Кремль створює цензуровану "Вікіпедію" для росіян, щоб підмінити історію.
ILLUSTRATION - 11 January 2021, Baden-Wuerttemberg, Stuttgart: The start page with the logo of the German-language Internet encyclopedia Wikipedia is displayed on a laptop. The main page can be seen in the background. The project was founded on 15 January 2001. Photo: Sebastian Gollnow/dpa (Photo by Sebastian Gollnow/picture alliance via Getty Images)
Про це пише The Economist.
“Вікіпедія” раніше стикалася із проблемами з боку режиму Путіна. Російські цензори погрожували їй майже із самого початку агресії проти України у 204 році. Проте наприкінці 2023 року стало зрозуміло, що у Москви є план заміни “Вікіпедії”.
RuWiki – проєкт, який є прямою копією “Вікіпедії”. Проте у російській версії найбільш чутливі моменти історії або переписали, або пропустили. Ідеологи Кремля сподіваються, що мільйони громадян РФ сприймуть ці нові версії як правду.
Видання зазначає, що рерайтери RuWiki прокладають собі шлях через чутливі зони путінської ідеології: права ЛГБТ, оральний секс, радянську історію та війну в Україні.
Звірства російських окупантів у Бучі під Києвом у 2022 році переосмислюють як “українську та західну дезінформаційну кампанію”.
Херсон, зруйнований російськими бомбами, згадується без жодного слова про війну. Розстріл майже 22 тисячі польських офіцерів у Катині в 1940 році переписаний так, щоб поставити під сумнів архівні документи, які доводять, що це зробили радянські спецслужби.
Всі посилання на російського опозиціонера Олексія Навального, якого вбили у в’язниці в лютому 2024 року, змінено, щоб описати його як простого “блогера”.
Журналісти встановили, що більшість нових редагувань вноситься в будні робочі години, що свідчить про те, що редагування здійснюють команди оплачуваних авторів, на відміну від волонтерської моделі “Вікіпедії”.
Попри тривалі розбіжності, російська влада досі не внесла “Вікіпедію” до чорного списку, як і десятки інших ЗМІ. Поки що вони існують пліч-о-пліч. Але значні інвестиції в RuWiki свідчать про те, що дні “Вікіпедії” злічені.
Спеціальний посланник президента США з питань Близького Сходу Стів Віткофф може приїхати в Росію після серії консультацій у Лондоні.
Дедалі більше країн Європи розглядають модель вливання грошей в українську оборонну промисловість замість відправки зброї.
Німеччина може втратити шанс увійти до складу Ради Безпеки ООН у 2027 році, якщо очільницю німецького МЗС Анналену Бербок…
Китайські вчені успішно випробували неядерну водневу бомбу, утворивши вогняну кулю тривалістю у 15 разів довше…
Папа Римський Франциск на Великдень 20 квітня зустрівся у Ватикані з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.
Росія висунула звинувачення полоненому австралійцю Оскару Дженкінсу, який воював на боці України як доброволець.