Categories: Без рубрики

70 років тому народився Ігор Білозір. «Піккардійська Терція» записала його «Батьківське жито»

24 березня цього року одному із найвідоміших українських композиторів Ігорю Білозіру виповнилося б 70 років. Майже 25 років тому, у 2000-му, у віці 45 років митець помер від травм після жорстокого побиття у центрі Львова. До 70-річчя Білозіра знана вокальна формація “Піккардійська Терція” записала і презентує одну із найвідоміших пісень композитора “Батьківське жито”.

Уже багато років в репертуарі “Терції” є пісня Ігоря Білозіра “Весільний марш” (у народі більш відома як “Чарочка вина”), без якої не обходиться жоден сольний концерт піккардійців. В останні кілька років акапельна формація збагатила свою програму ще двома піснями Білозіра — “Батьківське жито” і “Квіти у росі”. Цими днями – прем’єра студійної версії “Батьківського жита” (слова Романа Кудлика, музика Ігоря Білозіра; аранжування Володимира Якимця; з репертуару Оксани Білозір і ансамблю “Ватра”).

“Пісня “Батьківське жито” знайома кожному учаснику нашого колективу з дитинства, — розповідає художній керівник вокальної формації “Піккардійська Терція” Володимир Якимець. – Свого часу вона звучала скрізь і швидко знайшла шлях до сердець мільйонів слухачів. Ігор Білозір – один із тих українських композиторів, який вплинув на те, якою є “Терція”.  Так само як і Володимир Івасюк, Микола Мозговий, Богдан Весоловський та багато інших. А наш колектив завжди із шаною та вдячністю пам’ятає тих, хто формував нас, співтворив наше творче обличчя. Тож пісні цих композиторів обов’язково були, є і будуть у нашому репертуарі. Намагаємося продовжити їхнє музичне життя, попри те, що їх уже немає з нами”.

“Батьківське жито” в “Терції” звучить максимально наближено до оригіналу. “Ця пісня – проста та геніальна, тож ми намагалися зберегти в ній її позитивний настрій та музичне світло, яке заклали талановиті автори, – додає Володимир Якимець. — Впевнений, якби не трагічна смерть Ігоря Білозіра у 2000-му році, він би ощасливив нас ще багатьма хітами — як патріотичними, так і ліричними й розважальними. Уся творчість Ігоря Білозіра — невичерпне джерело української національної культури. Не маємо права дати йому висохнути”.

До 70-річчя Ігоря Білозіра в Україні відбуваються концерти пам’яті композитора. Зокрема, “Піккардійська Терція” бере участь у двох концертних програмах в Національному театрі ім. М. Заньковецької у Львові 25 березня.

Ігор Йосипович Білозір (24 березня 1955 — 28 травня 2000) — видатний український композитор, співак, народний артист України, лідер вокально-інструментального ансамблю “Ватра”. Його творчість стала важливою частиною української музичної культури, а трагічна загибель — символом боротьби за національну ідентичність.

Ігор Білозір народився у місті Радехів Львівської області. Ще у школі він почав писати пісні, а його перший професійний запис відбувся у 1969 році на Львівському радіо. Навчався у Львівському музично-педагогічному училищі та Львівській консерваторії, де здобув освіту диригента. У 1979 році став художнім керівником і солістом ансамблю “Ватра” Львівської філармонії, який виконував більшість його творів.

Ігор Білозір залишив після себе багатий музичний спадок, який включає естрадні пісні, камерно-інструментальні композиції, твори для оркестру та театральну музику. Серед його найвідоміших пісень — “Пшеничне перевесло”, “Мамина світлиця”, “Весільний марш”, “Ніби вчора”, “Коханий”. Його творчість здобула визнання не лише в Україні, але й у США, Канаді, Німеччині та Польщі.

8 травня 2000 року Ігор Білозір був жорстоко побитий у Львові через виконання українських пісень у кав’ярні. Нападники, які хотіли слухати російський шансон, завдали композитору важких травм. Після 20 днів боротьби за життя він помер у лікарні. Його похорон став масовою акцією, на яку зібралися понад 100 тисяч людей.

На честь Ігоря Білозіра у Львові встановлено пам’ятник, а його квартира перетворена на музей. Його творчість продовжує надихати нові покоління музикантів, а пам’ять про нього залишається живою у серцях українців.

Одна із найпопулярніших пісень композитора, якщо вірити стримінгам — «Коханий». Білозір написав музику на вірш Петра Запотічного. Пісню подарував тодішній дружині Оксані Білозір, яка і стала першою виконавицею майбутнього хіта. Це було типове диско 80-х, із модним на той час синтезаторським звучанням. Коли Білозір літав у США писати музику для реклами, то познайомився із Квіткою Цісик. На той момент співачка якраз готувала альбом українських пісень “Два кольори”. І однією із них стала пісня “Коханий” Ігоря Білозіра, яка на диску називалася Autumn Love.

Recent Posts

Український боксер Олександр Гвоздик нокаутував американця Голловея

Олександр Гвоздик виграв перший бій 2025 року нокаутом у третьому раунді.

15 хв. ago

Команда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо України наступного тижня

У Лондоні відбудеться зустріч української та американської делегацій для перемовин щодо перемир’я в Україні.

37 хв. ago

Російська армія завдала три послідовних удари FVP-дронами по волонтеру на Донеччині

Поранену цивільну жінку та чоловіка, який, на щастя, не отримав ушкоджень, волонтер Євген Ткачов передав…

47 хв. ago

У МЗС вимагають вибачень від Fox News за «російський» Київ у титрах

Fox News показав Київ «російським» містом під час трансляції. МЗС України вимагає вибачень за цю…

1 годину ago

Винищувачі Британії кілька разів перехопили літаки РФ у повітряному просторі НАТО

Британські винищувачі Typhoon були задіяні двічі цього тижня після того, як російські літаки підлетіли занадто…

1 годину ago

Конгресмен-республіканець Вілсон назвав оголошене Путіним перемир’я фальшивим

За інформацією пропагандистських медіа РФ, Володимир Путін оголосив так зване великоднє перемир'я: російська армія нібито зупиняє…

2 години ago