Конституційний суд Литви визнав положення Цивільного кодексу, які передбачають партнерство лише між чоловіком і жінкою, неконституційними, дозволивши одностатевим парам офіційно оформлювати партнерства.
Про історичне рішення повідомляє видання Delfi.
«Стереотипи, що існують у суспільстві, не можуть бути конституційно виправданою основою для заперечення або обмеження основних прав чи свобод певної особи або групи у демократичній правовій державі. Правове регулювання, зумовлене упередженням щодо одностатевих пар, було б несумісним із Конституцією, концепцією сім’ї, що випливає з неї, поваги до прав людини, гідності, а також із цінностями рівності, плюралізму і толерантності, що характерні для демократичного суспільства», — заявив голова Конституційного суду Литви Гінтарас Года.
Окрім цього, Конституційний суд зазначив, що спільне проживання без вступу в шлюб (партнерство) має бути зареєстровано згідно з законодавством, проте Сейм Литви вже 24 роки не може ухвалити відповідний закон.
На думку голови Конституційного суду, цим Сейм створює правову невизначеність і двозначність.
«Законодавець знижує довіру громадян до держави і закону, не забезпечує вимоги правової визначеності та правової безпеки, що випливають із конституційного верховенства права, порушує принципи відповідального врядування», — додав Года.
Після оголошення рішення суддя Конституційного суду Дайва Петрілайте уточнила, що тепер люди зможуть звертатися до судів для реєстрації партнерства.
«До ухвалення закону цих осіб не можна змушувати чекати і сподіватися на щось інше. Вони зможуть відстоювати своє право на партнерство, його визнання та реєстрацію індивідуально через суди. Поки Сейм не ухвалить закон, залишатиметься судовий шлях. Це пов’язано з правом на сімейне життя, правом не тільки на юридичне визнання таких осіб, […] правовий захист таких осіб. Правовий захист пов’язаний не тільки з майновими питаннями, не з приватними аспектами життя подружжя, а й з питаннями публічного права, податкового законодавства, охорони здоров’я та всіх інших питань», — наголосила вона.
За словами міністра юстиції Литви Рімантаса Моцкуса, для виконання рішення необхідно внести зміни до законів.
«Це рішення Конституційного суду, треба визнати, є історичним, історичним в еволюції захисту прав людини. Ми також повинні визнати, що після рішення Конституційного суду очевидно, що партнерство буде розумітися по-різному, не тільки між чоловіком і жінкою, але й між одностатевими особами», — сказав він.
Водночас спікер Сейму Саулюс Скверняліс переконаний, що парламент має розробити новий закон про одностатеве партнерство, а не спиратися на попередні закони.
«Я не бачу серйозних загроз. Тоді як щодо всіх інших пов’язаних речей, які є дуже делікатними, цей закон не повинен регулювати, наприклад, усиновлення», — додав він.
Раніше повідомлялося, що Литва прагне укріпити Сувальський коридор — територію, яка одночасно з’єднує країни Балтії з Польщею й відокремлює Калінінградську область та Білорусь.
Шансу на відкриття банківської таємниці податковій найближчим часом немає.
На Сумщині поблизу державного кордону тривають інтенсивні бойові дії.
Після невдалої спроби перерізати трасу з Дніпропетровської області росіяни почали відступати. Речник оперативно-стратегічного угруповання військ…
Іспанія оголосила триденну жалобу для вшанування пам'яті Папи Франциска після його смерті 21 квітня у…
Повітряні сили ЗСУ завдали удару 19 квітня по місцю запуску дронів росіян.
Співробітники Державного бюро розслідувань та Служби безпеки завершили розслідування і скерували до суду обвинувачення щодо…