Москва привітала майбутнє розформування USAID, приєднавшись до хору лідерів-автократів, які оголошують про перемогу над організацією, яку вони довго зображували як інструмент політичного втручання Америки.
USAID
Про це пише The Guardian
Речниця міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова в четвер назвала USAID “чим завгодно, тільки не агентством з допомоги, розвитку та сприяння”, натомість назвавши його “механізмом для зміни режимів, політичного порядку [та] державної структури”.
Для авторитарних лідерів у всьому світі ліквідація агентства означає потенційний відступ американського демократичного впливу.
В Угорщині прем’єр-міністр Віктор Орбан, союзник Трампа, який нещодавно повернувся із зустрічей з Трампом та Ілоном Маском у грудні, відсвяткував те, що він назвав кінцем “глобалістських організацій Сороса”.
Лідер Сальвадору, Найіб Букеле, приєднався до нього, звинувативши агентство у фінансуванні “опозиційних груп, НУО з політичними аджентами та дестабілізуючих рухів”.
У Білорусі президент цієї країни, Олександр Лукашенко, представив заморожування Дональдом Трампом допомоги іноземним державам як відповідь на його заклики до “перезавантаження” двосторонніх відносин.
Державні ЗМІ Нікарагуа, контрольовані сім’єю президента Даніеля Ортеги, заявили, що “Трамп перекрив кран” для того, що вони назвали “терористами”.
Міністр внутрішніх справ Венесуели, Діосдадо Кабельо, оголосив про плани розслідування діяльності агентства, стверджуючи, що “первинні вибори венесуельської опозиції були оплачені USAid”.
А в Азербайджані влада вже завчасно відмовилася продовжувати угоду про співпрацю, прямо оскаржуючи політичні мотиви агентства.
Бюджет USAID оцінюється приблизно в 43 мільярди доларів федерального бюджету США, і заморожування фінансування знаменує собою потенційно сейсмічний зсув у глобальній динаміці м’якої сили.
Реакція авторитарних режимів різко контрастувала з реакцією працівників гуманітарних організацій, які попередили, що скорочення можуть швидко призвести до гуманітарних та політичних криз.
Організації допомоги попередили про ризик ескалації захворювань та голоду, а також про катастрофічні наслідки в таких сферах, як планування сім’ї та освіта дівчат.
В Уганді, де USAID надає понад 500 мільйонів доларів щорічно життєво важливої підтримки, президент цієї країни, Йовері Мусевені, зустрівся з послом США наприкінці січня в очікуванні скорочень. У Білорусі такі організації, як “Чесні люди”, які працювали над протидією державній пропаганді, стикаються з негайним закриттям і можуть незабаром звільнити понад десяток співробітників.
“Скорочення фінансування цих життєво важливих зусиль посилає хибний сигнал диктатурам і підриває мужніх людей, які борються за свободу”, – заявив Thor Halvorssen, засновник нью-йоркського Human Rights Foundation, який не отримує фінансування від уряду США, Associated Press. “Ці конкретні інвестиції повинні не тільки бути відновлені — вони повинні бути пріоритетними”.
Ця суперечність викликає інституційний спротив у США, коли Дослідницька служба Конгресу в понеділок приєдналася до демократів, поставивши під сумнів повноваження Трампа закрити агентство.
Але питання про те, хто, або що може заповнити цю порожнечу, все ще залишається відкритим. Щорічна допомога агентства в розмірі 1,9 мільярда доларів на продовольчу допомогу та важливі ініціативи в галузі охорони здоров’я зараз перебуває в стані невизначеності, і малоймовірно, що європейські уряди повністю компенсують втрачену підтримку. З цієї причини деякі аналітики та експерти звертають увагу на Китай.
Деякі лідери-республіканці у Вашингтоні, як-от сенатор від Міссісіпі Роджер Вікер, також попереджають, що ліквідація агентства може передати Китаю велику стратегічну перемогу в його прагненні до глобального впливу, особливо в Африці та Південній Америці.
“Події розвиваються швидко”, – сказав Вікер журналістам. “Нам потрібна програма допомоги, яка відповідала б китайським зусиллям, але це потрібно робити так, як вирішили політики Сполучених Штатів”.
Нагадаємо, понад сто організацій в Україні залишилися без фінансування після заморозки програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
У 2024 році USAID виділила Україні $522 млн на відновлення об’єктів, зруйнованих обстрілами, та забезпечення державних послуг. Загалом агентство направило Києву $22,9 млрд, які використовувалися на виплату зарплат держслужбовцям, надання критично важливих послуг та допомогу переселенцям.
Тепер усі ці кошти та проєкти заморожені щонайменше на 90 днів — на період перегляду програм. Спроби USAID у Києві зберегти фінансування ключових ініціатив не мали успіху, а чиновники у Вашингтоні відхилили запити на винятки для критично важливих проєктів.
Зупинка цивільних програм уже призвела до закриття гарячих ліній підтримки ветеранів, скорочення виробничого бюджету незалежних медіа та зриву гуманітарних ініціатив у регіонах, що постраждали від війни, а в Українському Гельсінському союзі з прав людини повністю зупинено проєкти з моніторингу воєнних злочинів та подання справ до Європейського суду з прав людини.
У ніч проти 23 квітня росіяни атакували "шахедами" завод багатопрофільного торгово-промислового холдингу, який спеціалізується на…
У кількох районах Києва встановили 120 спеціальних лавок із рекламними екранами.
Для відновлення майна, пошкодженого внаслідок збройної ворожої агресії, діє затверджений на загальнодержавному рівні алгоритм. Зокрема,…
Велика Британія заборонила експорт ігрових контролерів PlayStation та Xbox до РФ, щоб запобігти їх використанню…
Міністерство оборони готується об’єднати Агенцію оборонних закупівель (АОЗ) та Державного оператора тилу (ДОТ) через декілька…
Перша леді Олена Зеленська написала пост після російської атаки на Україну 24 квітня.