Українські чиновники і бізнесмени активно вигадують способи переконати обраного президента США Дональда Трампа в тому, що сильна Україна корисна для його політичних цілей.
Президент України Зеленський зустрівся із кандидатом у президенти США Трампом. Фото: Голос Америки.
Про це пише The Washington Post.
За даними журналістів, українська сторона висловлює обережний оптимізм з приводу того, що Трамп може діяти швидше і рішучіше в плані допомоги Україні, ніж чинний президент Джо Байден.
Офіційний Київ сподівається переконати Трампа в тому, що допомога Україні — не благодійність, а економічно вигідна геостратегічна можливість, яка зрештою збагатить і убезпечить інтереси США.
Українська влада сподівається, що, підтримавши транзакційний підхід Трампа до дипломатії — разом із пропозицією американським компаніям вигідних можливостей для бізнесу — вона отримає від нового президента допомогу в зупинці наступу країни-агресора Росії, стверджують у WP.
«Надії на те, що Трамп допоможе закінчити війну так, як Київ вважає справедливим, зберігаються серед офіційних осіб, попри те, що Трамп і багато хто з його оточення вважають, що конфлікт коштує американським платникам податків надто багато грошей і має бути швидко завершений. Така риторика викликала побоювання, що Трамп різко скоротить американську підтримку збройних сил України і змусить її поступитися територією Росії», — заявили журналісти.
Проте українські офіційні особи розповіли WP про своє розчарування повільним наданням допомоги адміністрацією президента Джо Байдена.
«Багато українців, по суті, ігнорують нещодавні негативні коментарі Трампа і натомість зосереджуються на тому, що Трамп став першим американським лідером, який безпосередньо продав Україні смертоносну зброю (протитанкові комплекси Javelin — ред.)», — повідомили журналісти.
Ексглава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що перша зброя, яку Україна отримала від США, виходила від президента, який «ненавидить Україну».
За його словами, попри непередбачуваність Трампа, новий президентський термін може стати початком епохи позитивних змін для України.
Щоб заручитися підтримкою Трампа цього разу, офіційному Києву потрібно буде створити ситуації, коли на підтримку України будуть спроєктовані сильні сторони обраного президента, вважає Кулеба.
«Якщо його мета — проєктувати силу і в кінцевому підсумку сказати, що „Я кращий за Байдена, що Байден зазнав невдачі, а я закінчив [війну — ред.]“, то продаж України — не вихід», — сказав WP ексглава МЗС України.
За інформацією журналістів, офіційний Київ також засмучувало, що президент Джо Байден безліч разів публічно висловлював підтримку Україні, але коли справа доходила до ухвалення ключових рішень щодо поставок зброї, його адміністрація зберігала консервативний підхід і побоювалася дій у відповідь країни-агресора Росії.
Як зазначають у WP, в останні тижні офіційний Київ почав пропонувати США нову еру для американської політики щодо України, яка передбачає досягнення «миру через силу». Влада України сподівається, що це послання, на відміну від президента Байдена, знайде відгук у Трампа.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк розповів, що офіційний Київ має пояснити Трампу суть політичного прагматизму, який принесе тому підтримка України.
«Ми повинні надати представникам адміністрації Трампа і самому пану Трампу найповнішу інформацію про логіку процесу. Сьогодні ви витрачаєте невеликі гроші на підтримку України — на зброю, фінанси тощо — інвестуєте і виробляєте. Ви повністю зводите нанівець військовий потенціал Росії, і після цього ви домінуєте. Я насилу можу уявити собі, що Трамп буде підігравати такій людині, як Путін», — сказав він.
Як зазначають у WP, президент України Володимир Зеленський, схоже, вже прийняв нову реальність. Він говорив із Трампом телефоном одразу після його перемоги на виборах президента США 5 листопада — а до того вони зустрічалися в Нью-Йорку у вересні. Тоді український президент презентував Трампу План перемоги, який містить розділ щодо доступу іноземних інвесторів до природних ресурсів України після закінчення воєнних дій.
Журналісти вважають, що Україна підносить запаси своїх надр як хороші можливості для американського бізнесу.
Офіційний Київ вказує на свої газові сховища — найбільші в Європі — і наявність корисних копалин, включно з літієм (вкрай важливий для мікрочипів і електромобілів метал) — те, що може зацікавити, зокрема, одного з найближчих нинішніх соратників Трампа Ілона Маска.
На думку експерта з української промисловості Володимира Васюка, Україна повинна скористатися суто діловим підходом Трампа до міжнародних відносин і укласти угоди з американськими компаніями з видобутку корисних копалин — насамперед літію. Найбільший запас такого металу знаходиться в центральній частині України — далеко від лінії фронту, зазначив експерт.
Як заявив у коментарі WP Олексій Чернишов, голова держкомпанії Нафтогаз України, «український газовий ринок — найприбутковіший у світі».
Він найближчими тижнями вирушить до США з робочим візитом, де планує зустрітися з представниками бізнесу США.
«Я впевнений, що в американських компаній велике майбутнє в Україні зараз, а не завтра», — сказав Чернишов.
За словами глави Нафтогазу, нова адміністрація Трампа складається з людей з «великим досвідом у бізнесі».
«Я думаю, це здорово, що вони можуть це розглянути. Йдеться про негайні контракти на мільйони доларів», — підсумував він.
Як зазначають у WP, ці сигнали офіційного Києва вже дійшли до деяких помітних політиків-республіканців.
Приміром, сенатор від штату Південна Кароліна Ліндсі Грем, який неодноразово відвідував Україну під час розв’язаної проти неї РФ війни, у телеефірі назвав «Україну домівкою для трильйонів доларів рідкоземельних мінералів».
«Україна готова укласти угоду з нами, а не з росіянами. Тому в наших інтересах зробити так, щоб Росія не захопила це місце», — сказав сенатор.
Нагадаємо, Зеленський, зустрівшись із Трампом у вересні, запропонував План перемоги, де закликав партнерів інвестувати в багаті природні ресурси України.
Як повідомляє Financial Times, дві ідеї в Плані перемоги Володимира Зеленського були викладені з урахуванням саме позицій обраного президента США Дональда Трампа. Одна з ідей передбачає заміну частини американських військ, дислокованих у Європі, українськими силами після війни. Друга — пропонує поділитися критично важливими природними ресурсами України із західними партнерами.
Видання пише, що, за словами людини, поінформованої про зустріч, Трамп був «зацікавлений» обома пунктами.
Справа Протасового Яру в Києві стала першим відомим випадком застосування нового закону про захист прав…
Посол Китаю в Україні Ма Шенкунь відвідав Міністерство закордонних справ через участь громадян КНР у…
У Польщі на горі Монастир установили нову меморіальну дошку на братській могилі воїнів Української повстанської…
У Михайлівському Золотоверхому монастирі створили цифрову копію середньовічної пірофілітової плити з рельєфом вершника. Цей об’єкт…
У соцмережах розповсюдили знімки з повідомленням про те, що нібито в Києві невідомі розклеїли листівки,…
У Києві правоохоронці затримали 34-річного чоловіка, який торгував документами про зняття з військового обліку, липовою…