Раніше Угорщина та Словаччина звернулися до Єврокомісії з проханням розпочати консультації щодо торговельної угоди з Україною. Але європейський комісар з торгівлі Валдіс Домбровскіс заявив, що Брюсселю потрібно більше часу для збору доказів та оцінки правової ситуації.
На вчорашній зустрічі торгових представників держав-членів 11 країн виступили на підтримку його погляду, і жодна з них не стала на бік Будапешта та Братислави, повідомили виданню три дипломати.
Нагадаємо, Угорщина та Словаччина отримали звільнення від загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти. Але Україна поширила свої санкції на транзит нафти російської компанії «Лукойл». При цьому Україна наполягає, що трубопроводом «Дружба» йде той самий обсяг нафти, що й раніше, завдяки іншим російським компаніям.
“Лукойл” перебував під санкціями в Україні з 2018 року, але вони були обмеженими – стосувалися тільки виведення капіталів, обмеження торговельних операцій та заборони участі в приватизації чи оренді державного майна. У червні 2024 року РНБО суттєво їх розширила, додавши, зокрема, заборону на транзит.
У червні 2024 року РНБО істотно їх розширила, додавши, зокрема, заборону на транзит. Раніше ми повідомляли про те, що Україна не буде продовжувати контракт із РФ щодо транзиту газу та не сідатиме за стіл переговорів щодо цього питання.
Водночас Угорщина вважає, що припинення транзиту нафти російського “Лукойлу” через Україну — це порушення угоди про асоціацію з Євросоюзом. На думку голови МЗС Угорщини Петера Сійярто, це загрожує енергетичній безпеці Угорщини та Словаччини.