Російські воєнні витрати, що фінансуються тіньовою схемою, можуть дорівнювати офіційному бюджету РФ на війну та бути причиною зростання інфляційних ризиків у країні.
MOSCOW, RUSSIA - OCTOBER 10: Russian citizens drafted during the partial mobilization are seen being dispatched to combat coordination areas after a military call-up for the Russia-Ukraine war in Moscow, Russia on October 10, 2022. (Photo by Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Про це написав колишній фінансист Bank of America та Morgan Stanley Крейг Кеннеді у своїй розсилці для Navigating Russia.
З лютого 2022 року у Росії зобов’язали банки видавати пільгові кредити воєнним підприємствам на умовах держави. За інформацією Кеннеді, понад 70% корпоративних кредитів РФ з 2022 року було надано секторам, пов’язаним з воєнними діями.
Фінансист повідомляє, що за три роки війни ця схема могла забезпечити агресору суму рівну офіційному воєнному бюджету. При цьому, вона також призвела до безпрецедентного збільшення корпоративних запозичень до 415 мільярдів доларів.
“210-250 млрд дол. з цієї суми складають примусові пільгові банківські кредити, надані оборонним підрядникам, багато з яких мають погану кредитну історію, щоб допомогти оплатити товари та послуги, пов’язані з війною“, – зазначає Кеннеді.
На початку великої війни схема примусового позабюджетного фінансування допомогла Росії утримувати воєнний бюджет на контрольованому рівні. Це також ввело в оману міжнародних експертів, створивши враження про відсутність у Росії проблем із фінансуванням війни.
За словами Крейга Кеннеді, нині залежність РФ від схеми позабюджетного фінансування викликає проблеми, зокрема вона стала головним рушієм інфляції та підвищення облікової ставки.
Нині схема може привести до системної кризи через непомірно високі процентні ставки, проблеми з ліквідністю та резервами в банках, а також серйозно скомпрометований монетарний трансмісійний механізм.
Кеннеді наголошує, що чим довше Москва відтерміновує завершення війни в Україні, тим ближче знаходиться ризик крахів корпорацій та банків, фінансування яких буде вимушений перебрати на себе російський уряд. Ці труднощі можуть також призвести до падіння ВВП.
Фінансист висловлює думку, що ресурси Заходу можуть перевищити російські можливості з фінансування війни на виснаження проти України. Він також говорить про необхідність нової підтримки для України та посилення санкції, натомість відмови від їх скасування в обмін на припинення вогню.
“Проблеми Москви з фінансуванням лише посиляться, особливо якщо країни коаліції будуть повніше застосовувати потужні інструменти енергетичних санкцій, які вони мають у своєму розпорядженні.
Завдяки подальшій рішучості та чіткому розумінню вразливості Москви Україна та її союзники зможуть реалізувати весь потенціал своїх переговорних важелів, уникнути непотрібних поступок і зменшити довгострокові ризики, пов’язані з російським реваншизмом“, – наголосив Кеннеді.
Раніше видання Bloomberg повідомляло, що російська економіка починає серйозно відчувати наслідки високих процентних ставок та стійкої інфляції. Накопичені проблеми можуть призвести до різкого сповільнення російської економіки, але рецесії вона може уникнути.
Шансу на відкриття банківської таємниці податковій найближчим часом немає.
На Сумщині поблизу державного кордону тривають інтенсивні бойові дії.
Після невдалої спроби перерізати трасу з Дніпропетровської області росіяни почали відступати. Речник оперативно-стратегічного угруповання військ…
Іспанія оголосила триденну жалобу для вшанування пам'яті Папи Франциска після його смерті 21 квітня у…
Повітряні сили ЗСУ завдали удару 19 квітня по місцю запуску дронів росіян.
Співробітники Державного бюро розслідувань та Служби безпеки завершили розслідування і скерували до суду обвинувачення щодо…