11 березня Верховна Рада підтримала впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад (законопроєкт № 8222). Прийняття цього закону є важливим для реалізації Ukraine Facility – програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу.
Ukraine, Kiev, Kyiv, Parliament Building, Verkhovna Rada,
Як зазначив нардеп Ярослав Железняк, в цілому за закон проголосували 259 народних обранців.
Він повідомив, що під час голосування в другому читанні пройшла правка про підвищення зарплат для Державної аудиторської служби.
Також документ запроваджує механізм контролю за надмірною кількістю посад державної служби, які створюють додаткове навантаження на бюджет.
Щодо інших правок:
Не враховані правки по підвищеній оплаті для Мінюсту, Мінфіну, Мінцифри та Мінекономіки.
Так само не пройшла правка про зарплати апарату ВРУ (можливість встановлювати надбавку за вислугу років більше 30% окладу працівникам Апарату ВРУ).
Як зазначив нардеп, прийняття цього закону є важливим для реалізації програми Ukraine Facility.
Ukraine Facility – це програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу, розрахована на період 2024–2027 років, із загальним обсягом фінансування 50 мільярдів євро.
Ці кошти спрямовані на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій та надання технічної підтримки для реалізації реформ, необхідних для відновлення та розвитку економіки України, а також для інтеграції до ЄС.
Міністр Кабінету міністрів Олег Немчинов назвав “головним проєктом весни цього року”.
Медіа поширили інформацію, що буцімто “протягом п’яти років передбачається підняття зарплат чиновникам на 70-90%”. Железняк це спростовує: “Я не знаю, хто придумав меседж, що зарплати чиновників «мають зрости на 70-90%» одразу після ухвалення #8222. Але нагадаю, що для цього немає грошей. Це легко перевірити – відкривши бюджет на 2025 рік”.
Нардеп від “Слуги народу” Віталій Безгін також спростував, що закон підвищує зарплати посадовцям на 70% і більше: “Законопроєкт винятково робить оплату праці прозорішою і навпаки обмежує надбавки та премії”, – додав він.
Реформа передбачає розмежування оплати праці на сталу заробітну плату (посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за ранг державних службовців) та варіативну (премії).
Стала заробітна плата є фіксованою та гарантованою виплатою. Розміри посадових окладів мають встановлюватися з урахуванням каталогу типових посад та у порівнянні з зарплатами у приватному секторі.
Розмір посадового окладу буде варіюватися від 2,5 до 37,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня (тобто від 7570 грн до 113 550 грн, якщо брати ПМПО на 2025 рік).
З метою визначення розмірів посадових окладів державні органи будуть поділятися за юрисдикцією: загальнодержавні (три типи), регіональні та місцеві.
Розмір премії не повинен перевищувати 30% оплати праці. Варіативна заробітна плата залежатиме від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу і буде винагородою за ініціативну роботу, своєчасне і якісне виконання завдань, виконання додаткового обсягу завдань.
Фонд преміювання державного органу встановлюється у розмірі 20% від загального фонду посадових окладів за рік.
Закон, за винятком окремих положень, набирає чинності з 1 квітня 2025 року.
Кабінету міністрів доручили протягом трьох місяців подати законопроєкт про розрахунок максимальної кількості державних службовців, а з 1 січня 2026 року – вжити заходів щодо перегляду граничної чисельності працівників місцевих державних адміністрацій.
Реформа є частиною програми Ukraine Facility з кінцевим терміном виконання – до квітня 2025 року.
У 2024 році голова Національного агентства з питань державної служби Наталія Алюшина заявила про катастрофічний дефіцит людей на держслужбі. Водночас прем’єр Денис Шмигаль у березні 2025 року сказав, що скорочення кількості держслужбовців на 30% з початку повномасштабного вторгнення допомагає економити бюджет.
До 2024 року зарплата держслужбовця мала таке співвідношення: 40% — оклад, 60% — варіативна частина: премії, надбавки за вислугу, ранг, інтенсивність праці. На 2025 рік Кабінет міністрів своєю постановою встановив інше співвідношення: 70% на 30%.
Загальна вартість поставленого "IT-коаліцією" обладнання склала майже 2 млн євро. Це третя поставка у 2025…
Очікується, що держсекретар США Марко Рубіо, спеціальні посланники Трампа Стів Віткофф і Кіт Келлог зустрінуться…
В складі української делегації на переговорах в Лондоні, які відбудуться 23 квітня, буде присутній керівник…
Сама Ноем під час великоднього заходу в Білому домі підтвердила журналістам, що її сумку вкрали,…
На питання про можливі деталі "мирної домовленості", яку США пропонують укласти між Україною та Росією,…
Українська делегація поїде у Лондон на переговори щодо перемир'я.