Трамп переписує загальноприйнятий сценарій вирішення нерозв'язних конфліктів у світі, пропонуючи переговори щодо врегулювання війни в Україні з поступками Росії і розбиваючи надії на палестинську державу своїм планом переселення всього населення Ґази.
Про це пише The Wall Street Journal.
Його плани для обох регіонів є відмовою від політики США, яка тривала десятиліттями, чітким переконанням в тому, що традиційні рішення, запропоновані Вашингтоном для цих здавалося б нескінченних конфліктів, вже не дали результатів.
Для Трампа, Газа та Україна виглядають подібно. Тисячі людей гинуть без причин. Міста лежать у руїнах. Стародавня ненависть живить нескінченні бої. І його рішення мають багато спільного.
Вони походять з його віри у свої сили переконання, бажання бути сприйнятим як укладач мирних угод історичного значення та схильності нав’язувати рішення слабшим країнам, включаючи союзників, зазначають аналітики, які вивчали ці конфлікти.
“Що він хоче в обох ситуаціях — це тиша, мир, угода”, — сказав Вільям Векслер, старший директор Центру Рафика Харірі та програм Близького Сходу в Атлантичній раді. “Менше залучення США та менший ризик для Америки”.
Питання, чи спробує Трамп реалізувати свою стратегію і в інших регіонах, таких як Тайвань, де зростають побоювання, що його прагнення до швидкої торгової угоди з Пекіном може спонукати його використовувати демократичний острів як розмінну монету.
Нестандартний підхід Трампа також несе ризик створення нових стратегічних тупиків.
В Україні прагнення Трампа до миру викликало деякі побоювання у Києві, що він може шукати угоду без участі країни, яка надасть тимчасову зупинку бойових дій, але не забезпечить достатньої підтримки для протистояння російським зусиллям щодо підкорення країни в довгостроковій перспективі.
Як Трамп повідомив у середу, він і президент Росії Володимир Путін погодилися розпочати переговори щодо мирної угоди, міністр оборони Піт Хегсет у Брюсселі виклав параметри можливої угоди, яка виключала відновлення територіальної цілісності України, а також членство України в НАТО і розміщення миротворців США.
Європейські чиновники зазначили, що поступки адміністрації Трампа позбавили його важеля ще до початку переговорів.
“Трамп завжди говорить про “мир через силу”, і це саме правильний підхід до росіян”, — сказав старший європейський чиновник. “Але ми поки не бачили частину сили”.
Хоча Трамп пообіцяв продовжити військову допомогу Києву, він наполягав, що бажання Путіна до миру є справжнім, що викликає сумніви у деяких аналітиків.
“Трамп хоче припинення вогню і якусь угоду, яка на деякий час відсуне питання України”, — сказала Тетяна Станова, старший науковий співробітник Карнегі Росія-Євразія Центру в пості на X. “Але його бачення все ще радикально відрізняється від Путіна. Для Путіна справжнє рішення означає Україну, яка буде “дружньою” до Росії”.
Вже в 2016 році Трамп здобув президентство, звинувачуючи Вашингтон за довготривалі окупації Афганістану та Іраку, не отримавши багато результатів. Але часто він стикався з блокуванням своїх ідей своїми ж радниками та невмінням розуміти політику.
Мирні угоди, які він просував у свій перший термін, також були нестандартними і дали змішані результати.
Пакти нормалізації між Ізраїлем та чотирма арабськими державами—Авраамові угоди—відкинули десятиліття мислення у Вашингтоні та арабських столицях, згідно з яким столітній конфлікт вимагав палестинської держави для миру. Але це не здобуло підтримки інших арабських країн. ХАМАС використав ігнорування палестинської справи як заклик до атак 7 жовтня 2023 року, що спричинили війну з Ізраїлем.
Трамп порушив традиції Вашингтону у 2020 році, уклавши мирну угоду з Талібаном, яка не включала уряд, підтримуваний США. Хоча адміністрацію Байдена критикували за обробку фінальної виведення військ, багато давніх спостерігачів Афганістану розкритикували угоду за те, що вона не обмежувала Талібан у питаннях обмеження освіти для дівчат та інших жорстких політик.
