Categories: Без рубрики

Єврокомісія опублікувала «Білу книгу» переозброєння на 800 млрд євро. Про що документ

План Європи щодо фінансування зростання видатків на оборону (ReArm Europe/Readiness 2030) формулює новий підхід до оборони та визначає потреби в інвестиціях.

Європейська комісія у середу, 19 березня, представила “Білу книгу” з європейської оборони і план переозброєння до 2030 року для стримування Росії та зниження залежності Євросоюзу від Сполучених Штатів.

Тоді як план ReArm Europe/Readiness 2030 зміцнює загальноєвропейський оборонний потенціал за рахунок нових фінансових коштів, “біла книга” формулює новий підхід до оборони та визначає потреби в інвестиціях.

Плани Європи щодо фінансування зростання видатків на оборону проаналізувало агентство Reuters.

Програма SAFE

Євросоюз планує запозичити 150 млрд євро під гарантії бюджету ЄС для надання урядам позик на оборонні інвестиції із строком погашення до 45 років. Країни можуть подавати заявки на програму позик “Безпекова дія для Європи” (Security Action For Europe, або SAFE) до кінця 2030 року.

Кошти будуть спрямовані на проєкти, які лідери ЄС вважають пріоритетними: протиповітряна та протиракетна оборона, артилерійські системи, ракети та боєприпаси, дрони та системи протидії дронам, стратегічні засоби забезпечення та захист критично важливої ​​інфраструктури, в тому числі в галузі космосу, кіберпростору, штучного інтелекту та радіоелектронної боротьби, а також військової мобільності.

Право на отримання пільг матимуть лише підрядники та субпідрядники з країн ЄС, Європейської економічної зони та Європейської асоціації вільної торгівлі (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія) та України.

Замовлення на обладнання мають надходити щонайменше із двох або більше країн, які мають на це право, одна з яких має бути з ЄС.

SAFE також дозволить країнам-кандидатам на вступ до ЄС, потенційним кандидатам та країнам, які підписали угоди про партнерство у сфері безпеки та оборони з ЄС, приєднатися до спільних закупівель та сприяти формуванню сукупного попиту.

Вони також можуть укладати конкретні угоди щодо участі своїх галузей у таких закупівлях.

Щонайменше 65% від загальної вартості обладнання, придбаного за рахунок позик, повинно складатися з деталей, виготовлених у ЄС, ЄЕЗ, ЄАВТ або Україні.

Уряди повинні забезпечити наявність законної можливості заміни компонентів, виготовлених за межами ЄС, власними еквівалентами, якщо оригінальний виробник накладає обмеження на використання цього обладнання.

Комісія вважає, що позики можуть бути привабливими для приблизно 20 із 27 урядів ЄС, оскільки Комісія запозичує дешевше з рейтингом AAA, тоді як більшість європейських країн мають нижчий рейтинг.

Фіскальна свобода у правилах витрат ЄС

Комісія запропонувала звільнити витрати на оборону від законів ЄС, які встановлюють річні ліміти видатків для урядів, щоб захистити державні фінанси ЄС та вартість євровалюти. Звільнення діятиме протягом чотирьох років, починаючи з 2025 року, при цьому щороку буде дозволено 1,5% ВВП додаткових витрат.

Після чотирьох років урядам доведеться скоригувати свої бюджети, щоб забезпечити зростання витрат на оборону.

Чиновники ЄС заявили, що якщо кожна країна ЄС використовуватиме цю можливість максимально із 2025 року протягом чотирьох років, це згенерує близько одного трильйона євро нових витрат. Оскільки не всі країни ЄС, ймовірно, скористаються цією опцією повною мірою і не відразу, Комісія заявила, що 650 млрд євро додаткових витрат є реалістичною оцінкою.

Кошти з бюджету ЄС на 2021-2027 роки

Поточний семирічний бюджет ЄС у розмірі 1,2 трлн євро, сформований задовго до російського вторгнення в Україну, не передбачає істотних коштів на оборону.

Проте близько третини цих коштів спрямовується на вирівнювання рівня життя між регіонами ЄС – так звані фонди згуртування. Частина цих коштів може бути використана на проєкти, пов’язані з обороною, наприклад, на будівництво укриттів для цивільного населення або зміцнення доріг та мостів для проходження танків.

Уряди самі вирішуватимуть, чи хочуть вони використовувати цю можливість.

ЄІБ та ринки капіталу

Уряди ЄС також хочуть, щоб Європейський інвестиційний банк зробив свій внесок і значно збільшив кредитування оборонних проєктів.

ЄІБ має рейтинг AAA при запозиченнях на ринку, тому позики ЄІБ дешевші за інші варіанти. Участь ЄІБ у проекті також залучає приватних інвесторів через гарну репутацію банку.

ЄС також докладе нових зусиль для тіснішої інтеграції своїх роздроблених ринків капіталу. Так званий Союз заощаджень та інвестицій (SIU) спрямований на краще використання трильйонів приватних заощаджень, які приносять малі відсотки на ощадних рахунках у банках, а не фінансують інвестиції з вищою прибутковістю в нові технології та промисловий розвиток.

Нагадаємо, що Європейська комісія і висока представниця ЄС представили “Білу книгу з питань європейської оборони – Готовність 2030”, яка передбачає постачання снарядів в Україну.

Recent Posts

Карта DeepState показує просування Росії біля Сухої Балки та Ясенового на Донеччині. Втрати ворога на 23 квітня

Російські війська просунулися біля Сухої Балки та Ясенового Донецької області.

12 хв. ago

Нафтогаз зберіг ціну на газ для населення без змін до травня 2026 року

Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" оголосила, що її річний тариф на газ для побутових клієнтів "Фіксований"…

15 хв. ago

Трамп уже не має наміру звільняти главу ФРС Джерома Пауелла

Президент США Дональд Трамп у вівторок заявив, що не має жодного наміру звільняти главу Федеральної…

24 хв. ago

Каблучку Папи Римського буде знищено молотком

Каблучку померлого Папи Римського Франциска буде знищено молотком під час спеціальної церемонії. Папський перстень, також…

33 хв. ago

Дипломати вважають «малоймовірним» прорив у переговорах щодо врегулювання війни РФ проти України — Reuters

Більшість дипломатів вважають досягнення домовленості між Москвою та Києвом малоймовірним через суттєві розбіжності між сторонами.

39 хв. ago

На Київщині розпочали ремонт дорожнього покриття на дорозі Глеваха — Підгірці

Наразі виконують аварійний ямковий ремонт локальними картами. Це дозволяє ефективно усувати пошкодження дорожнього покриття, які…

48 хв. ago