В Україні сьогодні, 18 травня вшановують День пам’яті жертв політичних репресій.
Це день скорботи за тими, кого знищили лише за право бути собою — думати, говорити, жити вільно. У цей день ми згадуємо мільйони українців, чиї долі були зламані комуністичним режимом.
У МКСК нагадали, що масові політичні репресії в СРСР, особливо в період так званого «Великого терору» 1937–1938 років, стали однією з найтрагічніших сторінок історії України.
За архівними даними, лише за два роки на території УРСР було засуджено майже 200 тисяч осіб, з яких понад 120 тисяч — до розстрілу. Серед них — вчені, митці, священники, селяни, військові, вчителі. Дехто був відправлений до таборів ГУЛАГу або інших місць ув’язнення. Усі вони стали «ворогами народу» за вигаданими звинуваченнями.
Одним із найвідоміших місць масових поховань став Биківнянський ліс на околиці Києва. Саме тут поховано від 15 до понад 100 тисяч людей, знищених каральними органами НКВД. Серед жертв — поети Михайль Семенко і Майк Йогансен, художник Михайло Бойчук, митрополит Василь Липківський та інші діячі української культури.
Радянська влада системно приховувала ці злочини: місця поховань знищували бульдозерами, архіви засекречували, а вироки часто виносили позасудові «трійки» — без права на захист чи оскарження. Свідчення вибивали під тортурами.
Справжнє державне визнання злочинів комуністичного режиму відбулося лише після відновлення незалежності України.
У 1991 році Верховна Рада УРСР ухвалила Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», а в 2015 році — закон про засудження комуністичного та нацистського тоталітарних режимів і заборону їхньої символіки. Згодом було вдосконалено законодавчу базу щодо процедури реабілітації.
«Цей день — нагадування про ціну свободи, незалежності і про те, як важливо захищати права людини і гідність», – підкреслили у МКСК.
День пам’яті жертв політичних репресій відзначається згідно з указом Президента від 21 травня 2007 року щорічно у третю неділю травня з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.
Українські підрозділи продовжують перебувати в Курській області РФ та виконувати там завдання, щоб зберегти буферну…
Президент України Володимир Зеленський зустрічається із віцепрезидентом США Джей ді Венсом. На зустрічі також присутній держсекретар Рубіо.
Країна-агресор Росія в ніч проти 19 травня планує здійснити «навчально-бойовий» запуск міжконтинентальної балістичної ракети РС-24 з комплексу Ярс.
РФ не зацікавлена у реальних переговорах та може припинити війну лише під тиском примусової дипломатії,…
Міністерство закордонних справ України у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу нагадало, що сучасна Росія…
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що Італія повинна активніше долучатися до європейських ініціатив, спрямованих на припинення війни Росії…