Categories: Без рубрики

Ціни на оренду житла в Києві обвалилися вдвічі. Що буде з ринком?

Кияни масово здають квартири в оренду, ціни впали на 50%. Як з початку війни змінився баланс попиту та пропозиції на ринку оренди житла в столиці та що чекає на сектор?

Про це йдеться у дослідженні Економічної правди.

Російське вторгнення в Україну змусило багатьох жителів столиці переїхати в безпечніші регіони або за кордон. За словами міського голови Віталія Кличка, до 10 березня з міста виїхали близько половини мешканців – 2 млн осіб.

Ті, хто не встигли виїхати в перші два тижні, поступово залишали домівки до середини квітня – доки в Київській області перебували окупаційні війська. Багато таких переселенців винаймали в столиці квартири.

За словами директора компанії City Development Solutions Романа Герасимчука, повертатися до Києва з квітня почали переважно люди, які мають нерухомість. Частина мешканців столиці, які орендували житло, вирішили не повертатися.

“На тлі цієї ситуації багато орендодавців перестали отримувати платежі за оренду у зв’язку з втратою роботи значним відсотком населення та воєнним станом, який є форс-мажорною обставиною”, – пояснює Герасимчук.

За його оцінками, у перші тижні вторгнення Росії на столичному ринку оренди житла вивільнилися щонайменше 7 тис квартир.

“Попит на оренду в перші дні впав до мінімуму. При цьому біженці зі східних регіонів вважали за краще якщо не залишити Україну, то знайти житло в західних регіонах”, – додає експерт.

Співзасновник сервісу з пошуку нерухомості ЛУН Андрій Міма, посилаючись на дані порталу Rieltor.ua, заявив, що кількість оголошень про оренду квартир у Києві зросла з 4 тис у середині лютого до 12 тис у середині травня.

“Кількість оголошень зросла втричі і щодня додаються ще по тисячі оголошень про оренду квартир”, – сказав він.

Як показує застосунок для пошуку квартир Bird, кількість шукачів житла 10 травня становила 50% від довоєнного. Експерт аналітичного центру Dom.ria Анатолій Топал каже, що в квітні попит на оренду становив 40% від довоєнного.

За словами Герасимчука, у міру повернення жителів до столиці ринок дещо стабілізувався, проте попиту все ще недостатньо для підтримки рівня цін.

За даними агентства нерухомості “Благовіст”, з початку війни вартість оренди квартир у Києві знизилася на 30-40% у дорогому сегменті і на 20-25% – у низькому.

Як свідчать дані City Development Solutions, до кінця березня ціни на оренду найбільш ліквідних квартир знизилися на 20-30%, а менш ліквідні втратили до половини вартості.

Сайт оголошень з нерухомості Dom.ria зафіксував падіння вартості оренди однокімнатних та двокімнатних квартир у сегментах “економ” та “комфорт” до 45-60% від рівня довоєнних цін, трикімнатних – до 50-55%.

“Порівняно з квітнем ціни в травні майже не змінюються. Попит зростає набагато повільніше за пропозицію. У Києві дуже багато пропозицій за цінами, нижчими на 50% від довоєнних”, – пояснює Топал.

У травні ситуація на ринку оренди почала стабілізуватися.

Топал очікує зростання і попиту, і пропозиції орендних квартир.

“Люди масово повертаються до Києва. Багато хто винаймає квартири на час ремонту та відновлення розбитого житла в передмісті. Буде потік переселенців з областей, де ведуться активні бойові дії”, – каже він.

При цьому пропозиція житла зросте завдяки українцям, які найближчим часом не планують повертатися до Києва.

“Накопичені гроші закінчуються, а залишати квартири без нагляду небезпечно. Тому на ринок масово виходять квартири, які до цього не брали участі в орендному бізнесі”, – констатує експерт Dom.ria. Таких квартир може бути до 12% від загальної кількості.

Оглядаючись на довоєнний тренд, Герасимчук очікує поступового відновлення цін, яке “багато в чому залежатиме від запуску бізнесу в місті та в Україні загалом”.

“Після завершення активних воєнних дій можна очікувати зростання попиту і цін. Багато людей, які втратили роботу або житло, намагатимуться влаштуватися в більш економічно розвиненому Києві”, – вважає він.

Топал налаштований не так оптимістично: “У найближчі пів року пропозиція вдвічі-втричі перевищуватиме попит, що не сприятиме зростанню цін”.

Фото: Фейсбук

Recent Posts

Море крові та трупів. На Netflix вийшов 5-й і фінальний сезон психологічного трилеру про маніяка “Ти” — що варто знати

Стримінговий гігант Netflix випустив п’ятий і фінальний сезон популярного психологічного трилера «Ти» (You). Прем’єра відбулася…

2 години ago

Частка загиблих в бою в українській армії нижча за російську, — Зеленський в інтерв’ю Шапіру

В українській армії зараз близько 800 або 600 тис. добровольців, кожен випадок мобілізації перевіряється окремо…

2 години ago

З окупації повернули 21-річного хлопця, який опинився під загрозою примусового призову до армії РФ

Хлопця на ТОТ росіяни намагалися мобілізувати, але його вдалося евакуювати на підконтрольну Україні територію.

2 години ago

Шмигаль зустрівся з прем’єр-міністеркою Ліхтенштейну Бріґітте Гаас

Ліхтенштейн виділив 8 млн швейцарських франків на підтримку швидкого відновлення й 800 тис. — на…

2 години ago

Генсек НАТО Рютте закликатиме США не змушувати Україну прийняти мирну угоду проти її волі

Рютте також підкреслить, що примусове прийняття угоди, вигідної для Москви, не лише підриває суверенітет України,…

2 години ago

Якщо ми хочемо запобігти новим звірствам путіна, ми повинні мати довгострокові гарантії безпеки для України — Джонсон

Путін без розбору вбиває все більше українських цивільних, вбив і поранив 100 людей у Києві,…

3 години ago