Український завод, у якого держава законтрактувала пів мільйона 120-міліметрових мінах для ЗСУ, «у кращому разі» виконає контракт до кінця року на 35%. При цьому вже висуває пропозиції на 2025 рік.
Про це йдеться у матеріалі «Економічної правди», яке посилається на співрозмовників в Агенції оборонних закупівель Міноборони та Мінстратегпромі.
У січні 2024 року Агенція оборонних закупівель отримала одразу дев’ять комерційних пропозицій на постачання 120-мм мін від спецімпортерів, закордонних та вітчизняних виробників.
“Зіркою” серед них була пропозиція від одного з держпідприємств, підпорядкованого Мінстратегпрому. Завод заявив про спроможність за рік виробити 500 тис. 120-міліметрових мін. Це більше, ніж було в усіх інших пропозиціях разом узятих. До того ж він був готовий зробити це за трохи нижчу або співставну з конкурентами ціну.
Співрозмовник ЕП в АОЗ розповів, що закупівельники одразу підозріло поставилися до цієї пропозиції, адже спроможність виготовити таку кількість продукції викликала сумніви. Завод мав протерміновані та невиконані контракти з 2023 року, а директор підприємства і його менеджмент фігурують у кримінальних справах про зловживання службовим становищем.
Проте за два тижні АОЗ отримала оновлену інформацію, згідно з якою згадане підприємство нібито здатне виробити 670 тис. мін, тобто навіть більше, ніж було зазначено в його початковій комерційній пропозиції.
Перемовини відбувалися на тлі завдання від президента “максимально завантажити підприємства вітчизняної оборонки”. Що відбувалося за зачиненими дверима нарад Міноборони – загадка, але після вагань та суперечок АОЗ уклала контракт на 120-міліметрові міни із згаданим українським виробником на всі заявлені 500 тис. штук, що коштувало бюджету понад 10 млрд грн. Три чверті від цієї суми завод отримав від держави авансом.
Перші українські “120-ки” мали надійти до війська у квітні 2024-го і далі щомісяця відвантажуватися рівними партіями.
Однак, за даними видання, до кінця року зазначений виробник у кращому разі виконає контракт на 35% (тобто 65 зі 100 проплачених мін у війська не поставлять). А з цих 35% виконаної частини контракту близько 16% (тобто ще мінус 5 мін зі 100) непридатні та підлягають заміні. Остаточну кількість проблемних снарядів має встановити відповідна міжвідомча комісія.
Попри це, завод надсилає до АОЗ свої комерційні пропозиції на мільйони снарядів і мін, які він начебто готовий виготовити у 2025 році.
Нагадаємо, кілька тижнів тому головний редактор “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов показав відео, де військові намагаються застосувати 120-мм міни, але вони або не вибухають, або не вилітають з міномета.
Крім того, воєнна кореспондентка Юлія Кирієнко-Мерінова заявила, що із фронту вилучили партію 82-мм мінометних пострілів того ж виробника, що також виявилися бракованими.
26 листопада у Міністерстві оборони заявили, що розслідування причин нештатного спрацювання 120-мм мін триває вже три тижні. Справу також розслідує ДБР.
Народний депутат, член комітету з нацбезпеки й оборони Верховної Ради Федір Веніславський у коментарі “Радіо Свобода” зазначив, що усю партію бракованих мін, які потрапили в різні підрозділи ЗСУ, вже повернули на склади виробників. І що вони за власний кошт мають виготовити нові боєприпаси, які пройдуть жорсткіший контроль.
За словами Веніславського, нібито дефект стався через зміну погодних умов. Мовляв, складники мін відвологли.
Ідеться про сотню тисяч мін.
Президент Володимир Зеленський у середу, 23 квітня, заявив, що Україна завжди діятиме відповідно до своєї…
Українська делегація у Лондоні у середу, 23 квітня, провела переговори з колегами з Великої Британії,…
Прессекретарка Білого Дому Керолайн Левітт у середу, 23 квітня, заявила, що президент України «Володимир Зеленський,…
Цього тижня для киян і гостей столиці проведуть безплатні екскурсії, серед яких – одна прогулянка…
Речник глави рф Дмитро Пєсков заявив, що росія готова завершити війну в Україні, якщо та…
Фільм «The Seed of the Sacred Fig» — це політична драма про суддю, який стикається з…