Categories: Без рубрики

В Україні порівняли запропоновану США угоду про надра з довічними репараціями – WSJ

Нова пропозиція США щодо угоди про корисні копалини докорінно змінює останні умови, запропоновані Києвом Вашингтону, та не містить ніяких гарантій безпеки. Це викликає занепокоєння серед українських чиновників і може стати причиною подальшого напруження у відносинах між двома країнами, оскільки Білий дім наполягає на доступі до природних ресурсів України.

Про це пише The Washington Post.

Вашингтон шокував Київ, представивши новий, значно об’ємніший проєкт угоди, який першою опублікувала Financial Times у четвер. Один із високопосадовців України підтвердив Washington Post, що 55-сторінковий документ, опублікований виданням, є справжнім.

Новий документ не містить ніяких гарантій безпеки та передбачає, що вся допомога, яку США надали Україні під час війни, має бути повернена з відсотками коштом прибутків від видобутку корисних копалин. Також угода дає США “право першої пропозиції” на всі інвестиції, пов’язані з енергетикою та мінеральними ресурсами, що фактично забезпечує американський контроль над ними.

Але, судячи з реакції українських депутатів і чиновників, швидке затвердження малоймовірне, пише видання. За словами одного високопоставленого чиновника, новий проєкт угоди виглядає так, ніби “Україна була у війні зі США, програла, [була] захоплена і тепер має платити довічні репарації”. Чиновник говорив на умовах анонімності через делікатність питання.

За словами ще одного високопосадовця, документ викликає серйозні занепокоєння в Україні, оскільки він перекваліфіковує попередні гранти США як кредити, які потрібно повернути. Крім того, Вашингтон вимагає “50% від усіх нових і наявних джерел доходу без будь-якого внеску з американської сторони”.

Інший колишній український посадовець, обізнаний із переговорами, зазначив, що нова пропозиція може бути лише початковою позицією США, але вона “катастрофічна для України”. “У такому вигляді її ніколи не підпишуть”, — додав він.

Згідно з документом фонд, що керуватиме всіма інвестиціями, матиме трьох американських і двох українських представників, що надає США постійну більшість і фактичний контроль над ухваленням рішень. До того ж двоє українських членів ради фонду мають пройти перевірку Вашингтона та можуть бути усунені в будь-який момент.

Депутат Ярослав Железняк заявив Washington Post, що Верховна Рада прагне справедливого партнерства зі США, але “категорично не підтримає” поточну версію угоди. Він також зазначив, що документ надає американцям доступ до всіх українських мінеральних, нафтових і газових родовищ на необмежений термін.

Цю угоду потрібно змінити, і ми будемо наполягати на цьому“, — сказав Железняк.

Раніше перша віцепрем’єр-міністерка, міністерка економіки Юлія Свириденко підтвердила, що Україна отримала від США проєкт економічної угоди про надра, і сказала, що зараз вона опрацьовується.

Recent Posts

У Південній Кореї знову заарештували експрезидента Юна у справі про заколот

Колишній президент Південної Кореї Юн Сок Йоль у четвер, 10 липня, повернувся до в’язниці після…

16 хв. ago

Російські спецслужби організували у Європі понад 70 актів гібридної війни

На відміну від України, де РФ практично щодня вбиває та позбавляє даху мирних жителів, жителі…

32 хв. ago

Трамп нарешті зрозумів, що Путін не хоче завершення війни в Україні, – The Telegraph

Президент США Дональд Трамп нарешті зрозумів, що попри всі його зусилля, які спрямовані на припинення…

37 хв. ago

Танкерний флот Греції посилює перевірки своїх суден у російських портах після серії загадкових вибухів

Грецькі джерела у сфері судноплавства та безпеки повідомили агентству, що заходи включають підводні інспекції водолазами…

47 хв. ago

ЄП назвав Грузію країною, захопленою незаконним режимом

У середу, 9 липня, Європейський парламент закликали ЄС до введення санкцій проти чиновників "Грузинської мрії",…

1 годину ago