Categories: Без рубрики

По дну Балтійського моря будують тунель між Данією та Німеччиною довжиною 18 км

Під Балтійським морем між Данією та Німеччиною будується рекордний тунель, який значно скоротить час у дорозі та покращить сполучення Скандинавії з рештою Європи.

Про це пише BBC.

Тунель Fehmarnbelt протяжністю 18 км (11 миль) стане найдовшим у світі збірним (попередньо виготовленим) автомобільно-залізничним тунелем.

Це також дивовижне інженерне досягнення: сегменти тунелю укладатимуться на морське дно, після чого їх з’єднуватимуть між собою.

Головний будівельний майданчик розташований на північному вході в тунель, на узбережжі острова Лолланн на південному сході Данії.

Площа об’єкта перевищує 500 гектарів (1235 акрів) і включає гавань та завод, де виготовляють секції тунелю, які називаються “елементами”.

«Це величезний об’єкт», — говорить Генрік Вінцентсен, генеральний директор компанії Femern, що  будує тунель.

Кожен елемент довжиною 217 м (712 футів) і шириною 42 м виготовляють із залізобетону, армованого сталлю.

На відміну від більшості підводних тунелів — таких як 50-кілометровий тунель під Ла-Маншем між Великою Британією та Францією, що прокладається під морським дном у породі — тут 90 окремих елементів з’єднуватимуться по черзі, як цеглинки Lego.

«Ми встановлюємо рекорди з цим проєктом», — каже Вінцентсен. «Занурені тунелі будували і раніше, але ніколи в такому масштабі».

Загальна вартість проєкту — близько €7,4 млрд ($8,1 млрд; £6,3 млрд), переважно профінансована Данією, при цьому Єврокомісія надала €1,3 млрд.

Це один із найбільших інфраструктурних проєктів у регіоні, частина ширшого плану ЄС зі зміцнення транспортних зв’язків по всьому континенту та зменшення авіаперельотів.

Після завершення тунелю шлях між Рьодбюхауном у південній Данії та Путтгартеном у північній Німеччині займатиме лише 10 хвилин на авто або 7 хвилин поїздом, замінюючи 45-хвилинну поромну переправу.

Минаючи Західну Данію, новий залізничний маршрут також скоротить час у дорозі між Копенгагеном і Гамбургом з 5 до 2,5 годин і забезпечить «екологічно чистіший» шлях для вантажів і пасажирів.

«Це не просто з’єднання Данії з Німеччиною — це з’єднання Скандинавії з Центральною Європою», — наголошує Вінцентсен. «Усі у виграші. А подолавши на 160 км менше, ви також зменшите викиди вуглецю та вплив транспорту».

Кожен елемент магістралі містить п’ять паралельних труб. Дві з них — для залізничних колій, дві — для автомобільних доріг (по дві смуги в кожному напрямку), ще одна — для обслуговування та аварійних потреб.

Ці елементи не тільки довгі, а й надзвичайно важкі — кожен важить понад 73 000 тонн. І все ж завдяки водонепроникним торцям і баластним бакам вони мають достатню плавучість, щоб їх можна було буксирувати.

Далі відбувається надзвичайно складна процедура: опускання елементів на глибину 40 метрів у траншею на морському дні за допомогою підводних камер і GPS-навігації з точністю до 15 мм.

«Ми маємо бути дуже обережними», — наголошує Веде. «Маємо систему “pin and catch”, де V-подібна структура з затискачами захоплює елемент і повільно затягує його на місце».

Підповерхневі шари тут складаються з глини та крейдяного вапняку, і вони занадто м’які для буріння. Спершу розглядали будівництво мосту, але сильні вітри могли б заважати руху, а безпека була ще одним чинником.

Будівництво тунелю визнали дешевшим і безпечнішим.

Данія та Німеччина підписали угоду про будівництво тунелю ще у 2008 році, але проєкт затримувався через опір поромних операторів та німецьких екологічних організацій.

Одна з них — Nabu (Союз охорони природи та біорізноманіття) — заявила, що ця частина Балтики є важливим середовищем для личинок риб і морських свиней, чутливих до підводного шуму.

Однак у 2020 році федеральний суд у Німеччині відхилив позов, давши зелене світло будівництву.

«Ми вжили багато заходів, щоб зменшити вплив проєкту», — каже Вінцентсен, вказуючи на 300 гектарів запланованої природоохоронної та рекреаційної території, створеної на намивних землях зі зібраного піску та каменю.

Після відкриття тунелю у 2029 році компанія Femern прогнозує, що ним щодня користуватимуться понад 100 поїздів і 12 000 автомобілів.

Планується, що доходи від платних проїздів покриватимуть державні кредити, взяті на будівництво. За розрахунками Вінцентсена, це триватиме приблизно 40 років.

«Зрештою, платитимуть користувачі», — каже він.

Очікується, що велике інвестування також сприятиме створенню робочих місць, розвитку бізнесу та туризму на Лолланні — одному з найбідніших регіонів Данії.

Recent Posts

Трамп-молодший їде до Будапешта на зустріч із Сійярто

Мета візиту сина Трампа до Угорщини офіційно не розголошується. Угорське МЗС утрималося від коментарів.

13 хв. ago

США вимагатимуть від рф визнати право України мати власну армію — Bloomberg

Трамп хоче також, щоб Москва повернула Україні Запорізьку АЕС, бо тоді ЗАЕС підпаде під контроль…

24 хв. ago

США нарощують військову присутність в Індо-Тихоокеанському регіоні

У квітні на військовій базі США в Місаві були розміщені два стратегічних бомбардувальники B-1B, що…

31 хв. ago

Укрзалізниця перенесла відкриття дитячої залізниці через День жалоби

Самі ж урочистості з нагоди відкриття 72-го сезону, включаючи нагородження юних залізничників, інтерактивні конкурси та…

38 хв. ago

Потреби України у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік повністю покрито — Марченко

Доходи загального фонду державного бюджету України, зросли на $1 млрд порівняно з аналогічним періодом 2024…

54 хв. ago