Поразка України після двох з половиною років конфлікту, перемога Росії, що стала можливою завдяки Дональду Трампу, стала б шоком і для переважної більшості в Європі. Від Варшави до Мадрида всі б це зрозуміли: Америка Трампа кидає європейців, залишаючи їх на милість російського диктатора Володимира Путіна.
FILE: Bloomberg Best Of U.S. President Donald Trump 2017 - 2020: U.S. President Donald Trump, left, shakes hands with Vladimir Putin, Russia's President, during a news conference in Helsinki, Finland, on Monday, July 16, 2018. Our editors select the best archive images looking back at Trumps 4 year term from 2017 - 2020. Photographer: Chris Ratcliffe/Bloomberg via Getty Images
Про це йдеться у матеріалі Neue Zürcher Zeitung.
Президент Джо Байден, який йде, відмовив українцям у ракетах більшого радіуса дії. Але Трамп кине Україну, якщо судити з його слів. Для нього вона нічого не варта. Тільки трупи і зруйнована земля під Києвом, заявив він під час передвиборчого виступу у вересні. «Яку угоду ви можете укласти?».
Перемога Трампа на виборах пронесе ударну хвилю по Україні. Це буде поворот епохи 2.0: уже не тільки кінець миру в Європі та ідеї хороших стосунків із Росією, які були зруйновані з лютого 2022 року. Але і кінець атлантичної солідарності, американської захисної парасольки, яка спочатку поширювалася на Західну Європу після Другої світової війни, а потім на всі нові країни НАТО у Східній Європі.
Тому повернення Трампа ставить перед Європою питання безпеки. Воно екзистенціальне — безпосередньо для України, а в довгостроковій перспективі для всього континенту.
Для України останніми тижнями ситуація у військовому відношенні погіршилася. Трамп зможе втрутитися в події тільки через два з половиною місяці після вступу на посаду, 20 січня. Пентагон, імовірно, завершить до цієї дати все постачання зброї в Україну, які ще технічно і юридично можливі.
Однак перемога Трампа стане величезною перевагою, перш за все для російської сторони. Путін і його армія спробують зайняти якомога більше території в ослаблених у моральному та військовому відношенні українців і просунути лінію фронту вперед — доки Трамп не обійме посаду і не закличе обидві ворогуючі сторони погодитися на припинення вогню.
У його радників є план на цей випадок: вони рекомендують піддати Росію та Україну однаковому тиску. Україна продовжуватиме отримувати військову допомогу від США тільки за умови, що вона запропонує негайні мирні переговори; росіянам пригрозять збільшити постачання зброї Києву, якщо вони не приймуть пропозицію про переговори.
У цьому мирному плані немає нічого визначеного. Це світ Трампа. Цілком можливо, що Трамп відчує себе обдуреним росіянами під час переговорів, гнівно відреагує і надасть українській армії, наприклад, ракети більшої дальності, які адміністрація Байдена не була готова поставити, побоюючись ескалації.
Для Трампа в міжнародній політиці не діють жодні цінності — право народів на самовизначення, заборона на агресію, порядок, що ґрунтується на правилах загалом. Трампа цікавить тільки та перевага, яку закон джунглів дає йому і його країні.
Зрештою, він просто тримає дзеркало перед європейцями. Трамп демонструє їм їхню слабкість і самовдоволення. Досвід президентства Трампа з 2016 по 2020 рік, безумовно, вплинув у цьому сенсі: європейці стали набагато менш наївними щодо Китаю і збільшили свої зусилля з оборони, у деяких випадках значно. Навіть «хлопчик для биття» Трампа Німеччина вперше цього року повідомила НАТО про витрати на оборону в розмірі двох відсотків від економічного виробництва — щоправда, з деяким спотворенням цифр.
Перемога Трампа на виборах може змінити баланс у Європі. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан раптово отримає більше влади просто через його близькість до Трампа. Глава італійського уряду Джорджа Мелоні також опиниться у списку покровителів Трампа, як і Марін Ле Пен, якщо вона справді прийде до влади на наступних парламентських і президентських виборах.
Але можливість, яку Трамп надає європейцям, зовсім інша. Завдяки єдності та значним інвестиціям в озброєння вони нарешті зможуть стати силою, з якою доведеться рахуватися.
Проти віцепрезидента США протестували у Римі.
Росіяни використовують наказ не стріляти з нашого боку для того, щоб витягнути своїх 200, провести…
Насправді ж самі росіяни не дотримуються свого так званого перемир'я, продовжуючи штурми та обстріли.
Олександр Гвоздик виграв перший бій 2025 року нокаутом у третьому раунді.
У Лондоні відбудеться зустріч української та американської делегацій для перемовин щодо перемир’я в Україні.
Поранену цивільну жінку та чоловіка, який, на щастя, не отримав ушкоджень, волонтер Євген Ткачов передав…