У своєму другому терміні Трамп вже виявляє більше готовності до своїх власних ідей.
“Ми успадкували світ у вогні завдяки поколінню так званих експертів від зовнішньої політики”, — сказав Брайан Х’юз, представник Ради національної безпеки. “Президент Трамп швидко виправляє їхні жахливі помилки, і Америка знову є домінуючою силою миру та стабільності”.
Погрози Трампа захопити Панамський канал, зробити Канаду частиною США та взяти під контроль Гренландію налякали союзників США.
У Газі його план переселити майже два мільйони палестинців до Йорданії та Єгипту, щоб США могли “взяти” та відновити розбитий анклав, був відкинутий арабськими урядами та деякими жителями Гази, які заявили, що ніколи не покинуть своїх домівок.
Жоден президент США з моменту заснування Ізраїлю в 1948 році не пропонував постійне видалення палестинців з Гази, яку більшість президентів США вважали частиною майбутньої палестинської держави.
Але арабська та ізраїльська підтримка ідеї спільних держав значно зменшилася, особливо після 7 жовтня.
Трамп бачить всіх гравців регіону, які намагаються повернути час назад до 7 жовтня, зазначає Векслер. План президента переселити палестинців з Гази та передати США контроль над анклавом для проєкту нерухомості має на меті струснути регіон, який він бачить застряглим у минулому.
Однак пропозиція Трампа також є такою, яку люди в Ізраїлі та арабському світі вважають нереалістичною, з потенціалом для дестабілізації таких країн, як Єгипет та Йорданія, що межують з Ізраїлем.
“Газа здається найгіршим варіантом, що змушує мене задуматися, чи це не просто відчайдушний хід для початку дипломатичного паралічу з єгиптянами та йорданцями”, — сказав Рейд Сміт, віцепрезидент з зовнішньої політики в Stand Together, неприбутковій організації, заснованій родиною Кох.
Ідеї Трампа щодо Гази та України спостерігаються іншими союзниками та супротивниками США, які цікавляться, чи може він спробувати подібні деструктивні ідеї в Тайвані та інших гарячих точках.
Впродовж десятиліть Вашингтон був найбільшим військовим партнером Тайваню, постачаючи зброю для стримування та оборони від можливого нападу з боку Китаю. Пекін претендує на острів як свою територію і не відкидає застосування сили для встановлення контролю над ним.
“Якщо Китай сумнівається, що США виконуватиме свої зобов’язання перед Тайванем, то ми не стримуємо Китай, ми просто спокушаємо та надаємо йому впевненість”, — сказав Деніел Рассел, колишній дипломат США та нині віцепрезидент Інституту політики Азійського товариства в Нью-Йорку.
Тонка мирна ситуація, яка існує, базується на низці угод, розумінь та практик, які регулюють відносини між Китаєм та Тайванем, і вони відображають делікатну мову та силу, відточену протягом десятиліть.
Трамп здебільшого дотримувався традиційного підходу “стратегічної невизначеності” щодо того, чи братимуть США участь у конфлікті між Китаєм та Тайванем, що є політикою Вашингтону десятиліттями. Але інколи він висловлювався про острів в транзакційних термінах.
“Велике питання полягає в тому, чи президент вважає можливим великий торг з Пекіном, який може включати Тайвань”, — сказав Річард Фонтейн, генеральний директор Центру нової американської безпеки, зазначаючи, що мало хто серед оточення президента вважає це реалістичним чи бажаним.
“Це було б дуже нестандартно”, — сказав Фонтейн.
88-річний понтифік за порадою лікарів не очолив традиційну великодню месу у Ватикані, але він привітав…
Росія розглядається як можливий пункт призначення для іранських запасів урану, а також як арбітр у…
Тактика: заманити Трампа – та ізолювати Зеленського, пише видання.
Україна була змушена збільшити відбір газу зі сховищ та наростити імпорт цієї зими й навесні…
Обмеження стосується ділянки до бульвару Тараса Шевченка.
Проти віцепрезидента США протестували у Римі.