Цього тижня закордонні ЗМІ писали про ситуацію в українських містах, до яких наближається лінія фронту, а також про настрої військових.
AVDIIVKA, DONETSK OBLAST, UKRAINE, MARCH 04: Fire ignites after shelling in the fields nearby Novoselivka Persha as fighting in the Semenivka battlefield nearby Avdiivka rages on in the eastern of Donetsk region in Donbas, Ukraine, March 04th, 2024. (Photo by Narciso Contreras/Anadolu via Getty Images)
Розповідаємо про огляд іноземних медіа про повномасштабну війну Росії проти України за 4-10 березня.
Журналісти BBC поспілкувалися з мешканцями українських міст, які мешкають досить близько до лінії фронту. Автори зазначають, що на сході України хід війни сильно змінився, а лінія фронту швидко рухається. Люди в таких містах, як Покровськ, Костянтинівка та Краматорськ, зараз починають все більше перейматися через те, що їхні міста можуть опинитися під окупацією. Багато хто вже зараз починає евакуюватися до більш безпечних міст. Однак деякі відмовляються покидати свої домівки й звикли до постійної небезпеки, адже прифронтові міста обстрілюють досить часто.
Видання Politico писало, що Путін — єдиний переможець у ситуації з блокадою поляками кордону з Україною. У статті згадується ситуація з журналістом Української правди Михайлом Ткачем, якого затримали на кордоні коли він знімав вантажівки з російським зерном. А саме те, що вони вільно переїжджають до Європейського Союзу тоді, як польські фермери блокують імпорт українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції. Автор матеріалу зазначає, що протестувальники можуть бути пішаками в гібридній війні, яку веде Кремль для розпалювання конфлікту між Києвом та його сусідами.
Це також проєктує силу Росії як провідного світового експортера зерна та допомагає їй ізолювати Україну, зазначає видання. Також подається аналіз досить незручної ситуації, у яку на фоні протестів потрапив прем’єр-міністр Дональд Туск. Він нібито намагається розв’язати проблему, але експерти вважають, що насправді він не знає, як це зробити.
Великий матеріал про останні дні утримання Силами оборони України Авдіївки опублікувало видання The New York Times. Його назва коротко передає суть ― «Замало артилерії, забагато росіян: болісний відступ з Авдіївки». Болісний, оскільки жертви ЗСУ в останні дні перед відходом сягали десятків людей, йдеться в тексті. Журналісти писали матеріал з посиланням на військових, яким вдалося залишити місто живими. Вони розповіли, що росіяни покладалися на масове застосування керованих авіабомб.
Інша проблема — дрони: їх було стільки, що спокійний виїзд із міста чи заїзд у нього був удачею. Коли ЗСУ отримали наказ евакуюватися з мікрорайону Зеніт, перша група вибратися не змогла, бо потрапила під щільний артилерійський вогонь. Більшість українських бійців евакуювалися звідти вночі ― на щастя, зробити це з меншими втратами допоміг ранковий туман, який ускладнив використання росіянами дронів.
Російські втрати неспівмірно більші за українські, констатують бійці, однак окупанти стабільно просувалися вперед. І якби вихід ЗСУ з Авдіївки завершився днем пізніше, наші втрати могли б бути значно більшими, йдеться в матеріалі.
CNN розповідає про настрої серед українських бійців, які намагаються утримати позиції в селах на захід від Авдіївки. Починаючи матеріал з деталі про те, що радянський танк Т-64, вкопаний неподалік від Часового Яру, за три доби перебування журналістів на його позиціях не зробив жодного пострілу.
Причина ― брак боєприпасів у той час, як танкісти постійно чули залпи росіян, що намагалися прорвати українську оборону. Військові констатують — якщо додаткової допомоги від США не буде, вони всі тут помруть, а проблема перетвориться на глобальну, адже росіяни продовжать наступати в Європі й після України. Неподалік був підрозділ, оснащений американськими гаубицями Paladin, ― він мав снаряди і був налаштований оптимістичніше, пише автор. Чого не скажеш про українців. Попри відносну стабілізацію лінії зіткнення, багато хто місцевих вже зібрав речі для евакуації на випадок подальшого просування окупантів, пише видання.
Про новий підхід росіян до використання своєї військової авіації пише The New York Times. Видання звернуло увагу на активне збиття ЗСУ російських винищувачів: за 15 днів лютого українці нібито збили 15 ворожих військових літаків. Незалежно підтвердити вдалося збиття лише трьох бортів, однак збільшення російських втрат авіації ― доведений факт. Це викликано тим, що тепер росіяни більше покладаються на керовані авіабомби, пише видання. Україна не повідомляє, чим саме збиває винищувачі. Однак за низкою свідчень не обходиться без американської системи ППО Patriot.
А те, що цифри можуть бути завищені, у британському Королівському обʼєднаному інституті оборонних досліджень називають типовою обставиною повітряної війни: якщо літак димить у повітрі, це ще не означає його знищення. Натомість лише за лютий окупанти втратили близько 160 службовців Військово-повітряних сил ― і це серйозний удар по російській армії.
Утім, ці втрати росіян наразі не зупиняють, стверджує видання.
Військове видання Defense One пише, що попри те, що деякі факти свідчать про зміцнення Росії з плином війни, все ж час може бути на боці України за умови, якщо Київ протримається наступну зиму. Саме до цього часу вийдуть на повну силу розгорнуті потужності з виробництва боєприпасів у США та ЄС, зазначає автор, таким чином зможуть більше допомагати Україні, не втрачаючи власної сили. Одночасно Росія постане перед соціальними та економічними викликами — через постійно високі втрати на фронті та регулярне посилення санкцій.
88-річний понтифік за порадою лікарів не очолив традиційну великодню месу у Ватикані, але він привітав…
Росія розглядається як можливий пункт призначення для іранських запасів урану, а також як арбітр у…
Тактика: заманити Трампа – та ізолювати Зеленського, пише видання.
Україна була змушена збільшити відбір газу зі сховищ та наростити імпорт цієї зими й навесні…
Обмеження стосується ділянки до бульвару Тараса Шевченка.
Проти віцепрезидента США протестували у Римі.