Categories: Без рубрики

Літературознавиця із Могилянки відповіла, чи був у Лесі Українки роман із Ольгою Кобилянською

Відомо, що після смерті коханого смерті Сергія Мержинського Леся Українка гостювала саме в Ольги Кобилянської і листувалася з нею аж до смерті.

Про це повідомляє BBC News Україна з посиланням на співзасновницю Інституту гендерних досліджень, літературознавицю Віру Агеєву.

Вона зазначає, що письменниця Ольга Кобилянська є культовою фігурою в українському модернізмі, та, як і Леся Українка, може вважатись однією з перших феміністок України. Вони з Лесею почали активно листуватись наприкінці ХІХ століття та продовжували листування до самої смерті Лесі Українки. Ольга Кобилянська стала справжньою подругою для Лесі.

Про якісь особливі стосунки Ольги Кобилянської та Лесі Українки сьогодні знають навіть ті, хто й тексти їхні хіба в школі колись читав. Юрій Андрухович у знаменитому вірші про класиків як “паскудне товариство” припечатав “Леська і Олька лесбіянки”, спародіювавши стиль не так літературознавчих, як газетних статей“, – пише Віра Агеєва.

На думку дослідниці, листування Лесі Українки та Ольги Кобилянської вражає, зокрема, і лінгвістичними експериментами. Так, подруги виробили особливий стиль звертання в третій особі – “хтось біленький” і “хтось чорненький”, “хтось” і “хтосічок”.

У листах бачимо пов’язану, очевидно, з дуже сильним душевним зворушенням одвертість і розчуленість. Завершальне “Хтось когось любить” часто фігурує в листах у різних варіаціях. Водночас подруги охоче обговорюють твори одна одної, підтримують у творчих кризах“, – зазначає літературознавиця.

Вона нагадала той факт, що у 1901 році, після смерті коханого Лесі Українки – Сергія Мержинського, якого вона доглядала до смерті – Леся Українка поїхала в гості саме до Ольги Кобилянської, аби знайти у неї розраду в момент страшної трагедії.

Якраз у цей період листування стало особливо інтенсивним і відвертим“, – резюмувала дослідниця не деталізуючи.

Видання також надає перелік фактичних та можливих романів Лесі Українки – Максим Славінський, літератор, державний діяч; Нестор Гамбарашвілі – чорнявий студент з Грузії; Сергій Мержинський – марксист з Білорусі; Климент Квітка – етнограф (офіційний чоловік).

Нагадаємо, в Українському домі представили проект “150 імен Лесі Українки” до ювілею письменниці. На кількох локаціях відвідувачі зможуть побачити все, чим жила і що творила українська поетеса і перекладачка.

Фото: Вікіпедія

Recent Posts

11-річний Єнс з Данії зібрав $8 тис. на шкільні рюкзаки для українських дітей

У Данії 11-річний школяр Єнс знайшов особливий спосіб підтримати українських дітей, які постраждали від війни.…

3 хв. ago

У Киргизстані відбулася серія арештів у справі про вербування найманців в армію РФ

У Киргизстані затримали співробітницю "Русского дома" і ще трьох осіб у справі про вербування найманців…

16 хв. ago

“Остаточна пропозиція” Трампа щодо миру вимагає від України прийняти російську окупацію – ЗМІ

Сполучені Штати передали Україні так звану "остаточну" мирну пропозицію, яка передбачає визнання Криму частиною Росії…

28 хв. ago

Винищувачі НАТО двічі злітали на перехоплення літаків РФ над Балтією

Винищувачі НАТО, що виконують функції повітряного патрулювання в країнах Балтії, минулого тижня двічі здіймалися в…

40 хв. ago

Суд наказав адміністрації Трампа відновити діяльність “Голосу Америки”

Окружний суддя Вашингтона розпорядився, щоб адміністрація президента США відновила діяльність "Голосу Америки" та повʼязаних із…

56 хв. ago

Кая Каллас застерігає США від визнання Криму частиною Росії

Висока представниця Євросоюзу з питань зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас заявила, що визнання анексованого…

1 годину ago