Categories: Без рубрики

Вірменія хоче стати технологічним лідером Кавказу

Вірменія активно розвиває технологічний сектор, прагнучи стати "Кремнієвою долиною Кавказу". З 2014 року в школах працює програма Armath, де діти з раннього віку вивчають програмування, робототехніку та інженерію.

Про це пише BBC.

Програма, що називається Armath (в перекладі з вірменської — «корінь»), була започаткована у 2014 році. Сьогодні в школах по всій Вірменії діє 650 таких лабораторій.

Ініціативу запровадила бізнес-організація Союз передових технологічних підприємств (UATE), яка представляє понад 200 високотехнологічних компаній Вірменії.

«Наша мета — зробити Вірменію потужним технічним центром, який приносить користь як країні, так і світові», — каже генеральний директор UATE Саркіс Карапетян.

У своєму просторому офісі у Єревані він розповідає, що в країні вже налічується близько 4 000 ІТ-компаній.

Armath — частина освітньої програми та програми розвитку кадрів UATE. Карапетян зазначає, що це — найуспішніше державно-приватне партнерство у Вірменії.

«Ми залучаємо інвестиції з приватного сектору, відкриваємо лабораторії у школах, даруємо обладнання», — пояснює він. «А держава — зокрема Міністерство освіти — виділяє $2 млн щорічно на зарплати тренерам».

Зараз у програмі працюють понад 600 тренерів, і вона охоплює 17 000 активних учнів.

«Наша мета — щороку мати 5 000 найталановитіших дітей, які вирішать стати інженерами», — додає Карапетян.

Вірменія — країна без виходу до моря з населенням 2,7 мільйона осіб, найменша в регіоні Південного Кавказу. Її кордони з Азербайджаном і Туреччиною залишаються закритими через затяжні територіальні суперечки.

На відміну від сусідів, Вірменія не має природних ресурсів і доступу до моря. Але ще за радянських часів вона була відомим центром математики й комп’ютерних наук.

У 1956 році в Єревані створили Науково-дослідний інститут математичних машин, і вже до 1960 року він розробив два комп’ютери першого покоління.

Сьогодні країна прагне використати цю спадщину, щоб перетворитися на технічного лідера Кавказу.

І деякі успіхи вже є. У 2011 році у Вірменії з’явився Picsart — сайт і застосунок для редагування фото та відео з використанням ШІ. Нині компанія має офіси в Єревані та Маямі, і оцінюється в $1,5 млрд.

Інші історії успіху — Krisp (програмне забезпечення для обробки аудіо) і Service Titan (бізнес-софт для компаній).

Згідно з щорічним звітом, Вірменія — найкраща країна в регіоні Кавказу для відкриття бізнесу, займаючи 57-ме місце у світі. Для порівняння: Грузія — на 70-му, Азербайджан — на 80-му місці.

Ключовий фактор розвитку ІТ-сектора у Вірменії — глобальна діаспора: приблизно 75% усіх вірмен живуть за межами країни.

Особливо важливі зв’язки — у США, де живе близько 1,6 мільйона людей вірменського походження, переважно в Каліфорнії.

Самвел Хачікян, директор програм венчурного фонду SmartGate, що базується в Каліфорнії та Вірменії, каже:
«Якщо поглянути на 500 найбільших компаній США, майже в кожній знайдеться щонайменше один вірменин — або в раді директорів, або на керівній посаді».

Його компанія допомагає вірменським стартапам виходити на ринок США.

«Уявіть собі стартап з Вірменії — двоє молодих людей приїжджають до США, без контактів, без розуміння культури. Їм буде надзвичайно важко. Ми допомагаємо їм, це як запуск ракети: перші кілька секунд — найважчі».

SmartGate організовує поїздки вірменських засновників у Силіконову долину та Лос-Анджелес для нетворкінгу з топ-компаніями США.

Втім, багато вірменських стартапів спершу тестують свої продукти на внутрішньому ринку.

Іріна Газалян, засновниця додатку Dr Yan, змінила підхід до отримання медичних послуг у Вірменії, дозволивши зручно записуватись до лікарів.

«Пацієнти не могли знайти потрібного лікаря, а лікарі потерпали від нескінченних дзвінків», — каже вона. Додаток працює за підписною моделлю: лікарі платять за участь у платформі. Є плани виходу на нові ринки.

«Ми щомісяця зростаємо на 25% по доходах, — додає вона. — Майже досягли самоокупності у Вірменії — і це дає нам сили розширюватися, наприклад, на Узбекистан».

У 2022 році, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, тисячі російських ІТ-фахівців виїхали з країни — багато з них обрали Вірменію.

Зокрема, американський гігант Nvidia переніс свій російський офіс до Вірменії.

Recent Posts

Трамп очікує на телефонну розмову із Зеленським

Нагадаємо, сьогодні, 8 травня, Верховна Рада збиралася на екстрене засідання. Одним із питань порядку денного…

6 хв. ago

Фіцо знайшов спосіб дістатись Москви після заборони країн Балтії

У Москві літак повинен приземлитися о 20:26 8 травня увечері.

20 хв. ago

Путін і Сі провели переговори в Москві, за підсумками оприлюднили спільну заяву

Сі Цзіньпін підтвердив важливість «зміцнювати політичну взаємодовіру та активізувати стратегічну взаємодію Китаю та Росії».

26 хв. ago

Вашингтон та Москва ведуть перемовини, як відновити поставки газу з РФ до Європи — Reuters

За словами співрозмовників Reuters, визначення нової ролі Росії на європейському газовому ринку може допомогти укласти…

42 хв. ago

Поліція затримала чоловіка, який розстріляв військового та його родичку в Софіївській Борщагівці

Спецпризначенці поліції оточили будинок та протягом години затримали 63-річного чоловіка. Наразі підозрюваному готуються повідомити про…

59 хв. ago

Угорщина не блокує 17-й пакет санкцій проти Росії

Дипломати держав ЄС розповіли, що відсутність погроз вето з боку Угорщини дозволить затвердити 17-й пакет…

1 годину ago