Ініціатива Uablocklist припускає, що кардинально змінити ситуацію такі заходи зможуть лише за умови, що офіційні ресурси вирішать питання з кросплатформенним доступом до контенту і запропонують користувачам більш гнучку цінову політику, а державні і громадські організації проводитимуть послідовні антипіратські інформаційні кампанії.
На це звертає увагу ініціатива Uablocklist, яка веде моніторинг законодавчих рішень у сфері регулювання Інтернету.
Зростання вартості підписок на стримінгові сервіси призводить до зростання піратства. Так, за даними Similarweb на третій сходинці серед найвідвідуваніших в Україні сайтів — піратський UAKino, на восьмій — Filmix, а на дев’ятій — Rezka. Для порівняння перше місце в цьому списку займає Google, друге — YouTube, а четверте — Facebook.
Як повідомлялось, 24 січня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення оновила перелік заборонених сайтів. До нього потрапили, зокрема популярні в Україні HDREZKA та Filmix. Це вже не перша спроба заборонити ці сайти – попередня була 9 листопада 2023-го.
Загалом серед 50 найбільш відвідуваних в Україні ресурсів на початок грудня 2024 року було аж вісім піратських і жодного легального. Найбільш поширена причина піратства – дороговизна підписки на офіційних сервісах при обмеженій кінотеці.
За даними Bloomberg, Україна у першому півріччі 2023-го входила до шістки країн з найвищим рівнем споживання піратського контенту, поступаючись лише США, Індії, Росії, Великобританії та Канаді.
В усьому світі піратство продовжує зростати: у 2022 році незаконні сайти отримали рекордні 215 мільярдів відвідувань. За даними Muso, попит на піратський контент зріс на 39% для фільмів і на 9% для серіалів, зокрема через популярність “Топган-2” (Top Gun: Maverick) та “Дому драконів” (House of the Dragon).
Наразі з поміж восьми тисяч заблокованих в Україні сайтів, 221 — піратський. Але такий підхід, на жаль, не працює, навіть якщо винести можливість обходу блокування через VPN чи підміну DNS за дужки.
Річ у тому, що під блокування потрапляє чіткий список доменних імен та ip адрес, визначений правоохоронними органами. При цьому процес виявлення піратського ресурсу, розгляд запиту на блокування та прийняття відповідного рішення займає набагато більше часу, ніж копіювання чи перенос піратського контенту на інший домен або ip.
Можна заблокувати скільки завгодно піратських сайтів — нові з’являтимуться швидше. Принаймні допоки такий контент матиме попит, а його розповсюдження буде вигідним.
Правова основа для блокування нелегальних онлайн-ресурсів — Закон України «Про авторське право і суміжні права». За дотримання законів про авторське право відповідає Департамент інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі, а Кіберполіція розслідує злочини в інтернет-просторі, зокрема пов’язані з порушенням авторських прав.
Трохи швидшим і більш дієвим з точки зору обмеження доступу є подання скарги DMCA. Поскаржитись на порушення авторських прав можна за лічені хвилини через спеціальну форму. Розгляд скарги може займати від кількох днів до кількох тижнів. У разі її схвалення ви отримуєте миттєвий результат — Google прибирає сторінку з піратським контентом з пошуку. Проте вона все ще буде доступною за прямим посиланням. Відповідно, користувач не потрапить на піратський сайт випадково, шукаючи що б переглянути, проте цілком може прийти туди цілеспрямовано. А як ми бачили вище, таке буває нерідко. Ще один недолік DMCA — це працює у межах конкретної вказаної у скарзі URL адреси, навіть не доменного імені.
Більш обіцяючою виглядає перспектива позбавлення піратських сайтів можливості розміщувати рекламу і, відповідно, заробляти кошти за рахунок піратського контенту. Зокрема навесні 2024 року Україна приєдналася до всесвітньої онлайн-платформи World Intellectual Property Organization (WIPO ALERT Database). Країни-учасники цієї платформи можуть завантажувати в міжнародний blacklist переліки сайтів, які підозрюються у порушенні авторських прав. Додані в цей список ресурси втрачають можливість заробляти на розміщенні реклами.
Зміни до Закону України «Про рекламу» також передбачають адміністративну відповідальність за розміщення рекламних оголошень та інтеграцій на сайтах, внесених в реєстр WIPO ALERT. Окрім того, інформація з реєстру надається операторам платіжних систем (Visa, MasterCard, PayPal), щоб вони уникали співпраці з власниками цих майданчиків. В ідеалі такі заходи мали б зробити розповсюдження піратського контенту менш вигідним.
В багатьох прогресивних країнах доволі суворі покарання передбачені не лише за розповсюдження, але і за споживання піратського контенту. Наприклад, в Японії за завантаження сумнівних фільмів або треків можна опинитися за ґратами на 2 роки. В Італії споживачі нелегального контенту мусять сплатити штраф на суму до 5000 євро. В Німеччині спроба завантажити неліцензійну продукцію прирівнюється до факту її розповсюдження. За перше порушення доводиться сплатити штраф на суму в 155 євро, а за повторне вже близько 1000 євро. У квітні 2023 року користувачі супутникових терміналів Starlink почали отримувати попередження за завантаження й поширення неліцензійних фільмів і серіалів. Якщо особа повторно порушує авторське право, їй можуть повністю заблокувати доступ термінала до мережі.
Асоціація кінематографії повідомляє, що в Лос-Анджелесі російські злочинні угруповання платять людям, аби вони проносили камери до кінотеатрів та записували нові фільми. Записи потім завантажують в інтернет, супроводжуючи посиланнями на нелегальні онлайн-казино, якими володіють ті ж самі злочинні організації.
У 2017 році MPA створила Альянс за творчість та розваги (Alliance for Creativity and Entertainment, ACE), який у 2024-му заявив, що з 2018 року їм вдалося скоротити кількість нелегальних стримінгових сервісів у Північній Америці з 1 400 до 126, зокрема завдяки ухваленому в 2020 році закону, який зробив масове стримінгове піратство кримінальним злочином.
MPA працює над тим, щоб закривати ці платформи, блокуючи їхні платіжні та хостингові сервіси, а також соцмережі. Якщо це не допомагає, організація співпрацює з Інтерполом, Європолом та місцевими правоохоронцями для порушення кримінальних справ. Наприклад, у 2023 році ACE закрила три великі піратські сайти — Zoro.to, Goku.to та ShowboxMovies, які мали 400 мільйонів відвідувань на місяць.
Консалтингова компанія Parks Associates прогнозує, що легальні стримінгові сервіси США втратять 113 мільярдів доларів через піратство до 2026 року. Експерти сподіваються, що боротьба з нелегальними платформами почне приносити плоди до 2027 року, але ніхто не береться прогнозувати, коли саме їхня кількість почне зменшуватися.
Колишній президент США Джо Байден, який підтримував тісні робочі та особисті відносини з Папою Римським…
ЄБРР підтвердив надання "Нафтогазу" EUR270 млн кредиту від нього та EUR139 млн гранту від Норвегії…
Раніше головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомляв, що від початку 2025 року російські окупанти втратили на…
Зустріч тривала декілька годин. За підсумками переговорів Путіна та Віткоффа є прогрес, заявили в РФ.
Верифікувавши інформацію, Центр повідомляє, що насправді ролик знято в одному з сіл Івано-Франківської області.
Дональд Трамп, ймовірно, зустрінеться із Володимиром Зеленським у Римі 26 квітня.