Величезна станція, окупована Росією з перших днів її вторгнення у 2022 році, має проблеми. Шість реакторів перебувають у режимі холодної зупинки, об’єкт втратив основний запас охолоджувальної води, і ніхто не знає про стан решти обладнання.
ENERHODAR, UKRAINE - 2023/05/14: View of Zaporizhzhya Nuclear Power Plant from right bank of Dnipro river. At the moment the left bank of the Dnipro River is occupied by Russian forces including the nuclear plant. (Photo by Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)
Про це повідомляє Reuters.
Два джерела в українській промисловості повідомили виданню, що ця пропозиція може бути прикладом того, як США перевіряють різні ідеї, щоб побачити, які з них працюють, оскільки Трамп прагне виробити тривалу мирну угоду, яка швидко припинить війну між Росією та Україною.
Одне з джерел повідомило, що ця ідея також тисне на Росію, пропонуючи угоду, за якою вони повинні були б віддати станцію.
Зеленський заявив, що відновлення АЕС, найбільшого подібного об’єкта в Європі, займе два з половиною роки.
Олександр Харченко, київський енергетичний аналітик, вважає, що повернення станції в українську енергомережу – як цього вимагає Київ – змінить правила гри у виробництві електроенергії не лише для України, а й для Східної та Центральної Європи.
Станція давала до війни 20% електроенергії в Україні. Україна почала масштабний експорт електроенергії до Європейського Союзу безпосередньо перед вторгненням, але припинила, коли Росія вдарила по його інфраструктурі ракетами та безпілотниками.
Незважаючи на спроби, Москва не змогла підключити об’єкт до російської мережі, і АЕС нині не виробляє електроенергію.
Харченко вважає, що на перезапуск одного реактора знадобиться до одного року, а на запуск всієї станції – до чотирьох років через різні проблеми.
По-перше, станція втратила доступ до води з нині спорожнілого Каховського водосховища після підрив гідроелектростанції та дамби. Відтоді ядерний об’єкт забирає воду з більш холодного ставка, але рівень води падає.
Інженери Міністерства енергетики України вважають, що брак води означатиме, що лише максимум два з шести реакторів електростанції можна буде знову запустити.
Більше того, вони вважають, що для відновлення навіть цих обмежених операцій знадобиться щонайменше рік, оскільки технічний стан об’єкта невідомий, йдеться у статті.
Співробітник заводу, який утік від життя під час окупації та зараз живе в Києві, розповів Reuters, що Україна склала детальний план дій щодо потенційного повернення об’єкта. Він зауважує, що Росії буде недостатньо просто передати станцію. Також знадобиться сусідня теплоелектростанція, яка знаходиться під контролем Росії, а також сусідні населені пункти, включаючи місто Енергодар, а також дорога до підконтрольного Україні міста Запоріжжя.
Нагадаємо, днями Володимир Зеленський заявив, що обговорював з Трампом можливість відновлення ЗАЕС.
Європейський Союз розглядає можливість відключення понад 20 російських банків від міжнародної платіжної системи SWIFT, а…
Між українськими оборонцями та російськими військами від початку доби відбулося вже 85 зіткнень, на шести напрямках…
Заступник голови Ради Федерації РФ Константін Косачов заявив, що Росія «найближчими днями» передасть Києву свої напрацювання в рамках меморандуму щодо…
Європейська комісія вимагає від Угорщини відкликати суперечливий законопроєкт, спрямований на обмеження іноземного фінансування НУО та…
За словами коаліційної Словацької національної партії (SNS), Словаччина має право вимагати фінансової компенсації від України.
Соціальна мережа X (колишній Twitter), що належить американському мільярдеру Ілону Маску, в суботу зіткнулася з технічними…