Процес економічного бронювання для некритичних підприємств має бути прозорим.
Мобілізація в Україні. Фото: Getty Images
Про це розповів в ефірі КИЇВ24 Ілля Несходовський, економіст, керівник аналітичного напряму мережі “АНТС.”
Якщо це підприємство зарезервовано по квоті, тому що воно виробляє критично важливу продукцію безпосередньо для Міністерства оборони, снаряди, озброювання або іншу продукцію, яка є необхідною для Міністерства оборони, то в даному випадку, звичайно, таку інформацію не потрібно розкривати.
Він пояснив, що якщо йдеться про підприємства, які сплачують податки і мають високий рівень прибутку, а працівники отримують високу зарплату, то це не є загрозою для компаній і для української економіки загалом. Тож цей процес міг би стати прозорим і зрозумілим для суспільства.
Те, що бронювання має бути обов’язково – так, просто чому уряд, наприклад, не хоче вводити економічне бронювання? Тому що воно вводить достатньо прозорі і чіткі критерії. А зараз ці всі критерії фактично є рішенням чиновника, який вирішує, чи є конкретне підприємство критичним, чи не є. Як результат, процес закритий, і знову ж таки ми упираємося в ту саму корупцію, яку виявляємо в ТЦК.
Нагадаємо, що 9 жовтня видання The Page написало про те, що Міністерство економіки та Міноборони готуються внести зміни щодо бронювання працівників від мобілізації. Їх планували розглянути на найближчому засіданні Кабміну.
Зазначається, що відповідно до нового рішення, у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання від мобілізації для військовозобов’язаних анулюють відстрочку від призову на військову службу.
Крім того, до 15 листопада 2024 року можуть зупинити визначати підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки, гарантування життєдіяльності населення в особливий період та для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань.
Натомість ввечері 9 жовтня перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заперечив, що економічне бронювання військовозобов’язаних призупинять. Він розповів, що в Україні проведуть аудит критично важливих підприємств до 15 листопада 2024 року.
Вже 14 жовтня у Європейський Бізнес Асоціації повідомили, що український бізнес почав скаржитися на те, що підприємства не можуть ще раз підтвердити статус критично важливих. Саме це має дозволити продовжити бронювати працівників від мобілізації.
А 22 жовтня Кабінет Міністрів України видав постанову, яка дозволить провести повторну перевірку підприємств, установ та організацій щодо їх відповідності критеріям бронювання працівників від мобілізації.
Постановою визначено, що орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими, у разі потреби проводить перевірку відповідності критеріям.
За результатами проведеної перевірки орган ухвалить одне з таких рішень:
Проєкт розробляли ГО "Вшануй" разом з Мінгромад. Для впровадження по всій Україні запозичили приклади з…
Правоохоронці повідомили про підозру офіцеру одного із центрів Міністерства оборони України, який організував схему незаконного…
ЄС вже працює над планами подальших контрзаходів на випадок, якщо їм не вдасться досягти угоди…
20 квітня 2025 року українці святкуватимуть Великдень — одне з найважливіших християнських свят, що символізує…
Поліція встановила, що автором допису є 22-річний киянин. Він стверджує, що оригінал відео був без…
Американські посадовці на зустрічі з європейцями в Парижі заявили, що хочуть забезпечити повне припинення вогню…