Запаси урану Ірану, збагаченого до рівня, близького до збройового, різко зросли після того, як у грудні країна оголосила про значне прискорення збагачення. При цьому жодного прогресу у вирішенні невирішених питань не досягнуто/
магате
Про це пише Reuters з посиланням на звіти МАГАТЕ.
Запаси урану, збагаченого до 60% (що близько до 90%, необхідних для створення ядерної зброї), давно викликають занепокоєння у західних країн. Вони вважають, що немає цивільного обґрунтування для такого рівня збагачення. Іран же наполягає, що його ядерна програма має виключно мирний характер.
Хоча адміністрація президента США Дональда Трампа заявила, що має намір чинити тиск на Іран через його ядерну програму, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) застерігає, що дипломатичні можливості для накладання нових обмежень швидко вичерпуються.
«Значне збільшення виробництва та накопичення високозбагаченого урану Іраном – єдиною державою, яка не має ядерної зброї, але виробляє такий матеріал – викликає серйозне занепокоєння», – йдеться у звіті МАГАТЕ.
Конфіденційні звіти, надіслані державам-членам у середу та отримані агентством Reuters, показують, що запаси урану, збагаченого до 60%, зросли на 50%, проте прогресу у вирішенні проблем, зокрема виявлення слідів урану на незадекларованих об’єктах, немає.
Запаси урану, збагаченого до 60% у формі гексафториду урану (UF₆), зросли на 92,5 кг за останній квартал і досягли 274,8 кг, згідно з одним із звітів.
За оцінками МАГАТЕ, якщо цей уран буде додатково збагачений, його вистачить для створення шести ядерних боєголовок. Навіть при нижчому рівні збагачення запасів вистачить на декілька одиниць ядерної зброї.
Раніше Іран збагачував від 6 до 9 кг урану до 60% щомісяця, але після останнього прискорення цей показник зріс до 35–40 кг на місяць. Це майже досягає 42 кг, що, за умов подальшого збагачення, достатньо для створення однієї ядерної боєголовки.
Один із звітів підкреслює відсутність прогресу у питанні пояснення слідів урану, на що МАГАТЕ вимагає відповіді вже кілька років.
«Іран заявляє, що задекларував усі ядерні матеріали, діяльність та об’єкти, як того вимагає його Угода про гарантії. Це не відповідає оцінкам агентства», – йдеться у звіті.
«Таким чином, агентство опинилося в глухому куті у питанні вирішення цих проблем».
Під час свого першого президентського терміну (2017-2021) Трамп вивів США з ядерної угоди з Іраном, яка передбачала жорсткі обмеження на ядерну програму Тегерана в обмін на зняття санкцій. Після виходу США у 2018 році Іран почав порушувати та суттєво перевищувати встановлені обмеження.
Оскільки угода фактично зруйнована, європейські країни прагнуть переконати США або запровадити нові обмеження на ядерну програму Ірану, або використати механізм відновлення всіх санкцій ще до завершення терміну дії угоди у жовтні.
Президент Володимир Зеленський у середу, 23 квітня, заявив, що Україна завжди діятиме відповідно до своєї…
Українська делегація у Лондоні у середу, 23 квітня, провела переговори з колегами з Великої Британії,…
Прессекретарка Білого Дому Керолайн Левітт у середу, 23 квітня, заявила, що президент України «Володимир Зеленський,…
Цього тижня для киян і гостей столиці проведуть безплатні екскурсії, серед яких – одна прогулянка…
Речник глави рф Дмитро Пєсков заявив, що росія готова завершити війну в Україні, якщо та…
Фільм «The Seed of the Sacred Fig» — це політична драма про суддю, який стикається з…