Categories: Без рубрики

Ентоні Форман: як впроваджувати повоєнну відбудову ефективно

Коли люди чують  термін «конфлікто-чутливість» то одразу думають про свої почуття, відчуття або емоції щодо певних конфліктних ситуацій. Але цей термін не має нічого спільного з людськими «чуттями».  «Чутливість до конфліктів» означає здатність організації, особи чи системи розуміти та враховувати потенційний вплив своїх дій на конфлікти, як позитивний, так і негативний. Простіше кажучи – намагаючись допомогти, треба зробити усе можливе аби не нашкодити та не загострити конфлікт.

Про це в ефірі програми «Третій сектор» на Київ FM розповів Ентоні Форман старший радник з питань миротворчості Ініціативи за мирні зміни.

За його словами, в першу чергу, цей підхід важливий для програмної діяльності міжнародних партнерів, але й українські організації, які займаються будь-якою допомогою населенню мають застосовувати його для планування своєї діяльності. До того, цей підхід має застосовуватись до програм інвестування, оскільки вони створюють вплив не тільки на місцеву економіку, а й опосередковано і на місцеві громади.

Що означає — бути конфліктно-чутливим?  За словами Формана є три основні складові цього підходу. Перший з них – початок роботи з аналізу контексту.

«Розуміючи контекст і динаміку конфлікту, міжнародні партнери можуть гарантувати, що їхнє втручання випадково не погіршить існуючу напруженість і не сприятиме продовженню конфлікту. Це запобігає ненавмисним негативним наслідкам, які можуть завдати шкоди постраждалому населенню або посилити динаміку конфлікту» – пояснив Форман.

Другий фактор, який повинен бути врахований при конфлікто-чутливому підході – це розуміння впливу діяльності на контекст.

«Важливо розуміти, що будь-яка особа, організація, яка здійснює вплив своєю діяльністю є частиною конфлікту. Міжнародні партнери не можуть вважати себе нейтральними, хоч їм і хочеться показати свою об’єктивність, і те що на них не впливає українська влада чи суспільство. Але вони впливають на ситуацію в Україні, не тільки передаючи зброю, але й гуманітарну допомогу. Тому вони мають себе оцінювати як учасника конфлікту, і оцінювати вплив своєї діяльності на контекст» – зауважив він.

Важливо також, і це є третьою складовою конфлікто-чутливого підходу, скоригувати діяльність таким чином, щоб мінімізувати негативний вплив, та максимізувати позитивний і можливості для співпраці.

«Організації можуть стояти перед складним вибором після оцінки свого впливу і ризиків які вони несуть. Вони мають задати собі питання — чи ті негативні наслідки вартують результату. Чи буде позитивна зміна-вплив більшою і суттєвішою за негативний. Саме балансування відповіді на це запитання по суті і є конфлікто-чутливістю. Чи принесу я більшу користь, ніж завдам шкоди. Відповідь на це питання, дуже непроста, тому багато організацій воліють не займатись питанням конфлікто-чутливості. Це потребує постійної змістовної роботи і аналізу, доопрацювання стратегій» – підкреслив Форман.

Підсумовуючи, старший радник з питань миротворчості Ініціативи за мирні зміни, наголосив, що для того, щоб програми підтримки післявоєнної відбудови впроваджувались ефективно,  активним громадянам треба нагадувати партнерам про те, що вся їх діяльність має оцінюватись з точки зору конфлікто-чутливості. Так само українські організації та державні інституції мають не нехтувати цією практикою і формувати свої програми відповідно.

Більше про конфлікто-чутливість дивіться у повній версії програми:

Проєкт «Збереження інклюзії та соціальної згуртованості в Україні: Адаптація та відновлення у відповідь на війну» реалізують ГО «Інститут миру і порозуміння» спільно з Ініціативою за мирні зміни за підтримки Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.

Recent Posts

Стартап з України залучив $100 000 на розвиток платформи з військового вишколу

Український застосунок для підготовки військових Drill залучив 100 тисяч доларів інвестицій. Кошти спрямують на розширення…

17 хв. ago

У Канаді горів музей спадщини української культури просто неба

У Канаді горів музей просто неба — Село української культурної спадщини, що розташоване неподалік Едмонтона.

24 хв. ago

Зеленський присвоїв звання бригадного генерала начальнику Військової служби правопорядку Левченку

Президент Володимир Зеленський присвоїв військове звання бригадного генерала начальнику Військової служби правопорядку у Збройних силах…

45 хв. ago

На Київщині троє чоловіків познущалися з неповнолітнього, обрізавши йому волосся, та побили його

У Білій Церкві троє чоловіків вчинили фізичне та психологічне насильство над 16-річним підлітком, знімаючи все…

51 хв. ago

Рішення щодо Taurus для України ухвалюватиме Мерц – прем’єр Баварії

Прем’єр-міністр Баварії та лідер ХСС, сестринської партії-переможниці федеральних виборів ХДС, Маркус Зьодер заявив, що рішення…

1 годину ago

На посаду керівника «Укренерго» є три претенденти, серед них – ексглава «Укрзалізниці»

Наглядова рада НЕК "Укренерго" сформувала короткий список із трьох кандидатів на посаду голови правління.

1 годину ago