Categories: Без рубрики

В Україні можуть запровадити «національний кешбек». Що означає ця програма

Кабінет Міністрів України хоче ввести можливість запровадити «національний кешбек» і відслідковувати таким чином транзакції українців.

Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк. 

За його словами, уряд прагне використати на цю програму нерозподілені гроші з бюджету (від 3 до 10 мільярдів гривень).

Для того, аби отримувати кешбек від держави, людина має “прикріпити” в “Дії” одну зі своїх банківських карток та надати державі дозвіл на те, аби вона бачила усі транзакції з неї.

Він пояснив, що це створює для держави можливість податкової бачити всі транзакції без обмеження банківської таємниці.

Що таке програма «національного кешбеку» 

Президент України Володимир Зеленський оголосив, що держава стимулюватиме споживання української продукції, виплачуючи її покупцям кешбек. Ці кошти повинні нараховуватися на спеціальну картку, якою можна буде розрахуватися лише за вітчизняні товари.

Деталі програми в Офісі президента пообіцяли опублікувати до кінця березня. Однак виявилося, що сказати набагато простіше, ніж зробити та продумати ефективний механізм реалізації задуму.

Над ідеєю активно працюють Міністерство економіки, Міністерство цифрової трансформації, Monobank, представники ритейлу, Київська школа економіки, Mastercard, BRDO, Gradus Research, іноземні фахівці.

У програмі братимуть участь п’ять сторін: продавець, виробник, банк, державна платформа на основі “Дії” та покупець. Кожному з них, крім держави, треба буде зареєструватися.

Продавці – це передусім великі ритейл-мережі та інші магазини, до яких держава висуватиме певні вимоги.

По-перше, вони повинні працювати за загальною системою оподаткування. Тобто місця продажу товарів, зареєстровані як ФОП або розділені на кілька ФОПів, не зможуть узяти участь у програмі.

По-друге, такі магазини мають проводити фіскалізацію операцій, тобто видавати покупцям чеки. Їх магазини будуть щодня пересилати в “Дію”, підтверджуючи факт купівлі української продукції.

Банк повинен буде відправляти в “Дію” інформацію про транзакції. На відміну від фіскального чеку, ця інформація міститиме дані про особу, яка здійснила купівлю. Тобто ідентифікація людини, якій держава виплачуватиме кешбек, буде відбуватися через банк.

Виробники українських товарів, які захочуть узяти участь у програмі, теж повинні зареєструватися. Водночас вони реєструватимуть і кожен свій товар. Зокрема – надаватимуть державі інформацію зі штрих-коду, за якою кожне найменування можна буде ідентифікувати у фіскальному чеку.

Застосунок “Дія” займатиметься перевіркою та верифікацією. Вона зіставлятиме дані з чека та перевірятиме, чи зареєстрований відповідний товар як український, а також інформацію з банку для ідентифікації людини, яка його придбала. Також державний сервіс визначатиме суму кешбеку, яку необхідно буде виплатити людині, та даватиме вказівку банку зарахувати кошти на спеціальну картку особи.

Як працюватиме «національний кешбек»

Зареєстрована в програмі особа купує українські товари у магазинах-учасниках. Далі магазин передає в “Дію” інформацію про фіскальні чеки, у яких містяться дані про штрих-коди товарів. Якщо “Дія” знайде в чеках товари з “білого списку” українських товарів, то братиме інформацію про відповідну транзакцію в банку. Платіжна інформація допоможе ідентифікувати покупця та підтвердити факт розрахунку.

Після цього держава нараховуватиме за купівлю українського товару кешбек. Його банк виплачуватиме на спеціальну віртуальну картку на зразок “єПідтримки” чи “єВідновлення”. Кошти надходитимуть на картку раз на місяць, але не раніше, ніж через 14 днів після купівлі товару. Це запобіжник на випадок, якщо людина захоче повернути придбаний товар у магазин відповідно до закону про захист прав споживачів.

Recent Posts

У бізнесмена Максими Кріппи спростували причетність до внесення застави за віцепрем’єра Чернишова

В компанії DIM заявили, що не мають відношення до застави у 44 мільйони гривень, які,…

4 хв. ago

В іспанії у ДТП загинув нападник «Ліверпуля» та збірної Португалії Діого Жота

Футболіст чинних чемпіонів Англії "Ліверпуля" і збірної Португалії Діого Жота загинув в автокатастрофі рано вранці…

23 хв. ago

Без ППО на Україну чекають удари, зруйновані міста і шлях до капітуляції – Берлінська

Волонтерка та військова аналітикиня Марія Берлінська прокоментувала рішення США припинити постачання ракет для систем протиповітряної…

25 хв. ago

У Києві прощаються із загиблим пілотом F-16 Максимом Устименком

Про загибель пілота F-16 Максима Устименка Повітряні сили повідомили 29 червня.

30 хв. ago

“Нищівний удар по Україні союзника в найгірший час”. Преса нещадно критикує США за припинення постачання зброї

Рішення адміністрації Дональда Трампа призупинити частину військової допомоги Україні відбулося у вкрай невдалий для України…

36 хв. ago

Медведєв відзвітував про вербування 210 тисяч росіян на війну з початку року

З початку 2025 року понад 210 тисяч росіян підписали контракти для участі у повномасштабній війні…

47 хв. ago