Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що питання транзиту газу є одним із п'яти основних розбіжностей у позиціях з Україною.
Slovak Prime Minister Robert Fico looks on during a press conference in Bratislava on March 14, 2018. - Slovak Prime Minister Robert Fico announced Wednesday, March 14, 2018, his resignation, demanded by the opposition, following the assassination in February of the investigative journalist Jan Kuciak. (Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP) (Photo by VLADIMIR SIMICEK/AFP via Getty Images)
Про це він сказав на пресконференції в Брюсселі після того, як президент України Володимир Зеленський наголосив, що не дозволить Кремлю заробляти на продажу газу в Європу, передає словацьке видання Pravda.
“У нас розходяться погляди щодо транзиту газу через Україну. Я запитав його, чи буде він готовий здійснювати транзит іншого газу, крім російського”, – сказав Фіцо, якого
Зеленський сказав, що Україна не буде “гратися” і не погодиться на будь-які варіанти транзиту, які дозволять РФ продовжити заробляти.
“Якщо європейська країна готова отримувати газ і не сплачувати ці гроші в Росію до закінчення війни — можна думати. Але ми не дамо можливості додаткових заробітків Російській Федерації на цій війні”, – наголосив український лідер на іншій пресконференції окремо від Фіцо.
Прем’єр-міністр Словаччини вважає таку позицію неправильною. Фіцо переконаний, що потрібно тиснути на Єврокомісію, щоб та захищала газові інтереси країн-членів ЄС.
“Якщо хтось перешкоджає транзиту газу і призводить до підвищення цін та економічної шкоди ЄС, то це Зеленський… Ми поважаємо допомогу ЄС Україні, ми є її частиною, і тому я запитую: коли хтось допомагає і є частиною ЄС та організовує спільні урядові переговори, чи має Україна право загрожувати економічним інтересам країни-члену союзу?” – обурився він.
Також серед розбіжностей є питання членства України в НАТО, проти якого категорично виступає Словаччина. Також вона не підтримує постачання зброї для захисту України від РФ. Крім того, Словаччина не вірить у військове вирішення війни і підтримує китайські та бразильські ініціативи стосовно переговорів, які відповідають більше російським інтересам.
Видання Politico писало, що провідні енергетичні компанії Центральної Європи звернулися до глави ЄС Урсули фон дер Ляєн із проханням продовжити угоду щодо транзиту російського газу через Україну. За їхніми словами, припинення угоди може “ускладнити постачання газу” і “призвести до підвищення цін на “блакитне паливо” для європейських споживачів”.
За словами Фіцо, є альтернативи, які дозволять зберегти газовий маршрут відкритим у 2025 році. “Я беру до уваги рішення українського уряду про те, що вони не хочуть продовжувати контракт з “Газпромом”. Але це не означає, що ми не можемо отримувати газ зі сходу. У нас є рішення… що Україна не буде транзитером російського газу, але буде транзитером газу, власником якого буде хтось інший”, – наголосив Фіцо.
Напередодні на брифінгу після саміту лідерів ЄС Зеленського запитали, чи можливо, що Україна все ж змінить рішення і поновить угоду про транзит з російським “Газпромом”, термін дії якої завершиться з 1 січня 2025 року, на що він відповів, що це виключено.
“Ми не будемо займатись продовженням транзиту російського газу. Ми не будемо давати можливості заробляти додаткові мільярди на нашій крові. І будь-яка країна світу, яка може отримати щось дешеве від Росії, врешті стане залежною від РФ – питання лише, за місяць чи за рік. Бо це їхня політика. Тому транзитувати російський газ ми не будемо”, – підкреслив Зеленський.
Він зазначив, що говорив про це зокрема зі словацьким прем’єром Робертом Фіцо, та окреслив позицію України щодо потенційного транзиту до Європи азербайджанського газу – хоч і не згадав прямо, що говорить про Азербайджан.
“Я йому чітко пояснив: (це можливо) якщо це буде газ не Росії, іншої країни… Але ми не хочемо гратись у гру, коли ця інша країна отримує від Росії газ, потім транзитує свій газ. Це те саме, що продовжувати заробляти на цій війні і продовжувати передавати гроші Росії”, – наголосив президент.
“Якщо європейська країна хоче отримувати газ і не сплачувати ці гроші в Росію до завершення війни – можна думати… Але знов таки: ми не дамо можливості додаткових заробітків РФ на цій війні”, – підсумував Зеленський.
Китай запровадить санкції проти членів Конгресу США та інших осіб за «грубе втручання» у справи…
Президент США Дональд Трамп і віцепрезидент Джей ді Венс обирають затишок, зневажають Україну і, можливо,…
У ніч проти 22 квітня російські загарбники вкотре атакували Київську область ударними дронами-камікадзе. У регіоні…
Євросоюз шукає можливості полегшити експорт американського газу, при цьому дотримуючись своїх правил щодо викидів метану,…
Президент США Дональд Трамп заявив у понеділок, що цього тижня розкриє зміст запропонованого ним мирного…
Американські держслужбовці чинять опір вимогам Департаменту ефективності уряду (DOGE) та його керівника Ілона Маска щотижня…