Кияни масово здають квартири в оренду, ціни впали на 50%. Як з початку війни змінився баланс попиту та пропозиції на ринку оренди житла в столиці та що чекає на сектор?

Про це йдеться у дослідженні Економічної правди.

Російське вторгнення в Україну змусило багатьох жителів столиці переїхати в безпечніші регіони або за кордон. За словами міського голови Віталія Кличка, до 10 березня з міста виїхали близько половини мешканців – 2 млн осіб.

Ті, хто не встигли виїхати в перші два тижні, поступово залишали домівки до середини квітня – доки в Київській області перебували окупаційні війська. Багато таких переселенців винаймали в столиці квартири.

За словами директора компанії City Development Solutions Романа Герасимчука, повертатися до Києва з квітня почали переважно люди, які мають нерухомість. Частина мешканців столиці, які орендували житло, вирішили не повертатися.

“На тлі цієї ситуації багато орендодавців перестали отримувати платежі за оренду у зв’язку з втратою роботи значним відсотком населення та воєнним станом, який є форс-мажорною обставиною”, – пояснює Герасимчук.

За його оцінками, у перші тижні вторгнення Росії на столичному ринку оренди житла вивільнилися щонайменше 7 тис квартир.

“Попит на оренду в перші дні впав до мінімуму. При цьому біженці зі східних регіонів вважали за краще якщо не залишити Україну, то знайти житло в західних регіонах”, – додає експерт.

Співзасновник сервісу з пошуку нерухомості ЛУН Андрій Міма, посилаючись на дані порталу Rieltor.ua, заявив, що кількість оголошень про оренду квартир у Києві зросла з 4 тис у середині лютого до 12 тис у середині травня.

“Кількість оголошень зросла втричі і щодня додаються ще по тисячі оголошень про оренду квартир”, – сказав він.

Як показує застосунок для пошуку квартир Bird, кількість шукачів житла 10 травня становила 50% від довоєнного. Експерт аналітичного центру Dom.ria Анатолій Топал каже, що в квітні попит на оренду становив 40% від довоєнного.

За словами Герасимчука, у міру повернення жителів до столиці ринок дещо стабілізувався, проте попиту все ще недостатньо для підтримки рівня цін.

За даними агентства нерухомості “Благовіст”, з початку війни вартість оренди квартир у Києві знизилася на 30-40% у дорогому сегменті і на 20-25% – у низькому.

Як свідчать дані City Development Solutions, до кінця березня ціни на оренду найбільш ліквідних квартир знизилися на 20-30%, а менш ліквідні втратили до половини вартості.

Сайт оголошень з нерухомості Dom.ria зафіксував падіння вартості оренди однокімнатних та двокімнатних квартир у сегментах “економ” та “комфорт” до 45-60% від рівня довоєнних цін, трикімнатних – до 50-55%.

“Порівняно з квітнем ціни в травні майже не змінюються. Попит зростає набагато повільніше за пропозицію. У Києві дуже багато пропозицій за цінами, нижчими на 50% від довоєнних”, – пояснює Топал.

У травні ситуація на ринку оренди почала стабілізуватися.

Топал очікує зростання і попиту, і пропозиції орендних квартир.

“Люди масово повертаються до Києва. Багато хто винаймає квартири на час ремонту та відновлення розбитого житла в передмісті. Буде потік переселенців з областей, де ведуться активні бойові дії”, – каже він.

При цьому пропозиція житла зросте завдяки українцям, які найближчим часом не планують повертатися до Києва.

“Накопичені гроші закінчуються, а залишати квартири без нагляду небезпечно. Тому на ринок масово виходять квартири, які до цього не брали участі в орендному бізнесі”, – констатує експерт Dom.ria. Таких квартир може бути до 12% від загальної кількості.

Оглядаючись на довоєнний тренд, Герасимчук очікує поступового відновлення цін, яке “багато в чому залежатиме від запуску бізнесу в місті та в Україні загалом”.

“Після завершення активних воєнних дій можна очікувати зростання попиту і цін. Багато людей, які втратили роботу або житло, намагатимуться влаштуватися в більш економічно розвиненому Києві”, – вважає він.

Топал налаштований не так оптимістично: “У найближчі пів року пропозиція вдвічі-втричі перевищуватиме попит, що не сприятиме зростанню цін”.

Фото: Фейсбук