Урядовий законопроект №5600, який також називають «антиахметівським», на шляху від першої версії Міністерства фінансів і до другого читання у парламенті «розгубив» потенційних надходжень до бюджету на 20 мільярдів гривень. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

Проект закону передбачав потенційне збільшення різних податків для бізнесу олігархів.

Але у підсумку документ втратив практично всі норми, які найбільше стосувалися рудного бізнесу олігархів Ріната Ахметова, Вадима Новинського, Костянтина Жеваго та Ігоря Коломойського.

Журналісти порівняли всі редакції законопроекту, і порахували, що якби Рада ухвалювала б перший варіант, то державний бюджет міг би додатково отримати з бізнесу олігархів приблизно на 12 мільярдів гривень більше ренти на руду, орієнтовно на 4-5 мільярдів гривень більше за рахунок скасування земельної пільги для гірничо-збагачувальних комбінатів, на 1,5 мільярди гривень більше за рахунок введення акцизу на виробництво «зеленої енергетики», плюс – залучити на кілька сотень мільйонів гривень більше екоподатків.

Найбільших змін на користь олігархів зазнали пункти, що стосуються підвищення ренти на залізну руду. Запропонував відповідну правку голова профільного комітету з питань фінансів, податкової політики та митної політики, «слуга» Данило Гетманцев.

За інформацією джерел журналістів, питаннями по «оптимізації» податків в 5600 на найвищому рівні опікувався партнер Ахметова по бізнесу нардеп Вадим Новинський. Його візити в Офіс Президента за 5 днів до реєстрації законопроекту зафіксував журналіст Михайло Ткач. Видання зазначає, що Новинського бачили у кабінеті одного з керівників ОП в компанії вже згаданого Гетманцева.

Гетманцев не заперечує, що Новинський звертався до нього, але «не пам’ятає, щоб ходив з ним до ОП». Новинський спочатку заявив, що «це неправда», але на уточнююче питання відповів, що «не пам’ятаєІ чи був разом з Гетманцевим у ОП.

Видання зазначає, що за прогнозами економіста «Центру економічної стратегії» Юрія Гайдая, якщо законопроект ухвалять, то з нинішніми цінами на руду, компанії, що її видобувають, будуть платити навіть менше, ніж сьогодні.

В матеріалі зазначено, що найбільшими видобувачами залізної руди сьогодні є компанії олігархів Ріната Ахметова, Вадима Новинського (спільно з Ахметовим), Костянтина Жеваго, Ігоря Коломойського (спільно з Ахметовим). Марганцевою рудою, яку теж торкаються зміни, опікуються компанії Коломойського. За 2020-й фірми цих людей спільно отримали близько 40 мільярдів гривень чистого прибутку, а ренти ж сплатили менше, ніж 4 мільярди гривень. При цьому у 2021-му їхні заробітки зросли. Вказується, що «Метінвест» Ахметова-Новинського за півроку 2021-го отримав в 5 разів більше чистого прибутку, ніж у 2020-му. А Полтавський ГЗК Жеваго «практично потроїв чистий прибуток».

Повідомляється, що з проекту на різних етапах прибрали й інші норми, які початково пропонував Мінфін. Зокрема, екологічний податок від гірничої промисловості (найбільші компанії – у Ріната Ахметова та Костянтина Жеваго), який в першій версії пропонувалося підняти з 49 копійок до 1.50 грн за тонну, в результаті пропонується підвищити лише до 54 копійок. Таку правку до законопроекту також запропонував голова податкового комітету Данило Гетманцев, а комітет підтримав її.

Також до Ради не дійшла норма про скасування пільги на земельний податок для гірничо-збагачувальних комбінатів, яка була в першій мінфінівській версії проекту. Зараз гірничодобувні підприємства платять лише 25% земельного податку, а не 100%. Мінфін пропонував вилучити цю норму, тобто скасувати пільгу. Але вносити в Раду законопроект з цією пропозицією Кабмін не став.

Крім цього, податковий комітет також відмовився встановлювати акциз на виробництво «зеленої електроенергії» у розмірі 3.2%. Мінфін планував додатково отримати з цього джерела приблизно 1,5 мільярди гривень до бюджету.

Член податкового комітету ВРУ Андрій Мотовиловець пояснив журналістам, що норму не стали залишати, бо «Мін’юст переконав депутатів, що виробники подаватимуть в міжнародні суди, а виграти їх шансів мало».

Повідомляється, що єдина «антиолігархічна норма», яка збереглася у первісному вигляді – екоподаток на викиди СО2, який нині становить 10 грн за тонну викидів і який планують підняти до 30 грн (близько 1 євро). Вказується, що це зростання «все одно не є суттєвим, адже, для порівняння – у Іспанії цей податок становить 15 євро, у Франції – 45 євро, а в Норвегії – майже 60 євро». Завдяки нормі до бюджету має додатково надійти понад 2 млрд грн.

За приблизними підрахунками, які наводить видання, якщо законопроект буде ухвалено в такому вигляді, то олігархи не доплатять в бюджет близько 18-20 мільярдів гривень у 2022 році у порівнянні із запланованими Мінфіном цифрами.

Раніше ми писали про те, як олігарх Фукс, якого «покарала» РНБО, карнавалом відзначив 50-річчя в елітному гольф-клубі під Києвом.

Фото: Фейсбук