Перше вересня, День знань чи Свято першого дзвоника — ідеальний час для вдосконалення своєї української. Бо ж навчатися ніколи не пізно! Як правильно назвати день, коли учні вперше йдуть до школи в новому навчальному році? Дізнаймося з рубрики "Перемикай на українську".
Children attend first lesson in a classroom during the opening day of school year in a famous Black Sea resort of Odessa, Ukraine on September 1, 2022. Children get back to school as the country surpasses 6 months after Russian invasion. Only those schools that have save bomb shelters will open. Only small percentage of children in Odessa region physically gets back to schools, most of children will continue to learn online. (Photo by Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Одним із каменів спотикання в українській мові є велика літера та написання її в назвах свят. Окремі питання виникають, коли в назві вигулькує цифра.
Тож розберемо правила орфографії на прикладі “Першого вересня”.
Сучасний правопис дає одну чітку норму: у назвах історичних подій, епох, календарних періодів і свят з великої букви пишемо перше (або єдине) слово і власні назви. Як ми бачимо, свято “перше вересня” власних назв не має, тому правильне написання цього словосполучення таке: Перше — з великої літери, а вересня — з малої.
Також маємо інші, переносні, найменування періоду, коли починається освітній процес — День знань, Перший дзвоник і Свято першого дзвоника. Написання визначається також за попереднім правилом. З великої букви лише перше слово.
Приклади:
1- На Перше вересня все більше учнів одягають вишиванку, а не шкільну форму.
2- Лише в 1984 році День знань проголосили державним святом в Україні.
3- Синій і жовтий — найпопулярніше поєднання кольорів під час проведення урочистостей з нагоди Першого дзвоника.
4- У моїй родині була традиція на Свято першого дзвоника ласувати морозивом після шкільної лінійки.
Інколи можемо натрапити на інший варіант написання: поєднання цифри та слова – 1 Вересня. У такому випадку чинні норми вимагають іменник “вересня” відтворювати з великої літери.
Приклад:
Міністерство освіти рекомендує 1 Вересня святковий урок присвятити вшануванню пам’яті захисників України.
Наостанок трішки зупинимося на фразі “Вітаю з Першим вересням”. Так казати неправильно. У випадку, коли є поєднання числівника та іменника, друге слово завжди ставимо в родовий відмінок (Перше (кого? чого?) вересня, Восьме березня, 9 Травня).
Така форма іменника має залишатися сталою, як би ми не видозмінювали числівник. Тому безпомилково буде: вітаю з Першим вересня, хвилююся перед Першим вересня.
Отож не біймося бути вічними студентами, коли йдеться про штудіювання української, учімося, читаймо… і свого не цураймося.
Автор: Ірина Коваленко
88-річний понтифік за порадою лікарів не очолив традиційну великодню месу у Ватикані, але він привітав…
Росія розглядається як можливий пункт призначення для іранських запасів урану, а також як арбітр у…
Тактика: заманити Трампа – та ізолювати Зеленського, пише видання.
Україна була змушена збільшити відбір газу зі сховищ та наростити імпорт цієї зими й навесні…
Обмеження стосується ділянки до бульвару Тараса Шевченка.
Проти віцепрезидента США протестували у Римі.