Деякі з правок в документ нібито вносив «слуга народу» Гетьманцев після консультацій з олігархами.
Урядовий законопроект №5600, який також називають «антиахметівським», на шляху від першої версії Міністерства фінансів і до другого читання у парламенті «розгубив» потенційних надходжень до бюджету на 20 мільярдів гривень. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.
Проект закону передбачав потенційне збільшення різних податків для бізнесу олігархів.
Але у підсумку документ втратив практично всі норми, які найбільше стосувалися рудного бізнесу олігархів Ріната Ахметова, Вадима Новинського, Костянтина Жеваго та Ігоря Коломойського.
Журналісти порівняли всі редакції законопроекту, і порахували, що якби Рада ухвалювала б перший варіант, то державний бюджет міг би додатково отримати з бізнесу олігархів приблизно на 12 мільярдів гривень більше ренти на руду, орієнтовно на 4-5 мільярдів гривень більше за рахунок скасування земельної пільги для гірничо-збагачувальних комбінатів, на 1,5 мільярди гривень більше за рахунок введення акцизу на виробництво «зеленої енергетики», плюс – залучити на кілька сотень мільйонів гривень більше екоподатків.
Найбільших змін на користь олігархів зазнали пункти, що стосуються підвищення ренти на залізну руду. Запропонував відповідну правку голова профільного комітету з питань фінансів, податкової політики та митної політики, «слуга» Данило Гетманцев.
За інформацією джерел журналістів, питаннями по «оптимізації» податків в 5600 на найвищому рівні опікувався партнер Ахметова по бізнесу нардеп Вадим Новинський. Його візити в Офіс Президента за 5 днів до реєстрації законопроекту зафіксував журналіст Михайло Ткач. Видання зазначає, що Новинського бачили у кабінеті одного з керівників ОП в компанії вже згаданого Гетманцева.
Гетманцев не заперечує, що Новинський звертався до нього, але «не пам’ятає, щоб ходив з ним до ОП». Новинський спочатку заявив, що «це неправда», але на уточнююче питання відповів, що «не пам’ятаєІ чи був разом з Гетманцевим у ОП.
Видання зазначає, що за прогнозами економіста «Центру економічної стратегії» Юрія Гайдая, якщо законопроект ухвалять, то з нинішніми цінами на руду, компанії, що її видобувають, будуть платити навіть менше, ніж сьогодні.
В матеріалі зазначено, що найбільшими видобувачами залізної руди сьогодні є компанії олігархів Ріната Ахметова, Вадима Новинського (спільно з Ахметовим), Костянтина Жеваго, Ігоря Коломойського (спільно з Ахметовим). Марганцевою рудою, яку теж торкаються зміни, опікуються компанії Коломойського. За 2020-й фірми цих людей спільно отримали близько 40 мільярдів гривень чистого прибутку, а ренти ж сплатили менше, ніж 4 мільярди гривень. При цьому у 2021-му їхні заробітки зросли. Вказується, що «Метінвест» Ахметова-Новинського за півроку 2021-го отримав в 5 разів більше чистого прибутку, ніж у 2020-му. А Полтавський ГЗК Жеваго «практично потроїв чистий прибуток».
Повідомляється, що з проекту на різних етапах прибрали й інші норми, які початково пропонував Мінфін. Зокрема, екологічний податок від гірничої промисловості (найбільші компанії – у Ріната Ахметова та Костянтина Жеваго), який в першій версії пропонувалося підняти з 49 копійок до 1.50 грн за тонну, в результаті пропонується підвищити лише до 54 копійок. Таку правку до законопроекту також запропонував голова податкового комітету Данило Гетманцев, а комітет підтримав її.
Також до Ради не дійшла норма про скасування пільги на земельний податок для гірничо-збагачувальних комбінатів, яка була в першій мінфінівській версії проекту. Зараз гірничодобувні підприємства платять лише 25% земельного податку, а не 100%. Мінфін пропонував вилучити цю норму, тобто скасувати пільгу. Але вносити в Раду законопроект з цією пропозицією Кабмін не став.
Крім цього, податковий комітет також відмовився встановлювати акциз на виробництво «зеленої електроенергії» у розмірі 3.2%. Мінфін планував додатково отримати з цього джерела приблизно 1,5 мільярди гривень до бюджету.
Член податкового комітету ВРУ Андрій Мотовиловець пояснив журналістам, що норму не стали залишати, бо «Мін’юст переконав депутатів, що виробники подаватимуть в міжнародні суди, а виграти їх шансів мало».
Повідомляється, що єдина «антиолігархічна норма», яка збереглася у первісному вигляді – екоподаток на викиди СО2, який нині становить 10 грн за тонну викидів і який планують підняти до 30 грн (близько 1 євро). Вказується, що це зростання «все одно не є суттєвим, адже, для порівняння – у Іспанії цей податок становить 15 євро, у Франції – 45 євро, а в Норвегії – майже 60 євро». Завдяки нормі до бюджету має додатково надійти понад 2 млрд грн.
За приблизними підрахунками, які наводить видання, якщо законопроект буде ухвалено в такому вигляді, то олігархи не доплатять в бюджет близько 18-20 мільярдів гривень у 2022 році у порівнянні із запланованими Мінфіном цифрами.
Раніше ми писали про те, як олігарх Фукс, якого «покарала» РНБО, карнавалом відзначив 50-річчя в елітному гольф-клубі під Києвом.
Фото: Фейсбук
Премʼєр-міністр Великобританії Кір Стармер зустрівся з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн для обговорення партнерства
Російських громадян, які брали участь у війні проти України, можуть заарештувати або притягнути до кримінальної…
Київ через дипломатичні канали запропонував Італії та кільком європейським партнерам провести саміт щодо України на…
Президент США Дональд Трамп почав продавати передвиборчий мерч із написом Trump 2028. Він казав, що хоче…
Угорський премʼєр-міністр Віктор Орбан вирішив нагадати, що виступає проти вступу України до Європейського Союзу.
У переговорах про угоду зі США про видобуток корисних копалин"був досягнутий прогрес", але перемовини ще…