Про це пише видання The Page.
Зазначається, що відповідно до нового рішення, у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання від мобілізації для військовозобов’язаних анулюють відстрочку від призову на військову службу.
Також до 15 листопада 2024 року можуть зупинити визначати підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки, гарантування життєдіяльності населення в особливий період та для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань. До цього часу обласні військові адміністрації та КМВА мають провести аудит таких компаній.
Економічне бронювання в Україні
Питання «відкупу» від мобілізації почали розглядати ще на момент підготовки проєкту закону про мобілізацію. Однак в основних положеннях таку можливість не згадали.
У червні 2024 року у Верховній Раді було зареєстровано одразу два законопроєкти щодо економічного бронювання працівників. У першому проєкті йдеться про бронювання спеціалістів за сплату підвищеного військового збору — 20 400 грн в місяць, другий — регламентує можливість забронювати підприємця ФОП, але з низкою умов.
29 серпня стало відомо, що парламент розробив три моделі економічного бронювання від мобілізації. Зазначається, що ті моделі, які запропонували законодавці, передбачають:
- сплату спеціального збору за бронювання працівників;
- бронювання на підставі заробітної плати;
- змішану модель бронювання.
3 вересня 2024 року народний депутат України від фракції «Слуга народу» та голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів, що економічне бронювання від мобілізації можуть запровадити в Україні вже цього року, але це дуже складне питання і тому воно так довго обговорюється.
Водночас 4 жовтня нардеп від фракції “Голос” Ярослав Железняк заявив, що в Україні будуть впроваджувати модель економічного бронювання. Рішення щодо цього прийняв уряд.
Також 8 жовтня у Мінцифри розповіли, що частина критично важливих підприємств у жовтні 2024 року має право забронювати усіх працівників від мобілізації.
До таких організацій належать підприємства паливно-енергетичного комплексу або ті компанії, які обслуговують системи життєзабезпечення.
Крім того, це дозволили підприємствам, які будують фортифікаційні споруди.