олександр Гвоздик виграв перший бій 2025 року нокаутом у третьому раунді.

2 години ago