Categories: Без рубрики

Знати, де собака заритий: звідки походять цікаві українські фразеологізми

Українська мова багата на крилаті вислови. І в нашому щоденному мовленні часто фразеологізми з'являються автоматично. А чи знаємо ми історії їхнього походження? У рубриці «Перемикай на українську» з опанування мови розберемо, коли і як виникли популярні крилаті фрази.

Цікавинки українських фразеологізмів. Зазирнемо глибше в природу крилатих висловів, в основу яких закладена назва тварини, розберемо їхнє значення, а також з’ясуємо історію походження.

Химини кури — щось пусте, не варте уваги, дурниця, нісенітниця, побрехенька, вигадка. Найчастіше зустрінемо вислови “розводити химині кури”, “говорити про химині кури” – тобто говорити безглузді речі. Але чому кури саме Химині? Звідки взявся цей фразеологізм. Є версія, що стійка сполука з’явилася у вирі перипетій Олексіївському базару , що в Одесі. Там нібито торгувала така собі тітка Хима, яка дуже бадьоро теревенькала з покупцями та нишком підкладала на вАги телячу кістку чи підсовувала мертвих курей. Згодом її почали оминати, а будь-яку оману називати “химиними курми”.

Фото: Getty Images

Син рябої кобилиці — синонім до попереднього фразеологізму. Також тлумачиться як нісенітниця, безглуздя, дурниця, безпідставне марення. Наші предки рябу кобилицю обрали неспроста. Річ у тім, що раніше плямистих коней, тобто сіро-білих, чорно-білих чи сивих, вважали негарними, неповноцінними, помилковою мутацією в природі, ні сим ні тим – нісенітницею.

Фото: Getty Images

Ні за цапову душу —  даремно чимось пожертвувати, задарма щось віддати, абсолютно марно зробити. Виникає питання, чому саме цапова душа асоціюється з тим, що не приносить жодної користі, з чимось незначним або навіть небажаним. Перша версія така: у середньовіччі в Україні був великий попит на шкіряні вироби, особливо взуття. Для його виготовлення використовували туші різних тварин, а от козині, зокрема цапові, не брали, бо вони були незручні в роботі. Відповідно, якщо шкіра цапа нічого не варта, то душа й поготів. Також є інший варіант витворення фразеологізму. Він пов’язаний з грецькою міфологією. На свято бога Діоніса – покровителя рослинності, родючості, вологи, виноградарства й виноробства – завжди в жертву приносили цапа, бо вважали, що його душа нічого не варта.

Фото: Getty images

В сірка очі позичати  —  втратити почуття сорому, власної гідності, совісті. Але хто такий Сірко? І чому він безсовісний? Українці споконвіку тримали на своїх подвір’ях собак. І найпопулярнішою кличкою було наймення Сірко – вказівка на колір шерсті тварини. Наші предки спостерігали, якими сумними й смиренними очима дивиться пес, коли провинився, коли його сварять. Завдяки такій асоціації утворився фразеологізм.

Фото: Getty Images

Знати, де собака заритий —  чи не найбільш популярна стійка сполука слів зі значенням “знайти те, що дуже довго шукав”, “дістатися до самої суті справи або поняття”.

Фото: Getty Images

Єдине нерозгадане питання: чому заривали собаку? Існує 4 версії походження цього фразеологізму.

Перша має історичне підґрунтя і пов’язана з працями Плутарха, у яких він часто згадував вірного собаку заможного афінського політика Ксантіппа, який стрибнув у море, щоб наздогнати корабель господаря. Пес доплив до берега, але від втоми помер. І на знак його відданості на тому місці встановили пам’ятник. Інша теорія говорить про тварину, яка врятувала Олександра Македонського від шпигуна і на честь якої великий полководець наказав побудувати місто. Третій варіант відсилає нас до середньовічної Європи й австрійського воїна Сигізмунда. В одному з боїв улюблений пес врятував його, після цього вдячний господар звів пам’ятник, що простояв аж 2 століття. І нарешті пояснення від німецьких лінгвістів. Ця фраза лунала з вуст шукачів скарбів. Вони боялися нечистої сили, що нібито охороняє багатства й завуальовано називали її “чорним собакою”. Тому “знати, де собака заритий” – віднайти місце зі скарбами.

Отже глибше пізнаваймо українське слово, щоб не розводити химині кури, а говорити лише влучними фразами. Вивчаймо докладніше українську мову і знаймо, де заритий собака в кожному питанні. А також продовжуймо боротися за існування рідної мови!

Автор: Ірина Коваленко

Recent Posts

Суд переніс засідання у справі Прокопіва

Засідання в апеляційному суді у справі заступника голови КМДА Володимира Прокопіва перенесли на 26 травня

40 секунд ago

Skype припинив своє існування. Microsoft переводить користувачів на Teams

Застосунок Skype у понеділок, 5 травня, офіційно припиняє свою роботу. Облікові записи разом з історіями…

4 хв. ago

ВАКС арештував Андрія Смирнова з альтернативою застави

Вищий антикорупційний суд постановив арештувати колишнього заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова із правом внесення…

13 хв. ago

Петиція про збереження садиби Ницке на Подолі набрала шість тисяч голосів

Петиція про збереження садиби Ницке на вулиці Верхній Вал в Києві набрала необхідні шість тисяч…

15 хв. ago

НАТО готовий переосмислити поняття «оборона», щоб досягти цільового показника Трампа в 5% видатків

Члени НАТО близькі до встановлення нового показника оборонних витрат і "творчо" підходять до визначення того,…

24 хв. ago

На території Житнього ринку проведуть толоку

У понеділок, 5 травня, в межах весняного двомісячника на території Житнього ринку проведуть толоку.

36 хв. ago