Categories: Без рубрики

Королева Єлизавета II довгий час не була поінформована про те, що її радник з мистецтв — радянський шпигун

Документи MI5 розкривають, що королева не була поінформована про шпигунство свого радника. Блант, який працював у палаці, зізнався у зраді, але залишався на посаді.

Про це повідомляє AP.

Нещодавно розсекречені документи британської розвідки MI5 виявили, що королева Єлизавета II не була поінформована про подвійне життя свого давнього радника з мистецтв, який виявився радянським шпигуном. Офіційні особи палацу вирішили не навантажувати її додатковими турботами.

Ентоні Блант, який працював у Букінгемському палаці як куратор картин королеви, підозрювався у шпигунстві протягом багатьох років. У 1964 році він зізнався, що під час Другої світової війни передавав секретну інформацію радянському КДБ. За надану інформацію Блант зберіг свою посаду, лицарське звання та соціальний статус, а королева залишалася в невіданні.

У 1972 році приватний секретар королеви, Мартін Чартеріс, повідомив керівнику MI5, що “королева не знала і не бачив жодної переваги в тому, щоб повідомляти їй про це зараз; це лише додасть їй турбот”. Лише у 1973 році уряд вирішив повідомити про шпигунство монарха.

Чартеріс зазначив, що королева сприйняла цю інформацію спокійно і без здивування, оскільки пам’ятала, що Блант був під підозрою ще в 1950-х роках. Блант був публічно викритий як шпигун прем’єр-міністеркою Маргарет Тетчер у листопаді 1979 року. Він був позбавлений лицарського звання, але ніколи не був притягнутий до відповідальності й помер у 1983 році.

Документи, що зберігаються в британських секретних службах, зазвичай залишаються засекреченими на кілька десятиліть, але останнім часом відбувається поступове відкриття. Деякі з нових документів будуть представлені на виставці “MI5: Офіційні секрети”, яка відкриється в Національному архіві в Лондоні пізніше цього року.

Два з кембриджських шпигунів, Дональд Маклін і Гай Берджесс, втекли до Росії в 1951 році. Третій, Кім Філбі, продовжував працювати на MI6, попри підозри. Коли докази зради зросли, його викрили в Бейруті в січні 1963 року. Розсекречені файли містять в собі його написане зізнання та стенограму розмови з Ніколасом Елліотом.

У ній Філбі зізнався, що зрадив Костянтина Волкова, офіцера КДБ, який намагався втекти на Захід у 1945 році. Внаслідок втручання Філбі у Стамбулі Волков був викрадений, його повернули до Москви та стратили.

Філбі також зазначив, що, якби у нього була можливість прожити життя знову, то, ймовірно, вчинив би так само. Він втік до Москви, де помер у 1988 році. Кембриджські шпигуни стали основою для численних книг, п’єс, фільмів та телевізійних шоу, включаючи серіал 2023 року “Шпигун серед друзів”.

Recent Posts

Мерц пов’язав масовані атаки по Україні з розмовами Путіна і Трампа

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вбачає зв’язок між телефонними розмовами російського диктатора Володимира Путіна й президента…

56 хв. ago

У Палаті представників закликали адміністрацію Трампа відновити постачання зброї Україні

Очільник Комітету із закордонних справ Палати представників США Майкл Маккол закликав американську адміністрацію швидко відновити…

1 годину ago

Співробітників Агентства з охорони довкілля США відправили у відпустку за критику Трампа

Агентство з охорони довкілля США відправило в адміністративну відпустку 139 співробітників, які підписали листа з…

1 годину ago

Новий очільник УІНП Олександр Алфьоров окреслив п’ять напрямів трансформації інституту

Новопризначений голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Олександр Алфьоров провів першу зустріч із колективом установи,…

1 годину ago

У Києві всі пожежі ліквідовано, аварійно-рятувальні роботи призупинено до ранку суботи — ДСНС

У Києві після масованої атаки РФ з вечора 3 на 4 липня всі пожежі ліквідовано,…

1 годину ago

Трамп заявив Зеленському, що хоче допомогти з ППО і пообіцяв розібратися з призупиненням поставок зброї — Axios

Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови повідомив президентові України Володимиру Зеленському, що США…

2 години ago