Про історичне рішення повідомляє видання Delfi.

«Стереотипи, що існують у суспільстві, не можуть бути конституційно виправданою основою для заперечення або обмеження основних прав чи свобод певної особи або групи у демократичній правовій державі. Правове регулювання, зумовлене упередженням щодо одностатевих пар, було б несумісним із Конституцією, концепцією сім’ї, що випливає з неї, поваги до прав людини, гідності, а також із цінностями рівності, плюралізму і толерантності, що характерні для демократичного суспільства», — заявив голова Конституційного суду Литви Гінтарас Года.

Окрім цього, Конституційний суд зазначив, що спільне проживання без вступу в шлюб (партнерство) має бути зареєстровано згідно з законодавством, проте Сейм Литви вже 24 роки не може ухвалити відповідний закон.

На думку голови Конституційного суду, цим Сейм створює правову невизначеність і двозначність.

«Законодавець знижує довіру громадян до держави і закону, не забезпечує вимоги правової визначеності та правової безпеки, що випливають із конституційного верховенства права, порушує принципи відповідального врядування», — додав Года.

Після оголошення рішення суддя Конституційного суду Дайва Петрілайте уточнила, що тепер люди зможуть звертатися до судів для реєстрації партнерства.

«До ухвалення закону цих осіб не можна змушувати чекати і сподіватися на щось інше. Вони зможуть відстоювати своє право на партнерство, його визнання та реєстрацію індивідуально через суди. Поки Сейм не ухвалить закон, залишатиметься судовий шлях. Це пов’язано з правом на сімейне життя, правом не тільки на юридичне визнання таких осіб, […] правовий захист таких осіб. Правовий захист пов’язаний не тільки з майновими питаннями, не з приватними аспектами життя подружжя, а й з питаннями публічного права, податкового законодавства, охорони здоров’я та всіх інших питань», — наголосила вона.

За словами міністра юстиції Литви Рімантаса Моцкуса, для виконання рішення необхідно внести зміни до законів.

«Це рішення Конституційного суду, треба визнати, є історичним, історичним в еволюції захисту прав людини. Ми також повинні визнати, що після рішення Конституційного суду очевидно, що партнерство буде розумітися по-різному, не тільки між чоловіком і жінкою, але й між одностатевими особами», — сказав він.

Водночас спікер Сейму Саулюс Скверняліс переконаний, що парламент має розробити новий закон про одностатеве партнерство, а не спиратися на попередні закони.

«Я не бачу серйозних загроз. Тоді як щодо всіх інших пов’язаних речей, які є дуже делікатними, цей закон не повинен регулювати, наприклад, усиновлення», — додав він.

Раніше повідомлялося, що Литва прагне укріпити Сувальський коридор — територію, яка одночасно з’єднує країни Балтії з Польщею й відокремлює Калінінградську область та Білорусь.