Про це повідомляє El Pais із посиланням на джерела з місії ООН в Україні.

За даними видання, у деяких випадках, пов’язаних із захистом прав людини, 80% фінансування надійшло від USAID. Агентства ООН в Україні отримали внутрішнє повідомлення з вимогою не підписувати жодних нових документів, які передбачають фінансування з боку США, стверджують журналісти.

Місія ООН в Україні вивчає, які проєкти є «критично важливими» і від яких залежать життя бенефіціарів, щоб зберегти їх, попри проблеми з фінансуванням, ідеться в матеріалі. Ті самі джерела запевняють, що програми, пов’язані з дітьми, не зачеплять.

«Ми були захоплені зненацька, тому що цього не сталося у 2017 році, під час першого терміну Трампа», — заявили джерела в ООН.

Сотні компаній, які опинилися на межі банкрутства через війну, отримували технології або лінії фінансування, щоб вижити. Зусилля були особливо помітні в сільськогосподарському секторі – найважливішій галузі України, повідомляють у виданні.

За даними уряду США, 15 тисяч дрібних українських фермерів отримали допомогу від USAID у вигляді добрив, насіння і техніки.

Дві сфери, в яких заморожування допомоги відчувається найгостріше, — це сфера культурного виробництва та медіа. Понад сто організацій у цих секторах залишилися без ресурсів, повідомляється в матеріалі видання.

«Більшість невеликих незалежних медіа України отримували фінансування від USAID. Особливо серйозними є справи Bihus.Info і «Слідство.Інфо» — двох медіаресурсів, що займаються розслідуванням корупції і останніми роками проявили себе як такі, що мають вирішальне значення для контролю за владою. Обидва цифрові медіа фінансувалися з боку США на більш ніж 80%», — повідомляють журналісти.

У 2024 році USAID виділила Україні $522 млн на відновлення об’єктів, зруйнованих обстрілами, та забезпечення державних послуг. Загалом агентство направило Києву $22,9 млрд, які використовувалися на виплату зарплат держслужбовцям, надання критично важливих послуг та допомогу переселенцям.

Тепер усі ці кошти та проєкти заморожені щонайменше на 90 днів — на період перегляду програм. Спроби USAID у Києві зберегти фінансування ключових ініціатив не мали успіху, а чиновники у Вашингтоні відхилили запити на винятки для критично важливих проєктів.

Зупинка цивільних програм уже призвела до закриття гарячих ліній підтримки ветеранів, скорочення виробничого бюджету незалежних медіа та зриву гуманітарних ініціатив у регіонах, що постраждали від війни, а в Українському Гельсінському союзі з прав людини повністю зупинено проєкти з моніторингу воєнних злочинів та подання справ до Європейського суду з прав людини.

Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики розпочав консультації з європейськими колегами щодо можливості заміщення американської допомоги.