16 грудня країни ЄС обговорять підготовку до зими на тлі завершення угоди про транзит газу між Україною та РФ. Зокрема, на зустрічі з новим енергокомісаром Даном Йоргенсеном розглянуть шляхи зниження цін, зміцнення промисловості та перехід до зеленої енергетики.
Про це інформує Bloomberg.
У понеділок, 16 грудня, в Брюсселі відбудеться зустріч міністрів енергетики ЄС, на якій обговорюватимуть майбутнє енергетичного сектору на тлі занепокоєнь щодо доступності цін на енергію та завершення транзитної угоди між Україною та Росією, яка була основою для постачання російського газу до Європи.
Під час зустрічі Європейська комісія планує оновити інформацію для країн-членів щодо підготовки до зими та альтернатив постачання енергоносіїв.
Зустріч стане першою для нового комісара з енергетики ЄС, данця Дана Йоргенсена. Міністри планують обговорити можливості зниження цін на енергію, зміцнення конкурентоспроможності промисловості та продовження “зеленої” трансформації.
“Доступність енергії залишається гострою проблемою через геополітичну нестабільність, перебої в ланцюгах постачання та залежність від імпорту викопного палива”, — йдеться у документі, який підготувала Угорщина, що наразі очолює Раду ЄС.
За даними Єврокомісії, завершення угоди між Києвом та Москвою вже враховане на європейських газових ринках, і регіон зможе знайти альтернативні джерела постачання. Водночас покупці газу зі Словаччини та Угорщини ведуть переговори щодо збереження постачання через механізми обміну між Азербайджаном і Росією.
Ціни на газ в Європі значно знизилися, порівнюючи з піковими показниками 2022 року, що стало можливим завдяки збільшенню імпорту зрідженого природного газу. Проте ціни залишаються високими, і багато домогосподарств та підприємств продовжують стикатися з фінансовим навантаженням через дорогі енергоресурси.
У січні Єврокомісія планує представити нову ініціативу Competitiveness Compass, спрямовану на зміцнення енергетичної безпеки та зменшення залежності від викопного палива. У лютому буде запропоновано стратегію Clean Industrial Deal, яка включатиме детальний план забезпечення доступної енергії та підтримки промисловості.
ЄС також підготує дорожню карту щодо остаточного відмовлення від російських енергоносіїв, які досі становлять близько 15% імпорту блоку.
Україна також готується до нульового транзиту.
Колишній директор ТОВ “Оператор ГТС України” Сергій Макогон вважає, що нульовий транзит газу не страшний для споживачів. У такому випадку тариф на транспортування газу для внутрішніх споживачів збільшиться до 0,6 грн за кубометр із нинішніх 0,2 грн/куб. На кінцевій ціні для споживача це відобразиться несуттєво.
У ніч проти 22 квітня російські загарбники вкотре атакували Київську область ударними дронами-камікадзе. У регіоні…
Євросоюз шукає можливості полегшити експорт американського газу, при цьому дотримуючись своїх правил щодо викидів метану,…
Президент США Дональд Трамп заявив у понеділок, що цього тижня розкриє зміст запропонованого ним мирного…
Американські держслужбовці чинять опір вимогам Департаменту ефективності уряду (DOGE) та його керівника Ілона Маска щотижня…
Єгипет і Катар, які є посередниками в переговорах між Ізраїлем та угрупованням ХАМАС про припинення…
На Харківщині протягом минулої доби внаслідок російських обстрілів загинуло три людини, ще дві – отримали…