Президент Дональд Трамп у середу має оголосити наймасштабніші торговельні обмеження США за століття, що одним ударом може підірвати післявоєнну глобальну торговельну систему та створити важкопрогнозовані економічні ризики.
Про це пише Bloomberg.
Плани адміністрації США щодо введення так званих взаємних тарифів залишили інвесторів, керівників компаній, урядовців і споживачів у всьому світі в невизначеності щодо того, що буде далі. Остаточні рішення ще ухвалюються, і навіть у вівторок тривали обговорення розмірів і охоплення нових мит.
«Пропоновані адміністрацією Трампа взаємні тарифи означають різні речі для різних людей», – написав у записці для клієнтів економіст Nomura Holdings Inc. Роб Саббараман. «За прямого підходу США просто прирівнювали б мита інших країн до своїх власних, однак «ми підозрюємо, що критерії для взаємних тарифів США будуть значно ширшими та складнішими для оцінки».
Хоча Трамп ще не уточнив, які країни будуть мішенню, він та його радники вже згадували Європейський Союз, Мексику, Канаду, Японію, Південну Корею, В’єтнам та Індію у контексті боротьби з тим, що вони вважають недобросовісною торговельною практикою. Китайські товари вже обкладені додатковим 20% митом.
У зоні ризику опинилося близько 33 трильйонів доларів глобальної торгівлі, а країни від Бразилії до Китаю можуть втратити від 4% до 90% експорту до США, за оцінками Bloomberg Economics. У вівторок індекс глобальної торговельної невизначеності досяг рекордного рівня з 2009 року.
За оцінками економістів Goldman Sachs Group Inc., середнє мито США для всіх країн цього року зросте на 15 відсоткових пунктів, що спричинить зростання базової інфляції, уповільнення економічного зростання та підвищення ризику рецесії.
Середа стане черговим етапом у торговельній політиці адміністрації Трампа. З моменту його вступу на посаду в січні вже було запроваджено 20% мито на всі китайські товари, 25% мито на низку товарів із Мексики та Канади, а також глобальне 25% мито на імпорт сталі та алюмінію. Трамп також підписав указ про 25% мито на автомобілі та деякі автозапчастини, яке набуде чинності 3 квітня. Очікуються додаткові галузеві мита, зокрема на фармацевтичну продукцію.
Трамп заявив, що його так звані взаємні тарифи будуть спрямовані на зрівняння мит і нетарифних бар’єрів, які встановлюють торговельні партнери США, включаючи надмірні торговельні профіцити, певні податки та мита на окремі товари. Від 13 лютого чиновники намагаються виконати його директиву щодо «чесної та взаємної торгівлі».
Експерти намагаються спрогнозувати наслідки цих мит. За оцінками Bloomberg Economics, максимальний сценарій може підвищити середні митні ставки США на 28 відсоткових пунктів, що призведе до скорочення ВВП США на 4% і зростання цін на 2,5% протягом двох-трьох років.
Вплив на торговельних партнерів буде значним за будь-якого сценарію. Китай, ЄС та Індія можуть найбільше постраждати через втрати експорту в США, хоча їхні економіки, ймовірно, витримають цей удар. Канада та країни Південно-Східної Азії зазнають ще більших загальних наслідків.
Занепокоєння викликає й ризик стагфляції – уповільнення зростання на тлі стійкого інфляційного тиску. Економіст Колумбійської бізнес-школи Шан-Цзін Вей порівнює цю ситуацію з нафтовою кризою 1970-х років: «Обидва періоди були надзвичайно складними для американського суспільства, спричинивши страждання багатьох домогосподарств. Цього разу ми ризикуємо повторити цей неприємний досвід через політичні рішення, яких можна було уникнути».
Проте багато залежить від невідомих чинників – зокрема, конкретних ставок тарифів, реакції торговельних партнерів та поведінки бізнесу та споживачів, які, ймовірно, не отримають остаточних відповідей під час виступу в Рожевому саду.
Поки що країни реагують по-різному. Китай, на якого Трамп особливо зосередив увагу, запровадив відповідні тарифи на американські товари, хоч і менші за розміром, а ЄС і Канада негайно відповіли на мита на метали.
Деякі країни, зокрема В’єтнам, погодилися купувати більше американських товарів, щоб зменшити свої профіцити, та знизили мита на низку імпортних товарів.
У першому кварталі цього року американські фондові ринки зазнали найгірших результатів із 2023 року, хоча більшість інших світових ринків демонстрували зростання. Державні облігації США зросли майже на 3% через побоювання щодо уповільнення економіки. Золото досягло рекордних максимумів, а долар ослаб.
Деякі інвестори вважають, що песимізм перебільшений і що можливі торговельні угоди в майбутньому.
Американські компанії вже висловлюють занепокоєння, що нові мита підвищать витрати та зменшать прибутки. Іноземні компанії розглядають можливість перенесення частини виробництва до США, щоб уникнути мит.
«Глобальний бізнес із занепокоєнням спостерігає за цим, враховуючи невизначеність і високі ставки в процесі перегляду торговельних відносин США, які становлять чверть світового ВВП», – зазначив Джон Дентон, колишній австралійський дипломат і нинішній генеральний секретар Міжнародної торгової палати.
Із весняним потеплінням родина найбільших азійських антилоп Нільгау перейшла на цілоденний вигул у свій оновлений…
Департамент культури анонсував щотижневий дайджест мистецьких подій із 7 до 13 квітня. Зокрема, наступного тижня…
Рішенням Кабміну інструкторам у навчальних центрах нарахують постійну надбавку до грошового забезпечення у розмірі 30…
Президент США повідомив, що підписав відповідний указ.
Представники армії Литви, зі свого боку, не бачать додаткових військових загроз для власної країни під час навчань Захід у 2025…
Президент сказав, що Америка близька до можливості санкційного тиску на Росію.