Categories: Без рубрики

Європа слідом за Канадою переглядають плани придбання американських винищувачів F-35

У Канаді та Європі зростає занепокоєння щодо того, чи є великі закупівлі висококласної американської зброї, зокрема винищувача F-35 Joint Strike Fighter, розумним стратегічним вибором для західних країн, які хвилюються за свої інвестиції в оборонні технології США. Причина - політика, яку провадить президент США Дональд Трамп. Це може вплинути на міжнародні продажі винищувача F-35 виробництва Lockheed Martin та інших сучасних американських літаків, таких як F-16.

Про це повідомляє Associated Press.

У Португалії міністр оборони, що йде у відставку, заявив у місцевій газеті, що «останні рішення» Вашингтона змушують переглянути плани закупівлі F-35. Країна розглядає варіанти заміни своїх F-16.

«Ви купуєте не просто літак, а відносини зі США», — сказав Вінслоу Т. Вілер, який протягом трьох десятиліть працював у Конгресі США над питаннями національної безпеки та оборони. «Раніше країни не лише вітали, а й прагнули таких відносин», – додав він.

Однак Нідерланди та Норвегія нещодавно підтвердили свою підтримку програми F-35.

Девід Джордан, старший викладач оборонних досліджень у Королівському коледжі Лондона, зазначив, що раніше європейські лідери вважали більш доцільним покладатися на американську оборонну промисловість для доступу до передових технологій.

Але зміна політики США може стати переломним моментом, підкреслив він. Щоб досягти самодостатності, Європа має об’єднати ресурси та фінансування для розробки, виробництва та логістики власних бойових літаків. «Європейська оборонна промисловість цілком здатна створити необхідну техніку впродовж десятиліття», — підсумував Джордан.

Якщо інші країни вирішать відмовитися від закупівлі F-35, можуть зрости продажі таких винищувачів, як Saab Gripen, Eurofighter Typhoon та Dassault Rafale. Однак жоден із них не має технології малопомітності, як у F-35. Saab Gripen виробництва Швеції використовується арміями Швеції, Чехії, Угорщини, ПАР, Бразилії та Таїланду. Згідно з оцінками експертів, він суттєво дешевший за F-35.

Eurofighter Typhoon, який входить до складу збройних сил Великої Британії, Німеччини, Іспанії та Італії, виробляється консорціумом Airbus, BAE Systems та Leonardo. Французький Dassault Rafale використовується армією Франції, а також був закуплений Єгиптом, Індією, Катаром, Грецією, Хорватією, ОАЕ, Сербією та Індонезією.

Нагадаємо, у Канаді, де Трамп розпочав торговельну війну та погрожував економічним тиском із метою зробити країну 51-м штатом США, новий прем’єр-міністр Марк Карні доручив міністру оборони Біллу Блеру переглянути закупівлю F-35. Канада була партнером США у розробці цього винищувача. У вівторок, 18 березня, Карні оголосив про закупівлю в Австралії системи раннього радіолокаційного виявлення вартістю 6 мільярдів канадських доларів (4,2 мільярда доларів США). За словами офіційних осіб, вона матиме менший вплив на екологію, ніж аналогічна американська система.

Довідково. F-35 Joint Strike Fighter був розроблений як багатоцільовий винищувач із технологією малопомітності, маневреності та ударних можливостей. Кожен літак коштує приблизно 85 мільйонів доларів (78 мільйонів євро), а з урахуванням інфраструктури та запасних частин вартість може сягати 150 мільйонів доларів (137 мільйонів євро). На сьогодні випущено близько 1 100 таких винищувачів для 16 збройних сил у всьому світі. F-35 потребує постійного оновлення технологій, контроль над яким залишається у США. У разі погіршення відносин з Вашингтоном затримка оновлень може зробити цілу ескадрилью несправною.

Recent Posts

У США почали процес розсекречування документів про вбивство Роберта Кеннеді

Національний архів США опублікував першу порцію документів — за місяць після того, як була розсекречена…

2 хв. ago

У Києві чоловік побився з працівником ТЦК і втік

В одному зі спальних районів міста Києва між військовозобов’язаним чоловіком та працівником районного ТЦК виникла…

37 хв. ago

План відмови ЄС від російських нафти і газу відкриває нові можливості для США – Кошта

Публікація Європейським Союзом дорожньої карти поетапної відмови від закупівель російських енергоносіїв стане сигналом для компаній…

50 хв. ago

З “клубу білого бізнесу” виключили 55 компаній

З 1 квітня в Україні оновили список платників податків із високим рівнем довіри — так…

56 хв. ago

Кабмін призначив нову голову Держагентства розвитку туризму

Кабінет міністрів 18 квітня призначив Наталю Табаку на посаду голови Державного агентства розвитку туризму (ДАРТ).

1 годину ago

У Дарницькому районі облаштували Великодню фотозону

У Дарницькому районі облаштували Великодню фотозону.

1 годину ago