Документи MI5 розкривають, що королева не була поінформована про шпигунство свого радника. Блант, який працював у палаці, зізнався у зраді, але залишався на посаді.
Про це повідомляє AP.
Нещодавно розсекречені документи британської розвідки MI5 виявили, що королева Єлизавета II не була поінформована про подвійне життя свого давнього радника з мистецтв, який виявився радянським шпигуном. Офіційні особи палацу вирішили не навантажувати її додатковими турботами.
Ентоні Блант, який працював у Букінгемському палаці як куратор картин королеви, підозрювався у шпигунстві протягом багатьох років. У 1964 році він зізнався, що під час Другої світової війни передавав секретну інформацію радянському КДБ. За надану інформацію Блант зберіг свою посаду, лицарське звання та соціальний статус, а королева залишалася в невіданні.
У 1972 році приватний секретар королеви, Мартін Чартеріс, повідомив керівнику MI5, що “королева не знала і не бачив жодної переваги в тому, щоб повідомляти їй про це зараз; це лише додасть їй турбот”. Лише у 1973 році уряд вирішив повідомити про шпигунство монарха.
Чартеріс зазначив, що королева сприйняла цю інформацію спокійно і без здивування, оскільки пам’ятала, що Блант був під підозрою ще в 1950-х роках. Блант був публічно викритий як шпигун прем’єр-міністеркою Маргарет Тетчер у листопаді 1979 року. Він був позбавлений лицарського звання, але ніколи не був притягнутий до відповідальності й помер у 1983 році.
Документи, що зберігаються в британських секретних службах, зазвичай залишаються засекреченими на кілька десятиліть, але останнім часом відбувається поступове відкриття. Деякі з нових документів будуть представлені на виставці “MI5: Офіційні секрети”, яка відкриється в Національному архіві в Лондоні пізніше цього року.
Два з кембриджських шпигунів, Дональд Маклін і Гай Берджесс, втекли до Росії в 1951 році. Третій, Кім Філбі, продовжував працювати на MI6, попри підозри. Коли докази зради зросли, його викрили в Бейруті в січні 1963 року. Розсекречені файли містять в собі його написане зізнання та стенограму розмови з Ніколасом Елліотом.
У ній Філбі зізнався, що зрадив Костянтина Волкова, офіцера КДБ, який намагався втекти на Захід у 1945 році. Внаслідок втручання Філбі у Стамбулі Волков був викрадений, його повернули до Москви та стратили.
Філбі також зазначив, що, якби у нього була можливість прожити життя знову, то, ймовірно, вчинив би так само. Він втік до Москви, де помер у 1988 році. Кембриджські шпигуни стали основою для численних книг, п’єс, фільмів та телевізійних шоу, включаючи серіал 2023 року “Шпигун серед друзів”.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вбачає зв’язок між телефонними розмовами російського диктатора Володимира Путіна й президента…
Очільник Комітету із закордонних справ Палати представників США Майкл Маккол закликав американську адміністрацію швидко відновити…
Агентство з охорони довкілля США відправило в адміністративну відпустку 139 співробітників, які підписали листа з…
Новопризначений голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Олександр Алфьоров провів першу зустріч із колективом установи,…
У Києві після масованої атаки РФ з вечора 3 на 4 липня всі пожежі ліквідовано,…
Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови повідомив президентові України Володимиру Зеленському, що США…